Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

51
24950

Vize zorunluluğu, dilediğimiz anda istediğimiz yere seyahat etmenin önünde en büyük engel. Toplanması gereken onlarca evrak, iş gücü, zaman kaybı ve uğraşılan sürecin sonunda kısa süreli gelen vizeler insanın hevesini kursağında bırakıyor. Türk vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği Avrupa’daki birçok ülke Schengen vize rejimine dahil. Avrupa‘ya seyahat planı olan bordo pasaportluların Schengen sürecini kazasız belasız atlatması ve vize başvurularının olumlu sonuçlanması gerekiyor.

Geçmişte memur babadan dolayı 25 yaşına kadar yeşil pasaport taşıyan, hemen ardından görev nedeniyle aldığım hizmet pasaportuyla vize derdi nedir bilmeyen ben, kavuştuğum 10 yıllık bordo pasaportumla uzun vize alabilmek için onlarca kaynaktan araştırma yaptım, farklı konsolosluklarda görevli kişilerle sohbet ettim. Pırıl pırıl bordo pasaportumla ilk başvurumda 1 yıllık Schengen vizemi alınca, yakın çevremden gelen sorulara defalarca verdiğim yanıtlarımı yazı haline getirdim. Uzun süreli Schengen vizesi almak hepimizin derdi, çözüm çok da zor değil.

Uzun-Sureli-Schengen-Vizesi-
1 yıllık Schengen vizem

Schengen vizesi nedir?

Uzun süreli Schengen vizesi almanın detaylarına geçmeden önce Schengen vizesinin ne olduğunu anlatmak gerek. 5 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin 1985 yılında imzaladıkları Schengen Anlaşması’yla iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması yönünde ilk adım atıldığından bu yana Schengen Anlaşması’na 21 ülke daha dahil oldu. 26 Schengen ülkesi, 27 AB ülkesinin 22’si ve dört AB üyesi olmayan ülkeden oluşuyor. Schengen’e dahil olan ülkelerden birinden alınan vizeyle bu anlaşmada yer alan tüm ülkelere sınır kontrolü uygulanmaksızın seyahat edilebiliyor.

Schengen’e dahil olan ülkeler ise şöyle: Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre. Ayrıca geçerli Schengen vizesi olan Türk vatandaşları Schengen’e dahil olmayan Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’a da seyahat edebiliyor.

Uzun-Vize-Nasil-Alinir
Schengen rejimine dahil olan ülkeler

Uzun Süreli Schengen Vizesi Almak İçin Öneriler

1. İstenen evrakları eksiksiz hazırlayın

Schengen vizesi başvuru evraklarını tam ve eksiksiz hazırlamak ilk aşamayı sorunsuzca geçmek için hayati önem taşıyor. Bazı ülkelere göre ufak farklılıklar olsa da temelde istenen evraklar aynı. Hangi ülkeden başvurursanız başvurun istenen temel evrakları gerçeğe aykırı bir beyanda bulunmadan güncel ve eksiksiz teslim edin.

Bu evraklar kabaca şöyle: 2 adet vesikalık fotoğraf (6 aydan eski olmamalı, arka fonu beyaz, istenen ölçülerde), Schengen vizesi başvuru formu, otel ve ulaşım rezervasyonları, 30.000€ teminatlı yurt dışı sağlık sigortası, nüfus cüzdanı fotokopisi, çalışanlar için şirket antetli kağıdına yazılmış çalışanın izin belgesi, son 3 aylık maaş bordrosu (kaşeli-imzalı), şirket imza sirküleri ve güncel vergi levhası, ticaret sicil gazetesi örneği, işe giriş bildirgesi, şirket faaliyet belgesi, barkodlu 4A hizmet dökümü, var ise tapu ve araç ruhsat fotokopileri, şahsi banka hesabı son 3 aylık dökümü (kaşeli ve imzalı). Öğrenciler öğrenci belgesi ve kendisine sponsor olan kişinin evraklarını hazırlıyor.

