Urla’ya Nasıl Gidilir?

Urlaya-Nasil-Gidilir

İzmir şehir merkezinde denize girilebilecek en yakın ilçe Urla, iki katlı taş evleri, enginar bahçeleri, yemyeşil üzüm bağları, mis gibi deniz kokan kıyı şeridi, el değmemiş bakir koyları ve Ege lezzetleri sunan restoranları ile tipik bir deniz şehri.

İzmirlilerin hafta sonları buluşma noktası olan Urla, son yıllarda özellikle İstanbullu beyaz yakalıların da gözdesi. Hızla nüfusu artan Urla çok geniş bir yüzölçümüne sahip. Her biri kendine has özellikleriyle ziyaretçilerini ağırlayan köyleri başta olmak üzere, Urla’nın dört bir yanında onlarca alternatif mekan, köy, butik otel ve el değmemiş koy var.

Urlaya-Nasil-Gidilir

Urla nerede? 📍

Urla’ya Nasıl Gidilir? 🚖

İzmir şehir merkezine 40 km uzaklıkta olan Urla, kendi adını taşıyan yarımadanın merkezinde konumlanıyor. Urla Yarımadası, İzmir Körfezi’nin batısı ile Kuşadası Körfezi arasında denize girinti yapan özellikte.

Urla’nın batısında Çeşme, doğusunda Güzelbahçe, güneyinde Seferihisar, kuzeybatısında Karaburun, kuzey ve güneyinde ise Ege Denizi yer alıyor.

1. Urla’ya belediye otobüsü ile ulaşım

Urla’ya İzmir şehir merkezinden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım firması ESHOT’un 984 numaralı Fahrettin Altay Aktarma-Urla otobüsü ile ulaşım sağlanıyor. Fahrettin Altay Metro İstasyonu’nun yanında bulunan otobüs duraklarından kalkan 984 numaralı otobüs Narlıdere, Güzelbahçe sahil, Zeytinalanı, Kalabak, Urla İskele, Urla Devlet Hastanesi güzergahını izleyip Urla merkeze ulaşıyor.

984 numaralı Urla-Fahrettin Altay Aktarma Merkezi otobüsünde Gittiğin Kadar Öde Sistemi geçerli. Otobüse binmek için İzmirim Kart ya da 35 Kart almak gerekiyor. İzmirim Kart kullanıcıları otobüse avantajlı fiyatlarla binebiliyor.

Gittiğin Kadar Öde Sistemi’nde otobüse binerken ve otobüsten inerken İzmirim Kart okutmak gerekiyor.

✔︎ 984 numaralı Urla-Fahrettin Altay Aktarma otobüsünde gittiğin kadar öde sistemi geçerli. Otobüse binerken ve inerken İzmirim Kart okutulması gerekiyor. Bu hatta ilk ve son durak arasında yolculuk yapan yetişkin 21.45₺, öğrenci 9.50₺, öğretmen ve 60 yaş kartı sahipleri ise 16.26₺ ödüyor.

Bu sistemle kısa mesafede yolculuk edenler en uzun mesafe ücretini ödemek zorunda kalmıyor. Otobüse binişte en uzun yolculuk ücreti karttan bloke ediliyor, inilen durağa göre bakiye iade ediliyor. 35 Kart kullanımında ise karttan 2 kontör düşüyor.

984 numaralı Urla-Fahrettin Altay Aktarma Merkezi otobüsü Urla ve F. Altay’dan her gün 06.00’da ilk seferini yapıyor, son sefer Urla’dan 00.00’da, Fahrettin Altay’dan ise 00.00’da. Belediye otobüslerinin sefer sıklığı 15-30 dakika arasında değişiyor.

Urla’nın köylerine hangi otobüsle gidilir?

İzmir şehir merkezi dışında Urla’nın köyleri ve komşu ilçelerle de belediye otobüsü bağlantısı var. 732 nolu otobüs Urla-Seferihisar, 733 nolu otobüs Yağcılar-Urla, 734 nolu otobüs Özbek-Urla, 737 nolu otobüs Barbaros-Urla, 738 nolu otobüs Çeşmealtı-Urla, 760 nolu otobüs Çeşme-Urla, 761 nolu otobüs Karaburun-Urla, 762 nolu otobüs Güzelbahçe-Urla, 882 nolu otobüs İYTE-Urla, 961 nolu otobüs ise İçmeler-Urla hattında sefer düzenliyor.

Urla-Nasil-Gidilir

2. Urla’ya dolmuşla ulaşım

Urla ile İzmir şehir merkezi arasında 29 nolu Özurlalılar Otobüsçüler ve Motorlu Taşıt Kooperatifi dolmuş hizmeti veriyor. Urla dolmuşları Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nin yanındaki Üçkuyular Semt Garajı’ndan hareket ediyor.

Urla’dan İzmir’e ilk araç 05.00’te, son araç 23.00’te, İzmir’den Urla’ya ilk araç 06.10’da son araç 01.00’de hareket ediyor. Seferlerin bir kısmı ekspres olarak düzenleniyor. Ekspres araçlar ara duraklara uğramadan ilk ve son durak arasında sefer yapıyor.

İzmir-Urla dolmuşu dışında, Urla-Çeşmealtı, Urla-İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Urla-Bademler arasında dolmuş seferleri var.

3. Urla’ya vapurla ulaşım

Urla-İzmir arasında yüksek sezonda (yaz döneminde) vapur seferleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZDENİZ firması aracılığıyla yapılıyor. Yalnızca hafta sonları düzenlenen vapur seferleri Konak’tan 09.00 ve 17.00, Urla’dan 09.00 ve 19.00 saatlerinde.

4. Urla’ya İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan ulaşım

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Urla’ya doğrudan ulaşım imkanı yok. Havalimanı İZBAN İstasyonu’ndan İZBAN’la Hilal İstasyonu’na kadar gidip, Hilal’den metroya binerek Fahrettin Altay’da inip Üçkuyular Semt Garajı’ndan Urla dolmuşlarına ya da 984 numaralı ESHOT otobüsüne binerek Urla’ya ulaşmak ilk seçenek.

Havalimanından Urla’ya gitmek için bir diğer seçenek ise 202 numaralı Havalimanı-Cumhuriyet Meydanı otobüsü ile Fahrettin Altay’a gitmek, Fahrettin Altay’da Üçkuyular Semt Garajı’ndan Urla dolmuşuna ya da 984 numaralı Urla-F.Altay otobüsüne binmek.

5. Özel araçla Urla’ya ulaşım

İzmir’den özel araçla Urla’ya gitmek oldukça kolay. İzmir-Çeşme Otoyolu Urla üzerinden geçiyor. Otoyolun Urla kavşağından çıktıktan sonra 5 dakika içerisinde Urla merkeze ulaşılıyor. Şehir merkezinden Urla’ya 30 dakikada ulaşmak mümkün.

Otoyolu kullanmak istemeyenlerin Narlıdere-Güzelbahçe sahil güzergahını takip etmeleri gerekiyor. Sahilden giden İzmir-Çeşme Karayolu Urla merkez üzerinden ulaşımı sağlıyor. Devlet yolundan ulaşım trafik durumuna göre 40-50 dakika sürüyor.

Urla İzmir’e 40 km, İstanbul’a 513 km, Ankara’ya 637 km, Antalya’ya 488 km, Bursa’ya ise 371 km uzaklıkta. Urla’ya şehirlerarası otobüsle gelmek için İzmir merkeze seferleri bulunan firmalardan bilet alıp İzmir Otogarı’na ulaşmak, Otogar’dan ise Urla’ya araç değiştirerek ulaşmak gerekiyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like