Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

7
8126

Vize zorunluluğu, dilediğimiz anda istediğimiz yere seyahat etmenin önünde en büyük engel. Toplanması gereken onlarca evrak, iş gücü, zaman kaybı ve uğraşılan sürecin sonunda kısa süreli gelen vizeler insanın hevesini kursağında bırakıyor. Türk vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği Avrupa’daki birçok ülke Schengen vize rejimine dahil. Avrupa‘ya seyahat planı olan bordo pasaportluların Schengen sürecini kazasız belasız atlatması ve vize başvurularının olumlu sonuçlanması gerekiyor.

Geçmişte memur babadan dolayı 25 yaşına kadar yeşil pasaport taşıyan, hemen ardından görev nedeniyle aldığım hizmet pasaportuyla vize derdi nedir bilmeyen ben, kavuştuğum 10 yıllık bordo pasaportumla uzun vize alabilmek için onlarca kaynaktan araştırma yaptım, farklı konsolosluklarda görevli kişilerle sohbet ettim. Pırıl pırıl bordo pasaportumla ilk başvurumda 1 yıllık Schengen vizemi alınca, yakın çevremden gelen sorulara defalarca verdiğim yanıtlarımı yazı haline getirdim. Uzun süreli Schengen vizesi almak hepimizin derdi, çözüm çok da zor değil.

Uzun-Sureli-Schengen-Vizesi-
1 yıllık Schengen vizem

Schengen vizesi nedir?

Uzun süreli Schengen vizesi almanın detaylarına geçmeden önce Schengen vizesinin ne olduğunu anlatmak gerek. 5 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin 1985 yılında imzaladıkları Schengen Anlaşması’yla iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması yönünde ilk adım atıldığından bu yana Schengen Anlaşması’na 21 ülke daha dahil oldu. 26 Schengen ülkesi, 27 AB ülkesinin 22’si ve dört AB üyesi olmayan ülkeden oluşuyor. Schengen’e dahil olan ülkelerden birinden alınan vizeyle bu anlaşmada yer alan tüm ülkelere sınır kontrolü uygulanmaksızın seyahat edilebiliyor.

Schengen’e dahil olan ülkeler ise şöyle: Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre. Ayrıca geçerli Schengen vizesi olan Türk vatandaşları Schengen’e dahil olmayan Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’a da seyahat edebiliyor.

Uzun-Vize-Nasil-Alinir
Schengen rejimine dahil olan ülkeler

Uzun Süreli Schengen Vizesi Almak İçin Öneriler

1. İstenen evrakları eksiksiz hazırlayın

Schengen vizesi başvuru evraklarını tam ve eksiksiz hazırlamak ilk aşamayı sorunsuzca geçmek için hayati önem taşıyor. Bazı ülkelere göre ufak farklılıklar olsa da temelde istenen evraklar aynı. Hangi ülkeden başvurursanız başvurun istenen temel evrakları gerçeğe aykırı bir beyanda bulunmadan güncel ve eksiksiz teslim edin.

Bu evraklar kabaca şöyle: 2 adet vesikalık fotoğraf (6 aydan eski olmamalı, arka fonu beyaz, istenen ölçülerde), Schengen vizesi başvuru formu, otel ve ulaşım rezervasyonları, 30.000€ teminatlı yurt dışı sağlık sigortası, nüfus cüzdanı fotokopisi, çalışanlar için şirket antetli kağıdına yazılmış çalışanın izin belgesi, son 3 aylık maaş bordrosu (kaşeli-imzalı), şirket imza sirküleri ve güncel vergi levhası, ticaret sicil gazetesi örneği, işe giriş bildirgesi, şirket faaliyet belgesi, barkodlu 4A hizmet dökümü, var ise tapu ve araç ruhsat fotokopileri, şahsi banka hesabı son 3 aylık dökümü (kaşeli ve imzalı). Öğrenciler öğrenci belgesi ve kendisine sponsor olan kişinin evraklarını hazırlıyor.

2. İkinci, üçüncü, dördüncü seyahatinizi plana ekleyin

Vize başvurularında birçok ülke sizin başvuru belgelerinde beyan ettiğiniz seyahat tarih aralığını baz alarak karar veriyor. 10 günlük bir seyahat planı yapıp bunu beyan eden birçok kişi özellikle ilk başvurularında 10 gün ve tek girişli vize alıyor. Bu durumun önüne geçebilmek için başvuru evraklarına 3-4 ay sonrasına bir rezervasyon daha ekleyip vize geçerlilik süresini artırmaya çalışın. Avrupa’da şehirlerarası otobüs hizmeti veren Flixbus gibi firmaların biletleri 2-3 ay öncesinden 5 €’ya alınabiliyor. Bu biletlerin rezervasyonları da geçerli. Örneğin ocak ayında başvuru yapan ve ocak sonunda seyahat edeceğini beyan eden birinin nisan ayına ilişkin ekleyeceği belgeler ile vizenin 6 ay süreli çıkması sağlanabiliyor.