2. İkinci, üçüncü, dördüncü seyahatinizi plana ekleyin

Vize başvurularında birçok ülke sizin başvuru belgelerinde beyan ettiğiniz seyahat tarih aralığını baz alarak karar veriyor. 10 günlük bir seyahat planı yapıp bunu beyan eden birçok kişi özellikle ilk başvurularında 10 gün ve tek girişli vize alıyor. Bu durumun önüne geçebilmek için başvuru evraklarına 3-4 ay sonrasına bir rezervasyon daha ekleyip vize geçerlilik süresini artırmaya çalışın. Avrupa’da şehirlerarası otobüs hizmeti veren Flixbus gibi firmaların biletleri 2-3 ay öncesinden 5 €’ya alınabiliyor. Bu biletlerin rezervasyonları da geçerli. Örneğin ocak ayında başvuru yapan ve ocak sonunda seyahat edeceğini beyan eden birinin nisan ayına ilişkin ekleyeceği belgeler ile vizenin 6 ay süreli çıkması sağlanabiliyor.

3. Hep aynı ülkeye başvuru yapın

Schengen vizesi başvurularında ülkelerin aradığı en önemli özellik istikrar ve gerçekçilik. Hep aynı ülkeye yapılan başvurular aynı ülkenin yeni vizeyi değerlendirmesinde olumlu etki yaratıyor. İlkinde 6 ay vize veren bir ülke ikinci vize başvurusunda 1 yıl vize verebiliyor.

Schengen-Vizesi-Basvurusu
Flixbus, Avrupa’da en yaygın ağa sahip otobüs firmalarından.

4. Vizeyi aldığınız ülkede kullanın

Türk vatandaşlarının en sık yaptığı hatalardan biri Schengen vizesini aldığı ülke dışında daha çok kullanmak. İzmir‘de yaşayan birçok kişi Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelere yapacağı seyahat için çoğu zaman Yunanistan üzerinden başvuru yapıyor. Günübirlik ya da bir gece konaklamalı Sakız Adası planı yapıp Yunanistan‘dan aldıkları vize ile tüm Avrupa’yı tavaf edip, yeni vize başvurularını bir kez daha Yunanistan üzerinden yürütüyor.

Bu durumla ilgili bizzat konsolosluk görevlileriyle yaptığım görüşmelerde aldığım yanıtlar ve süreci yaşayan arkadaşların başına gelenlerden öğrendiğimi paylaşayım. Schengen vize başvurusunun en uzun süre seyahat edilecek ülkeye yapılması şart. 10 günlük bir planın 3 günü Yunanistan, 4 günü Almanya, 3 günü de Hollanda’da ise en çok sürenin geçirileceği Almanya’ya başvuru yapılması gerekiyor.

Yunanistan’dan alınan vize ile yalnızca bir gün Yunanistan’da kalıp, sonraki seyahati 10-15 gün farklı ülkelerde yapmak yeni vize başvurusunda Yunanistan açısından sorun yaratıyor. Bizzat konsolosluk görevlisinin söylediği cümle şu: Ülkeler arasında vize başvuru ücretinin toplanmasıyla ilgili ilke kararı var. Kısa vakit geçirilecek bir ülkenin daha uzun süreli seyahat edilecek ülkenin vize ücretini alması teamüllere aykırı.

Özetin özeti: Yunanistan’a bir gün girer çıkarım, nasıl olsa kolay vize veriyor diye düşünmeyin. İkinci vize başvurunuzda 1 günlük vize ile bile karşılaşabilirsiniz. Bu durumu engellemek için Yunan adalarına sık sık giriş-çıkış yapıp ne kadar çok seyahat ettiğinizi ispatlayabilirsiniz.

5. Konsolosluğa güven verin

Verilecek vize süresinin uzunluğu ile vize onay sürecinde başvuru sahibinin yaşadığı ülkede güçlü bağları olması ve seyahatin ardından ülkesine geri döneceği mesajının ne derece iyi anlatıldığına bakılıyor. Emekliler, evi, arabası olanlar, uzun süredir aynı işyerinde çalışanlar diğerlerine göre bir adım önde. Gayrimenkul varlığı, otomobil ve hesapta bulunan birikimler ile vizeye sponsor olacak kişilerin önemi büyük. Ancak mal varlığı konusunda çok dikkat çekecek, şüphe uyandıracak yüksek düzeyde bildirim yapmak da riskli.

