Venedik’te Görmeniz Gereken Müzeler

Venedik-Muzeleri

Kanalların ve köprülerin çevrelediği romantik şehir Venedik, aşıkların en sevdiği buluşma noktalarından biri. Romantik yüzünün yanı sıra binlerce sanat eserinin sergilendiği zengin müzeleri ve tarihi yapılarıyla da hayranlık uyandıran bu şehirde kendinizi sanatın ve tarihin büyülü dünyasına bırakın. Etrafınızda sanattan bir ören Venedik müzeleri, şehre gelenlerde, ‘acaba dolaşmaya hangisinden başlamalıyım’ hissi uyandırabilir. İtalya‘nın ve Avrupa‘nın en çok ziyaretçi ağırlayan bu etkileyici şehrinde onlarca farklı müze görebilirsiniz.

Venedik’in En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri

1. Dükler Sarayı

Venedik-Muzeleri

Gotik tarzıyla ünlenen bir 9. yüzyıl şatosu olan Dükler Sarayı (Palazzo Ducale), tarih boyunca pek çok yangın yaşadı. Her yangında onarılıp yenilenen bu saray, uzun yıllar şehrin yönetim merkezi olarak kullanıldı. 1923 yılında müzeye çevrilerek ziyarete açılan Dükler Sarayı, bugün Venedik’in en popüler turistik yapılarından biri.

2. Correr Müzesi

Venedik-Gorulecek-Muzeler

San Marco Meydanı’nda bulunan Correr Müzesi (Museo Correr), heykelleri ve tablolarının yanı sıra antika eşyalarla tamamlanan iç dekorasyonuyla da göz alıyor. Zaman zaman çeşitli sergilere de ev sahipliği yapan bu müzede Venedik tarihine dair etkileyici detaylar yakayabilirsiniz.

3. Ca’Rezzonico

Venedikte-Gorulmesi-Gereken-Muzeler

Baldassare Longhena tarafından Bon Ailesi için tasarlanan Ca’Rezzonico, 1667 yılında yapıldı. İlerleyen dönemlerde Rezzonico ailesine satılan bu yapı, 1936 yılından bu yana müze olarak kullanılıyor. Eğer Venedikli zengin ailelerin yaşam tarzını merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka görmelisiniz.

4. Ca’ Pesaro

Venedikteki-Muzeler

Mimar Baldassare Longhena’nın son eseri olarak bilinen Ca’ Pesaro (Modern Sanatlar Müzesi), ünlü mimarın inşaat sürecinde hayatını kaybetmesi nedeniyle Antonio Gaspari tarafından tamamlandı. 17. yüzyıl Barok mimarisinin etkileyici örneklerinden biri olarak kabul edilen bu müze, günümüzde şehrin en popüler ziyaret noktalarından.

5. Venedik Donanma Tarihi Müzesi

Venedik-Muze

Venedik Donanma Tarihi Müzesi (Museo Storico Navale), Venedik ve İtalyan donanma tarihini gözler önüne seriyor. Uzun yıllar ambar olarak kullanılan bir yapının müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulan bu müzede İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma insanlı torpidolar ve çeşitli gemi modelleri de sergileniyor.

Birbirinden değerli sanat koleksiyonları ve tarihi eserlere ev sahipliği yapan Venedik müzeleri, şehrin büyüleyici atmosferini zenginleştirip, rüya tadında bir seyahat yaşamanızı sağlıyor. Bu harika ortamı keşfetmek için bir an önce yola çıkmak gerek.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like