3. Hep aynı ülkeye başvuru yapın

Schengen vizesi başvurularında ülkelerin aradığı en önemli özellik istikrar ve gerçekçilik. Hep aynı ülkeye yapılan başvurular aynı ülkenin yeni vizeyi değerlendirmesinde olumlu etki yaratıyor. İlkinde 6 ay vize veren bir ülke ikinci vize başvurusunda 1 yıl vize verebiliyor.

Schengen-Vizesi-Basvurusu
Flixbus, Avrupa’da en yaygın ağa sahip otobüs firmalarından.

4. Vizeyi aldığınız ülkede kullanın

Türk vatandaşlarının en sık yaptığı hatalardan biri Schengen vizesini aldığı ülke dışında daha çok kullanmak. İzmir‘de yaşayan birçok kişi Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelere yapacağı seyahat için çoğu zaman Yunanistan üzerinden başvuru yapıyor. Günübirlik ya da bir gece konaklamalı Sakız Adası planı yapıp Yunanistan‘dan aldıkları vize ile tüm Avrupa’yı tavaf edip, yeni vize başvurularını bir kez daha Yunanistan üzerinden yürütüyor.

Bu durumla ilgili bizzat konsolosluk görevlileriyle yaptığım görüşmelerde aldığım yanıtlar ve süreci yaşayan arkadaşların başına gelenlerden öğrendiğimi paylaşayım. Schengen vize başvurusunun en uzun süre seyahat edilecek ülkeye yapılması şart. 10 günlük bir planın 3 günü Yunanistan, 4 günü Almanya, 3 günü de Hollanda’da ise en çok sürenin geçirileceği Almanya’ya başvuru yapılması gerekiyor.

Yunanistan’dan alınan vize ile yalnızca bir gün Yunanistan’da kalıp, sonraki seyahati 10-15 gün farklı ülkelerde yapmak yeni vize başvurusunda Yunanistan açısından sorun yaratıyor. Bizzat konsolosluk görevlisinin söylediği cümle şu: Ülkeler arasında vize başvuru ücretinin toplanmasıyla ilgili ilke kararı var. Kısa vakit geçirilecek bir ülkenin daha uzun süreli seyahat edilecek ülkenin vize ücretini alması teamüllere aykırı.

Özetin özeti: Yunanistan’a bir gün girer çıkarım, nasıl olsa kolay vize veriyor diye düşünmeyin. İkinci vize başvurunuzda 1 günlük vize ile bile karşılaşabilirsiniz. Bu durumu engellemek için Yunan adalarına sık sık giriş-çıkış yapıp ne kadar çok seyahat ettiğinizi ispatlayabilirsiniz.

5. Konsolosluğa güven verin

Verilecek vize süresinin uzunluğu ile vize onay sürecinde başvuru sahibinin yaşadığı ülkede güçlü bağları olması ve seyahatin ardından ülkesine geri döneceği mesajının ne derece iyi anlatıldığına bakılıyor. Emekliler, evi, arabası olanlar, uzun süredir aynı işyerinde çalışanlar diğerlerine göre bir adım önde. Gayrimenkul varlığı, otomobil ve hesapta bulunan birikimler ile vizeye sponsor olacak kişilerin önemi büyük. Ancak mal varlığı konusunda çok dikkat çekecek, şüphe uyandıracak yüksek düzeyde bildirim yapmak da riskli.

6. Seyahat amacınızı iyi bir dilekçeyle anlatın

Benim de ekmeğini yediğim bu yöntem en can alıcı nokta. Vize başvuru evraklarına ilave edeceğiniz seyahat amacını belirten dilekçede kendinizi anlatın, seyahat amacınızı detaylarıyla belirtin. Gideceğiniz şehirlerde nereleri görmek istediğinize kadar detaylandırabilirsiniz. En sonuna daha çok seyahat etmek istediğinizi ve mümkün olan en uzun süreli vize verilmesini talep ettiğinizi ekleyin. Bu konsolosluğun ikna edilmesine katkı sağlıyor.