6. Seyahat amacınızı iyi bir dilekçeyle anlatın

Benim de ekmeğini yediğim bu yöntem en can alıcı nokta. Vize başvuru evraklarına ilave edeceğiniz seyahat amacını belirten dilekçede kendinizi anlatın, seyahat amacınızı detaylarıyla belirtin. Gideceğiniz şehirlerde nereleri görmek istediğinize kadar detaylandırabilirsiniz. En sonuna daha çok seyahat etmek istediğinizi ve mümkün olan en uzun süreli vize verilmesini talep ettiğinizi ekleyin. Bu konsolosluğun ikna edilmesine katkı sağlıyor.

Schengen-Vizesi-Almak

7. Seyahat sigortası süresine dikkat edin

Schengen vizesi başvurularında en az 30.000 € teminatı olan Avrupa’da geçerli seyahat sigortası poliçesi talep ediliyor. Vize başvuru formunda belirttiğiniz seyahat süresi ne kadar olursa olsun seyahat poliçenizi en az 1 yıllık verin. 10 günlük seyahat için 10 günlük poliçe verirseniz vizeniz de 10 günlük gelir.

8. Mülakatta sakin olun

Bazı ülkeler ilk kez vize başvurusu yapan kişileri mülakata çağırabiliyor. Mülakat sırasında kendinden emin bir görüntü vermek önemli. Sorulan sorulara net ve teslim edilen belgeleri doğrular şekilde yanıt vermek gerekiyor. Ailenizden, çevrenizden yasa dışı yollarla Avrupa’ya giden, yerleşen, iltica eden ya da vize süresini aşan kişiler varsa bunlardan asla söz etmeyin.

9. İlk vizede paket turla başvuru artı puan olabilir

İlk kez vize başvurusunda kendinden emin olamayan ve vizem çıkacak mı endişesi taşıyanların paket tur aracılığıyla başvuru yapması vize alımını kolaylaştırıyor. Tur aracılığı ile yapılan başvurularda katılımcının ülkeye dönüş ihtimalinin güçlü olduğunu düşünen konsolosluk yetkilileri vizeyi daha kolay verebiliyor.

10. Ticari vize büyük avantaj sağlıyor

Çalıştığınız firma ya da okuduğunuz bölümle ilgili fuar, etkinlik ya da organizasyonları takip edip bu etkinliklere davetiye talep ederek ticari vize alma seçeneğini de kullanabilirsiniz. İş ya da eğitim amaçlı vize başvurularında vize süresi turistik başvurulara göre daha uzun verilebiliyor.

Uzun süreli Schengen vizesi alma durumu kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor. Bu maddelerin tamamını uygulayan ya da her şeyi eksiksiz hazırlayanların uzun süreli vize alacağının garantisi maalesef yok. Ülkeler arası ilişkiler, siyasi gündem, ekonomik belirsizlikler ya da Türkiye içinde yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler bile verilecek vizeye etki ediyor. Sizin de uzun süreli vize almak için kullandığınız ve işe yaradığını düşündüğünüz şeyler varsa yorum bölümüne bırakın, herkes faydalansın.

51 YORUMLAR

 1. Öncelikle rahat olun, Para harcamaya gidiyorsunuz bu bir.
  Sade bir dilekçe hazırlayın, Turistik seyahat etmek istediğinizi belirtin bu iki.
  Tapu mal mülk hikaye, Turist olarak gidip döneceğinizi dilekçede hissettirin Üç.
  İlk başvuru 3 ila 6 ay,
  sonrasında bir yıl kendiliğinden gelir.
  Bu arada hangi ülkeden vize aldıysanız, ilk seyahatiniz o ülkeye olsun.
  Periyotlara dikkat edin, vizeyi aldığınız ülkeye seyahatleriniz diğer ülkelerden fazla olsun.
  Not : Yurt dışında arıza yapmayın 🙂

 2. Uzun süreli Schengen vizesi almak için, yapmadığım birkaç madde var bu yazıya göre. Aslında, sonraki seyahatinizi planını eklemek hakikaten çok iyi bir fikir!

