Dünyanın En Büyük İkinci Kanyonu: Uşak Ulubey Kanyonu

Ulubey-Kanyonu-Cam-Teras

Uşak Ulubey Kanyonu, Amerika Birleşik Devletleri‘nin Arizona eyaletinde bulunan Büyük Kanyon’dan (Grand Canyon) sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu unvanına sahip. Uşak‘ın Ulubey ilçesinde yer alan kanyon, Ulubey ve Banaz çayları boyunca devam eden bir ana kanyon ve buna bağlanan onlarca büyük yan kanyondan oluşuyor.

Uşak şehir merkezine 33 kilometre uzaklıkta yer alan Ulubey Kanyonu, son yıllarda gerçekleştirilen tanıtım çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi göstermeye başladığı doğal güzelliklerden. Ulubey Kaymakamlığı’nın 2015’te hizmete açtığı cam teras muhteşem kanyon manzarasıyla kanyonu kuş bakışı görmek için heyecan verici bir durak.

Ulubey-Kanyonu-Cam-Teras

Ulubey Kanyonu Hakkında Bilgiler

Uzunluğu 45 kilometreyi aşan Uşak Ulubey Kanyonu’nun derinliği 50 ile 170 metre arasında değişiyor. Granit ve kum taşı gibi sert kayalıklardan oluşan zeminin hava akımı ve erozyon etkisiyle aşınması sonucunda oluşan Ulubey Kanyonu, Uşak ve bölge turizmi için büyük önem taşıyan doğal güzellik.

Yakın gelecekte yamaç paraşütü ve doğa turizmi gibi aktivitelerin de gerçekleştirileceği kanyon, bölgede bulunan sanayi tesislerinin kimyasal atıklarının bırakıldığı güzergahta yer alması nedeniyle tehdit altında.

Ulubey Kanyonu Cam Teras

Ulubey Kaymakamlığı’nın girişimiyle 2015 yılında ziyaretçilere açılan Ulubey Kanyonu Cam Teras, kanyonu tepeden gören manzarası ile heyecan veren bir deneyim yaşatıyor. Büyük bir kafe ve 135 metrekarelik cam alandan oluşan cam terasın tamamı kurşun geçirmez 30 milimetrelik camla kaplı.

Ulubey-Kanyonu-Cam-Teras-Ucreti

Yükseklik korkusu olanlara stresli dakikalar yaşatan cam teras, kanyonu tepeden gören manzarasıyla bölgedeki coğrafi oluşumu görebilmek için en doğru adres. Cam terasın açılmasının ardından çok sayıda ziyaretçi ağırlayan kanyonda doğa fotoğrafçıları birbirinden güzel kareler yakalıyor. Yeni evli çiftlerin düğün fotoğrafı çekilmek için de geldikleri cam teras, bölgenin hızla yükselen turizm merkezlerinden biri.

Ulubey Kanyonu Cam Teras Asar Restaurant ve Cafe, kanyonun doyumsuz manzarasına tanık olanların bir şeyler yiyip içebileceği bir mekan. Fiyatları ortalama düzeyde. Cam terasın girişinde yöresel ürün satan stantlar ve her birinde 3’er kişinin kalabileceği büyüklükte 12 bungalov ev var. Bungalov evlerde koltuk takımı, televizyon, klima ve banyo mevcut. Dileyenler bungalov evlerde konaklayabiliyor.

Ulubey-Kanyonu

Ulubey Kanyonu Cam Teras giriş ücreti ₺

➡️ Ulubey Kanyonu Cam Teras giriş ücreti olarak 10 TL alınıyor. Cam teras üzerinden manzarayı izlemek isteyenlerin galoş giymesi ve uyarılara dikkat etmesi gerekiyor. Kanyonun yanı başındaki Ters Ev’i ziyaret etmek için de ayrıca 10 TL alınıyor.

Ulubey Kanyonu nerede? 📍

Ulubey Kanyonu’na nasıl gidilir? 🚌

Ulubey Kanyonu, Uşak’ın Ulubey ilçesi Dilaver Mahallesi sınırlarında. Uşak il merkezine 33 kilometre mesafede bulunan Ulubey Kanyonu’na Uşak merkezden düzenli otobüs seferleri var. Özel araçla Ulubey Kanyonu’na ulaşmak için Uşak merkezin güney yönündeki Uşak-Ulubey Karayolu’nu kullanmak gerekiyor. Ulubey ilçe merkezinden kanyon 2 km uzaklıkta.

Uşak Ulubey Kanyonu, İzmir‘e 213 km (2 saat 50 dk), İstanbul’a 499 km (5 saat 50 dk), Ankara’ya 400 km (4 saat 40 dk), Afyonkarahisar’a 140 km (1 saat 50 dk), Denizli’ye 115 km (1 saat 40 dk), Manisa’ya 191 km (2 saat 40 dk) mesafede.

Uşak Ulubey Kanyonu’na en yakın havalimanı Uşak Havalimanı ve Zafer Bölgesel Havalimanı. Ancak Uşak Havalimanı ve Zafer Bölgesel Havalimanı’na düzenli sefer olmaması nedeniyle bu havalimanları kullanılamıyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı, Denizli Çardak Havalimanı ve İzmir Adnan Mendere Havalimanı, Ulubey Kanyonu’na hava yoluyla gelmek için alternatifler arasında. Şehirlerarası otobüslerle Türkiye‘nin dört bir yanından Uşak merkeze geldikten sonra, Ulubey minibüslerine binerek kanyona ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like