Urla Özbek Nerede, Urla Özbek’e Nasıl Gidilir?

İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı mahallesi Özbek, sımsıcak, şirin bir Ege yerleşimi. Yaklaşık bin yıllık bir geçmişe sahip olan Özbek’in Osmanlı İmparatorluğu Döneminde Özbekistan’dan gelen bir aşiret tarafından kurulduğu ve ismini buradan aldığı rivayet ediliyor.

Rumlardan kalan taş evlere, tarihi camilere, çeşme, hamam ve taş köprüye sahip Özbek; 100 yaşında olduğu tahmin edilen anıtsal nitelikteki selvi ağacı ile herkesin ilgisini çekiyor. Sakin ve otantik bir köy olarak bilinen Özbek, özellikle doğal yaşamdan hoşlananlar tarafından tercih ediliyor.

Hayvancılık, tarım ve balıkçılık köyde oldukça revaçta. Özellikle bahar ayında düzenlenen Geleneksel Urla Özbek Bahar ve Ot Bayramı, Urla’nın ot kültürünü, yerel beslenme alışkanlıklarını ve tarihten gelen zenginlikleri bir araya getiriyor.

Deniz kıyısında muhteşem bir manzaraya sahip olan Özbek, özellikle yaz aylarında turistler tarafından tercih ediliyor. Çağdaş ve modern bir yer olan Özbek, huzur dolu bir atmosfere sahip.

Urla Özbek nerede? 📍

İzmir’in Urla İlçesi’nde bağlı bir mahalle olan Özbek, 2014 yılından önce köy statüsündeydi. Şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan Özbek, Urla’ya ise 9 km mesafede yer alıyor.

Urla Özbek’e Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Özbek’e ulaşım

✔︎ İzmir’den Özbek’e Nasıl Gidilir?

İzmir kent merkezi ile Özbek arasında 35 km’lik bir mesafe bulunuyor. Özel aracınız ile yapacağınız 50 dakikalık yolculuğun sonunda Özbek’e ulaşabilirsiniz.

İzmir’den Özbek’e gitmek için İzmir- Çeşme Caddesi yönünde ilerlemeli ve Özbek tabelasını gördüğünüzde sağa dönerek yolu takip etmelisiniz.

✔︎ İstanbul’dan Özbek’e Nasıl Gidilir?

Özbek’e İstanbul yönünden gelmek için Bursa, Balıkesir, Manisa güzergahını kullanmak gerekiyor. İstanbul-Özbek arasındaki mesafe 571 km. Bu mesafe özel araçla 6 saat 41 dakikada kat ediliyor.

İzmir’e giriş yaptıktan sonra Çeşme-İzmir Otoyolu’nu kullanarak Urla çıkışından çıkmalı, İzmir Çeşme Caddesi yolunda ilerlemeli ve Özbek Cd. yönünde sağa dönerek hedefinize ulaşmalısınız.

✔︎ Ankara’dan Özbek’e Nasıl Gidilir?

Çandarlı Ankara’ya 649 km (8 saat) uzaklıkta bulunuyor. Afyonkarahisar, Uşak, Turgutlu rotasını izleyerek Ankara’dan Özbek’e ulaşım sağlanıyor. Çeşme/İzmir Çevreyolu’nu takip ederek Buca Havalimanı yönünde ilerlemeli, İzmir-Çeşme Otoyolu Urla Bağlantısı çıkışına girmelisiniz.

Çatalın solundan devam edin, Çeşme/Karaburun tabelalarını takip edin ve İzmir Çeşme Cd./D300 üzerine çıkın. Döner kavşaktan 2. çıkışa girin ve İzmir Çeşme Cd./D300 boyunca ilerleyin. Özbek Cd. üzerinde ilerleyerek hedefinize ulaşabilirsiniz.

2. Uçakla Özbek’e ulaşım

Özbek’e en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. İzmir Adnan Menderes Havalimanı Özbek’e 57 km uzaklıkta. Adnan Menderes Havalimanı’ndan Özbek’e özel araçla 50 dakikada ulaşılıyor.

Havalimanından İzmir Otogar’a gitmek için havalimanından hareket eden HAVAŞ otobüslerini kullanabilirsiniz. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkarak Urla’ya giden HAVAŞ otobüsleri haftanın 7 günü 00:00, 02:00, 04:00, 06:30, 08:30, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 18:00, 20:00 ve 22:00 saatlerinde hizmet veriyor.

HAVAŞ otobüslerine 170 TL ödeyerek, 50 dakika içinde İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Urla’ya ulaşabiliyorsunuz. Urla’ya ulaştıktan sonra ise Özbek istikametine giden 737 numaralı ESHOT otobüslerini kullanmanız gerekiyor.

3. Dolmuşla Özbek’e ulaşım

İzmir’den Özbek’e dolmuşla ulaşım alternatifi bulunuyor. Urla ile İzmir şehir merkezi arasında 29 nolu Özurlalılar Otobüsçüler ve Motorlu Taşıt Kooperatifi dolmuş hizmeti veriyor.

Urla dolmuşları Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nin yanındaki Üçkuyular Semt Garajı’ndan hareket ediyor. Urla’dan ilk araç 06:15’te hareket ediyor. Son araç ise 01:00.

Urla’dan Özbek’e giden dolmuşlar ise 07:30’dan 20:00’a kadar hizmet veriyor. Her saat başı Urla’dan kalkan dolmuşlar Özbek Köy Meydanına kadar ulaşıyor.

4. Şehirlerarası otobüsle Özbek’e ulaşım

Yaz döneminde İstanbul, Ankara gibi şehirlerden Urla’ya direkt otobüs seferleri düzenleniyor. Dilerseniz İzmir Otogarı’nı da kullanarak buradan Özbek’e geçebilirsiniz.

İzmir Otogarı ile Özbek arasında direkt toplu ulaşım aracı olmamasından dolayı saat konusunda size dezavantaj sağlayacağını unutmamak lazım.

5. Belediye otobüsü ile Özbek’e ulaşım

İzmir kent merkezinden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin direkt otobüs seferleri bulunmuyor. Urla’dan Özbek’e giden belediye otobüsleri ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

734- Urla- Özbek ESHOT Otobüsü Saatleri

➡️ Urla’dan Özbek Yönüne: 734 numaralı Urla-Özbek otobüsü hafta içi ve cumartesi günleri 06.45, 08.15, 16.00, 18.00 saatlerinde hareket ediyor. Pazar günleri bu hatta sefer düzenlenmiyor.

➡️ Özbek’ten Urla Yönüne: 734 numaralı Özbek-Urla otobüsü hafta içi ve cumartesi günü 07.30, 09.00, 17.00, 18.45 saatlerinde; pazar günleri ise bu hatta sefer düzenlenmiyor.

✔︎ Urla-Özbek belediye otobüsünde İzmirim Kart kullanılıyor. ESHOT ‘B’ Ücret Tarifesi geçerli. Urla – Özbek belediye otobüsünde yetişkinler 13,44 TL, öğrenciler 5 TL, öğretmen ve 60 yaş kart sahipleri ise 11,52 TL ödeme yapıyor.
✔︎ VISA ve Mastercard logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartlarıyla da ESHOT otobüslerinde ödeme yapmak mümkün.
✔︎ Bu hatta Halk Taşıt Uygulaması da geçerli. Her gün 05.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında İzmirimkart ile yüzde 50 indirimli seyahat edebilirsiniz. Otobüsle ulaşımda aktarma hakkı ise geçerli değil.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like