 3. Yurt dışı vize danışmanlığı alanında schengen vizesi ağırlıklı olarak hizmet vermekle beraber tüm ülkelerin vizeleri için başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 4. Güzel bir yazı olmuş. Ek olarak schengenvizeorg bir siteye giriş yaptım biraz önce. Adamlar her şengen ülkesi için her vize türüne sayfa açmışlar. Hizmette sağlıyorlar fakat internet siteleri de kaynak bakımından bayağı bir iyi. Gerekli evrakları incelemek için birebir.
  Site ülkeye, vize türüne ve mesleğinize göre gereken evrakları gösteriyor. İnternet sitesi tasarım olarak biraz eksik ama bayağı güzel işliyor.

 5. Ben sadece ticari gezi yapıyorum ender yurt dışina çıkıyorum sebebi vize olayı kendimi asagilanmiş hissediyorum bir sürü evrak hazirliyoruz adamlar sullemizi soruyor gelen niye gidiyon geken niye gidiyon diye mulakatta soruyorlar b.k mu var tatil için yurt dışına gidiyonuz azicik gururu olan gidip vize almak için orda bekkemez.

 6. Merhabalar. Ben Üniversitem bitti ve yaklaşık 2 3 aydır çalışan birisiyim. Yaklaşık 5 ay sonra falan Almanyaya gitmek istiyorum orada amcalarım dayılarım akrabalarım onları ziyerete gitmek istiyorum fakat uzun süreli yani en az 3 aylık bir süre. Şimdi sorum şu Ben oraya gidicek olursam işten çıkmak zorunda kalacam çünkü şirket 3 aylık izin vermez ve bu şirketin bilgileri gerçekçi olmaz. Bu yüzden tüm masrafları oradaki akrabalarımdan birisi karşılayacam diye bir bilgi atsa sponsor olsa olabilirmi? Çünkü babam serbest meslek sahibi şirket değiştirip duruyor kimse bukadar evrak vermez babama. sponsor olarak oradaki akrabalarımdan durumu iyi olanı göstersem uzun süreli bir vize alabilirmiyim? cevap verirseniz sevinirim

  • Merhaba, Almanya özellikle davetiye usulü vize süreçlerinde biraz daha hassas davranıyor. Orada yaşayan akrabalarınızın resmi kanaldan gerçekleştireceği davet mektubu ve sponsor olacaklarına dair belgeleri ile başvuru yapabilirsiniz. Önemli olan sizin bu sürecin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi belgelemeniz.

 7. Merhaba Buğra bey, öğrenciyim ve 2018 güz döneminde Romanya’da erasmus yapacağım. Fakat schengen ülkesine dahil olmadığı için Romanyadan Schengen ülkelerine gidemeyeceğim. Araştırmalarıma göre Romanya’ya gidip oturma izni alıp başvuru yaptığım taktirde en az 2 haftalık süre veriliyor. Bunun da nedeni, tekrardan gelindiğinde Romanya’da en az 3 ay kalmak lazımmış.
  Benim de erkek arkadaşım Polonyayı kazandı ve ben Polonyaya gidip gelmek istiyorum. Konsolosluğun bana uzun süreli vize verebilmesi için yazdığınız bilgiler dışında nasıl etkili olmalıyım ki almam garantili olabilir? Dilekçede bu durumu da eklesem sıkıntı olurmu sizce?
  2019 bahar dönemi staj bulabilirsem etkili olur mu? O zamanlar okulum bitmiş oluyor fakat konsolosluk benım orada kalacağımı düşünüp kısa verebilir mi?