Schengen-Vizesi-Almak

7. Seyahat sigortası süresine dikkat edin

Schengen vizesi başvurularında en az 30.000 € teminatı olan Avrupa’da geçerli seyahat sigortası poliçesi talep ediliyor. Vize başvuru formunda belirttiğiniz seyahat süresi ne kadar olursa olsun seyahat poliçenizi en az 1 yıllık verin. 10 günlük seyahat için 10 günlük poliçe verirseniz vizeniz de 10 günlük gelir.

8. Mülakatta sakin olun

Bazı ülkeler ilk kez vize başvurusu yapan kişileri mülakata çağırabiliyor. Mülakat sırasında kendinden emin bir görüntü vermek önemli. Sorulan sorulara net ve teslim edilen belgeleri doğrular şekilde yanıt vermek gerekiyor. Ailenizden, çevrenizden yasa dışı yollarla Avrupa’ya giden, yerleşen, iltica eden ya da vize süresini aşan kişiler varsa bunlardan asla söz etmeyin.

9. İlk vizede paket turla başvuru artı puan olabilir

İlk kez vize başvurusunda kendinden emin olamayan ve vizem çıkacak mı endişesi taşıyanların paket tur aracılığıyla başvuru yapması vize alımını kolaylaştırıyor. Tur aracılığı ile yapılan başvurularda katılımcının ülkeye dönüş ihtimalinin güçlü olduğunu düşünen konsolosluk yetkilileri vizeyi daha kolay verebiliyor.

10. Ticari vize büyük avantaj sağlıyor

Çalıştığınız firma ya da okuduğunuz bölümle ilgili fuar, etkinlik ya da organizasyonları takip edip bu etkinliklere davetiye talep ederek ticari vize alma seçeneğini de kullanabilirsiniz. İş ya da eğitim amaçlı vize başvurularında vize süresi turistik başvurulara göre daha uzun verilebiliyor.

Uzun süreli Schengen vizesi alma durumu kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor. Bu maddelerin tamamını uygulayan ya da her şeyi eksiksiz hazırlayanların uzun süreli vize alacağının garantisi maalesef yok. Ülkeler arası ilişkiler, siyasi gündem, ekonomik belirsizlikler ya da Türkiye içinde yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler bile verilecek vizeye etki ediyor. Sizin de uzun süreli vize almak için kullandığınız ve işe yaradığını düşündüğünüz şeyler varsa yorum bölümüne bırakın, herkes faydalansın.

7 YORUMLAR

 1. Öncelikle rahat olun, Para harcamaya gidiyorsunuz bu bir.
  Sade bir dilekçe hazırlayın, Turistik seyahat etmek istediğinizi belirtin bu iki.
  Tapu mal mülk hikaye, Turist olarak gidip döneceğinizi dilekçede hissettirin Üç.
  İlk başvuru 3 ila 6 ay,
  sonrasında bir yıl kendiliğinden gelir.
  Bu arada hangi ülkeden vize aldıysanız, ilk seyahatiniz o ülkeye olsun.
  Periyotlara dikkat edin, vizeyi aldığınız ülkeye seyahatleriniz diğer ülkelerden fazla olsun.
  Not : Yurt dışında arıza yapmayın 🙂

 2. Uzun süreli Schengen vizesi almak için, yapmadığım birkaç madde var bu yazıya göre. Aslında, sonraki seyahatinizi planını eklemek hakikaten çok iyi bir fikir!

 3. Yurt dışı vize danışmanlığı alanında schengen vizesi ağırlıklı olarak hizmet vermekle beraber tüm ülkelerin vizeleri için başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 4. Güzel bir yazı olmuş. Ek olarak schengenvizeorg bir siteye giriş yaptım biraz önce. Adamlar her şengen ülkesi için her vize türüne sayfa açmışlar. Hizmette sağlıyorlar fakat internet siteleri de kaynak bakımından bayağı bir iyi. Gerekli evrakları incelemek için birebir.
  Site ülkeye, vize türüne ve mesleğinize göre gereken evrakları gösteriyor. İnternet sitesi tasarım olarak biraz eksik ama bayağı güzel işliyor.

 5. Ben sadece ticari gezi yapıyorum ender yurt dışina çıkıyorum sebebi vize olayı kendimi asagilanmiş hissediyorum bir sürü evrak hazirliyoruz adamlar sullemizi soruyor gelen niye gidiyon geken niye gidiyon diye mulakatta soruyorlar b.k mu var tatil için yurt dışına gidiyonuz azicik gururu olan gidip vize almak için orda bekkemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here