  • Romanya ulusal vizesi ya da oturum kartıyla Schengen’e giriş imkanın bulunmuyor maalesef. Dilekçenizde Schengen ülkelerinde tanıdığım biri var seçeneğini kullanmanızı önermiyorum. Ulaşım biletleri ve bir seyahat rotası oluşturup bunu dilekçeye dökerseniz uzun süreli vize almanıza yardımcı olur. Bu dilekçeye Romanya’da Erasmus yapacağınızı ve Avrupa ülkelerini keşfetmek istediğinizi de belirten bir açıklama yapmanız gerek. En çok hangi ülkede vakit geçirecekseniz o ülkeye başvuru yapmanız gerekiyor.Staj olayı tamamen başka bir konu ben turist vizesine başvurmanızı öneriyorum.

 8. Merhabalar. Eşim ve bebeğimle birlikte İtalya’ya vize başvurusu yaptık iki hafta önce. Evraklarımız tamdı. 10 a yakın ev araba tapusu. Gidiş dönüş uçak biletlerimiz ve otel rezervasyonumuzla başvurumuzu yaptık. Ama maalesef 7 gün oturma izinli 20 günlük bir vize vermişler. Gerçekten sinir bozucu durum. Ya bir hata yaptık ya da kafalarına göre gün veriyorlar anlamadık gerçekten.

 9. Merhabalar öncelikle..şuan ögrenciyim lise son 3 ay sonra biticek okul hayatim bitiyor ve benim tereddütlerim araştırma yapiyorum hollanda vizesi için işi olmayana ogrenci olmayana vize filan yok gibi oyle birsey varmi yoksa benmi yanlis baktim…17 yaşındaydim bu sene sonunda 18’e girecem ve benim birazda korkum ebeveyn anneden yana hicbir konuda sikinti yok annem ev hanimi ama bankada 25 bin lirasi var bunun vizeye bir yarari olabilirmi..babadan yana pek aramiz iyi degil iyi ama yurtdisi filan izin vermez gibi ama onuda bir sekil hallederim o sikinti degil..benim asil merak ettigim okulum biticek universiteye yazilmadim ikinciside bir işim yok ama maddi durumum iyi para konusunda uzerime tapuda var 1 tane ..vize alim isleminde randevu filan tek basima gitmemmi gerek yoksa ebeveynim herhangi birisimi gelicek…vize almamin kolay yönü ne olabilir..

  • 18 yaşından küçüklerin vize başvurusunda anne-baba izin belgesi gerekiyor. Öğrenci olarak başvuru yaptığında bu isimlerden birini sponsor gösterip onların evraklarını sunman gerek. Annen evhanımı ise olmaz. Çalışan ya da emekli olması lazım ki o belgeleri ekleyebilesin. Lise öğrenciliğin devam ederken başvurmanı öneririm. Vize başvurusunda ailenden biri ile gitmen lazım.

 10. Bugra Bey Selamlar.
  Benim gecmiste cok sayida schengen ve diger ulkelerden vizelerim mevcut. Halen 5 yillik cok girisli Schengen vizem de devam ediyor. Makalenizden biraz farkli bir konuda bilgi edinmek istiyorum. Ben yurt disjnda ozellikle Polonya, Cek, Letonya veya Litvanya ulkelerinden birinde mulk satin almak istersem, hali hazirda ki vizelerim yeterli midir? Yani mulk aldigim ulkeye gidip yerlesmeyi dusunmuyorum. Sadece yatirim amacli safin almak. Bu konuda bilginiz var midir?

 11. İnşaat üzerine çalışan bir iş adamıyım şirket ve benim üzerime 1 er araba yine şirket üzerine iş yer benim üzerime ev ve arsa tapuları var. Uzun süreli vize için yeterli olurmu. Teşekkürler.

 12. Merhaba 🙂 Schengen vizesi için başvuru yapacağım fakat şöyle bir sorunum var. Fransaya gideceğim tarihler net bi şekilde belli değil. Gideceğim ay herhangi bir tarihe rezervasyon yaptırsam başvuru süreci için daha sonra seyahat tarihi mi değiştirmemde sıkıntı yaşar mıyım ?

 13. merhaba,
  2015te ilk vizemi almanyadan 2 ay almıstım . (o vize suan eski pasaportumda)
  2016 isvecten 3 ay
  ve bu sene italyadan gene 3 ay.
  Surekli avrupaya gidiyorum. Ama surekli 3 ay veriliyor. Gidiş suremi de 1 hafta gosteriyorum cunku bankadaki prama ancak 5 bin tl oluyor ve bence 3 ay sonraya yeni bir seyahta planı eklediğimzde onun için de bütçe gostermemiz gerekir.
  Sizce simdiki vizeme almanyadan basvursam 6 ay alırmıyım?

 14. Merhaba
  2016 da 3 ülke gezdik fakat en uzun kalacağımız yer ispanya olduğu için talebi ispanya olarak gerçekleştirdik 1 aylık vizem onaylandı.2018 de Amerika vizesini 10 yıllık aldım fakat henüz çıkış yapmadım.Shengen vizesini amerika vizem var diye daha uzun alabilirmiyim?Teşekkürler

 15. Merhabalar,
  Ben öğrenciyim ve Belçika ve İspanya’ya 18 gün ara ile gideceğim. Önce 1 ay Belçika ya gidip 18 gün Türkiye’ye dönüp sonra 2 aylığına İspanya’ya gidecegim. Orada ki laboratuvar sorumlularından davet mektubu alarak Türkiye den üniversitesi görevlendirmesi ile. Nasıl vize almam gerekli? Ayrı ayrı mi yoksa ikisi de schengen olduğu için tek bir vize yeterli mi?

 16. 4 defa yunanistan vizesi aldım 3 ay verdi her seferinde artar diye beklerken hep aynı verdiler girişlerim hepsi yunana amma bi terslik var

 17. Merhaba, 8 ay önce italyadan 28 günlük turistik vize aldım, önümüzdeki kış için ise annem ve babam ile italyaya gitmek istiyoruz orafa İtalyan bir aile dostumuz var vize davetiye göndermeyi planlıyor sizce otel rezervasyonu yapıp kendimiz vize başvurusunda mı bulunmalıyız davet mevtubu ile mi gitmeliyiz hangi yoldan daha kolay vize alabiliriz. İlk başvurumda bu arada ben öğrenciydim şuan ise mezun durumundayım ailemle birlikte sıkıntı olur mu bilemedim.

 18. Bugra kardesim benimde bi sorum var… italyadan multi vize aldim 15 gun kalma musadeli.. viyanadan amcam arabayla turkiyeye geldi simdi onunda beraber arabayla seeyehat dusunuyorum rotamiz bulgaristan sirbistan macaristan viyana oradan ben ucakla italyaya gececegim donusumude italyadan ucakla yapacagim.. sana sorum bu vizeyle aracla viyanaya kadar gidebilirmiyim? Cook seheyat ettim ama aracla ilk defa yapicam. Bu vizeyi suan kullanmadim kapikuleden cikacagimiz icin ilk gidirismiz bulgar olucak sonra sirbistana giris cikis yapicazhin sonrada tekrardan shengen bolgesi olan macara girecegiz.. bu vizeyle gidebilirmiyim? Tesekkurler

  • Merhaba, vizeniz multi olduğundan Schengen bölgesindeki ülkelere 15 günlük süre boyunca giriş çıkış yapabilirsiniz. Bulgaristan Schengen bölgesi olmamasına rağmen Schengen vizesi ile seyahat edilebilen bir ülke. Buradaki en önemli sorun İtalyan Schengeni aldığınız için sonraki vizeleri etkilememesi için İTalya’dan mutlaka bir kaşe vurdurun. Dönüşü İtalya’dan uçakla yapacağınız için bu sorun da ortadan kalkıyor.

   • Tesekkur ederim bilgilerin icin.. icim rahat gidebilirim simdi 🙂 aynen donusumu iyalyadan yapicagim 3 gunluk bi paket satin aldim romadan. Mecbur gidicem yani

 19. Merhabalar
  Verdiğiniz bilgiler çok yararlı öncelikle çok teşekkür ederim. Ben daha önce schengen vizesi almadım fakat geçtiğimiz yıl 8 ay Dublin’de dil okulu vizesiyle kaldım. Bu yıl Barcelona’da bir üniversiteye Master programı için başvurdum fakat olmadı. Şu an yegane yol turist olarak gitmek bu yüzden size sorum şu;
  İlk defa başvuracak olmama rağmen 6 ay veya 1 yıl kalmalı vize almam mümkün olabilir mi? Banka ve diğer evrakların sorunsuz olduğunu varsayarak tabi ki. Söylediklerinizden yola çıkarak niyet mektubunda turist olduğumu hissettirebileceğime inanıyorum. Fakat her plan için rezervasyon yapmam gerekir mi? Gideceğim ülkelerde arkadaşlarım olduğunu belirtmek avantaj olur mu? Ayrıca 2019 kasım askerlik görevim var bunu vizede belirtmek bir avantaj mı olur yoksa dezavantaj mı? Çünkü 1 sene kalmak istiyorum İspanya’da. Biraz uzun oldu sanırım ama cevaplayabilirseniz çok teşekkür ederim.

  • Vize sürecinde askerlikle ilgili bir beyana gerek yok. Vizeyi 1 yıl geçerli süreli alsanız bile maksimum kalış süresi 90 gün olarak veriliyor. Dolayısıyla Schengen vizesi ile Avrupa’nın herhangi bir yerinde 6 ay içerisinde 3 aydan fazla kalamazsınız. Arkadaşlarınız dezavantaj yaratabilir. Bence önce bir tatil planı yapıp o şekilde başvurun. Gelecek süreye göre ikinci kez başvuru yapabilirsiniz. İlk Schengen başvurusunda 1 yıl geçerli vize almanız çok gerçekçi olmayabilir.

 20. Merhaba bende bir soru sorayim hollandadan 1 aylık bir vize aldim ama tek girişli zaten tatil planım hollanda olacak turistik bir ziyaret ancak oradan fransaya geçip orayı da görüp fransadan türkiye ye dönmek istesem ilerde biraz daha uzun bize almak istediğimi varsayarsak fransadan mi başvurmalıyım yoksa hollandadan mi ? Ticaret ile uğraşıyorum iş sahibiyim evraklarım yönünden sorunum olmadığı halde 2 kez red aldim sonrasında hollanda 1 aylık vize verdi bu detayında acikladimki ona gore değerlendirme yapabilelim diye siz ne düşünüyorsunuz? Şimdiden tşk edrim yazınız çok açıklayıcı bir kaç tiyo aldim mesela 😉

  • Mevcut tek girişli Hollanda vizenizle Hollanda’dan giriş yapıp Fransa’dan çıkış yaptıktan sonra yeni vize başvurusunda bence aynı ülkeden (Hollanda) başvuru yapmanız daha mantıklı. İlk vizeyi usülüne uygun kullandığınızı görüp vize sürenizi uzatma ihtimalleri var. Ayrıca bir kez Schengen vizesi aldıktan sonra yeni Schengen başvurularında önceki vizenizi görmeleri olumlu referans. Doğrudan Fransa planı yapıp oradan da başvurabilirsiniz. Benim önerim Hollanda olurdu.

 21. Merhaba,
  Hollanda için firmam üzerinden ticari vize için gerekli evrakları ve Hollanda da bulunan firma tarafından gönderilen davetiye (uzun süreli olacak şekilde) ile başvurumu gerçekleştirdim. Fakat uçak ve otel rezervasyonlarını acente tarafından gerçekleştirildi. Bu doğrultuda 2 aylık, tek girişli ve 30 günlük kalma süreli vize aldım. Ayrıca ilk defa Hollandadan vize almıyorum. daha önceden 1 aylık, tek girişli ve 10 günlük vize almıştım.
  Sorum şu; vize süresinin uzun ve multi alabilmek için gönderilen davetiyenin etkisi nedir?
  Eğer cevaplayabilirsiniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  • Davetiye tek başına uzun süreli vize almak için etkili değil. Bazen davetiye gönderilmesine rağmen red alanlar da oluyor. Davetiyenin yanında sunulan belgeler ve kişisel dilekçe ile konsolosluğa dönüş yapacağınız ve sık seyahat eden biri olduğunuz izlenimini yaratmanız gerekiyor.

 22. Merhaba bilgilendirici yazınız için teşekkürler.
  Öncelikle ben sorumun cevabını aramama rağmen bir türlü cevabını bulamadım. Soruma gelirsek;
  Üniversite öğrencisiyim, 3. Sınıftayım, 2. dönem uzun bir stajımız var ve devam eden yaz aylarında yine var. Ben bu stajımı Belçikada bir restoran da yapmak istiyorum.
  Öz halam yıllardır Belçikada yaşıyor ,vatandaşlığı var ve evli, onun sayesinde ayarladım restoranı zaten. Şimdi zaten sorum netleşmiştir 🙂 Sizce bana 6 aylık bir vize verirler mi? Okulum devam edecek tabiki beni buraya bağlayan bir sebep. Ayrıca önümüzdeki aylarda kısa bir turistik gezi düşünüyorum. Babamın defalarca yurtdışına çıkmışlığı var etki eder mi bilmiyorum.
  Şimdiden teşekkür ediyorum 🙂

  • Babanızın durumu sizi etkilemez. Stajı gayrıresmi yapacaksınız anladığım kadarıyla. Her şeyiniz tam olsa bile 6 ay geçerliliği olan vize almanız çok gerçekçi değil bence. 1 yıl geçerlilik süresi olan vize alırsanız bile en fazla 90 gün kalabiliyorsunuz. Sizin durumunuz uzun süre kalışa girdiğinden turistik vize ile bu kadar uzun süre kalış imkanınız mümkün değil.

   • Stajı resmi yapacağım belgeleri alacağım karşıdan. Sorun şu erasmus sınavlarımız 2. Dönem oluyor be yazdan sonra geçerli olabiliyor ben 2. Dönem stajımı da yapmak istiyorum ama imkanı var mı bilemiyorum

 23. Merhabalar eşimle 9.ay da turistik olarak Almanya için başvuru yaptık 10.ay ortalarında Red cevabı geldi Red nedeni vize başvurusu geç yapıldı ve geri dönüşünüz inandırıcı değil yeterli maddi imkana sahip değilsiniz denmiş 3 madde eklemişler şimdi 1 ay itiraz hakkımız var ama ocak ayında HANNOVER de fuar var ve bilet satın alabiliyorum oda davetiye yerine geçiyormuş şimdi itiraz etmek mi iyidir bilet satın alıp ticari başvuru mu yapmak mantıklıdır işin içinden çıkamadık ayrıca şunu da belirteyim sırf inandırıcı olsun diye 3 çocuğum var onlara vize başvurusu bile yapmadım ki uzun süreli vize verirler de çoklu girişle herzaman ailemle giderim diye ona rağmen inandıramadık. Güzel bir Aydınlatma ve izleyeceğimiz yolu söylerseniz mutlu oluruz teşekkür ederim

 24. merhaba…3 günlük bir seyahat planlıyoruz..tur şirketiyle ..bulgaristan dan giriş yapacağız..sonra.makedonya ..ve yunanıstan..hepsinde de 1 gün kalınacak..hangi ülkeden müracaat edersem daha kolay çıkar acaba ?..ileri tarihli göstermelik rezarvasyonu bookking üzerinden yapsam kabul olur mu acaba ?

  • Yunanistan’a seyahat etmek için Schengen vizesi almanız şart. Bulgaristan’a vize başvurusu yaparsanız Bulgaristan ulusal vize veriyor, Schengen vermiyor. Makedonya zaten vizesiz. Yunanistan’da bir gece konaklama daha ekleyip doğrudan Yunanistan’a başvurun. Yunanistan’dan aldığınız vize ile Bulgaristan’a seyahat edebilirsiniz, Bulgaristan’dan alınan vize ile Yunanistan’a girme şansınız yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here