Viyana’da Gezilecek Yerler

0
985

Avusturya‘nın başkenti Viyana, Avrupa ve dünya tarihine yön veren şehirlerden. Avrupa’da kültür-sanat denildiğinde akla ilk gelen noktalardan olan şehir, yıl boyu devam eden kültürel etkinlikleri, birbirinden hoş lezzetler sunan restoran ve kafeleriyle Avrupa seyahati planı yapanların gözdesi.

Yaşam kalitesiyle Avrupa’nın önde gelen şehirlerinden biri olan Viyana gezilecek yerleri ve aktiviteleriyle kenti ziyaret edenlere çok sayıda alternatif sunuyor. Şehirde fiyatlar ortalamanın üzerinde olsa da gezilip, görülecek onlarca mekanı para vermeden keşfetmek mümkün.

Viyana’da Gezilecek Yerler

1. Schönbrunn Sarayı

Schonbrunn-Sarayi

Viyana’nın en önemli ve mutlaka görülmesi gereken noktası olan Schönbrunn Sarayı, bin 400’den fazla görkemli odası ile Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı. Ülkenin en önemli kültürel anıtlarının bulunduğu saray, 1996’dan bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin üyesi. Saray ve bahçesinin yapımı 1744-1749 yılları arasında tamamlanmış.

Bahçeleri ve çeşmeleriyle tanınan sarayın bir de hayvanat bahçesi var. Avrupa’nın en eski hayvanat bahçeleri arasında yer alan bu mekan şehre gelenlerin uğrak noktası. İmparator I. Karl’ın tahtı bıraktığını bildirdiği ve Habsburg Hanedanı hakimiyetine son verilen anlaşmayı imzalaması nedeniyle saray, Avusturya tarihi için dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

2. Hofburg İmparatorluk Sarayı

Viyana-Gezilecek-Yerler

Hofburg İmparatorluk Sarayı, Habsburg Hanedanlığı başta olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun önemli kişileri ve hanedanının ev sahipliği yapan bir yapı. Hanedanın kışlık saray olarak tercih ettiği Hofburg, yazlık saray Schönbrunn ile dönüşümlü olarak kullanılıyordu. 1654 yılında inşa edilen sarayın envanterinde 4,5milyondan fazla tarihi eser bulunuyor. Fransız kraliçelerinden Marie Antoinette, Hofburg Sarayı’nda dünyaya gelen ünlü isimlerden.

3. Belvedere Sarayları

Viyanada-Gezilecek-Yerler

Viyana’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından Belvedere, Belvedere Sarayları ya da Belvedere Kompleksi olarak da anılıyor. Prens Eugene için yapılan iki barok saraydan meydana gelen yapı topluluğu, Avusturya’nın en önemli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Orta çağ ve Avusturya barok dönemine ait eserlerin yanı sıra, 19. ve 20. yüzyıl Avusturya sanatının önde gelen sanat eserleri de sarayda görülebilecekler arasında.

4. St. Stephen Katedrali

St-Stephens-Cathedral

St. Stephan Katedrali, Viyana şehir merkezinde Stephansplatz’da yer alıyor. 1147 yılında inşa edilen ve şehrin en önemli sembollerinden biri olarak kabul edilen katedral, her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Üzerinde yer aldığı meydana da ismini veren katedralin kuleleri eşsiz bir Viyana manzarasına sahip.

5. Viyana Belediye Binası

Viyana-Gezilecek-Yerler-Avusturya

Viyana Belediyesi ve Viyana Belediye Meclisi’nin idari merkezi olan Viyana Belediye Binası (Wiener Rathaus), kendisiyle aynı adı taşıyan meydanda yer alıyor. Neo-gorik mimari tasarımı ile 1872-1883 yılları arasında inşa edilen binanın karşısında büyük şehir parkı konumlanıyor. Noel döneminde Noel pazarının kurulduğu bu park, şehrin en hareketli yerlerinden. Gün boyu yürüyüş ve piknik yapan, bisiklet süren Viyanalılar soluklanmak için parkta zaman geçiriyor.

6. Graben Caddesi

Graben-Caddesi-Viyana

Viyana’nın en işlek alışveriş caddesi Graben, Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan tarihi geçmişe sahip. Roma döneminde şehri koruyan hendeklerin yer aldığı cadde, 12. yüzyılda yerleşim alanına dönüştürülerek günümüzdeki cadde halini almış.

Günümüzde araç trafiğine kapalı, yalnızca yayaların kullandığı Graben Caddesi, Viyana’nın en popüler caddesi. Lüks moda markaları, restoran ve kafelerin sıralandığı caddede ünlü Veba Anıtı (Veba Sütunu) ve çeşmeleri mutlaka ziyaret edin. Cadde üzerinde görmeniz gereken ünlü yapılar arasında Otto Wagner’s Ankerhaus, Bartolotti-Partenfeld Sarayı ve Grabenhof da bulunuyor.

7. İspanyol Binicilik Okulu

Spanische-Hofreitschule

Dünyanın en eski ve hala aktif olarak kullanılan kraliyet binicilik okulu unvanını taşıyan İspanyol Binicilik Okulu (Spanische Hofreitschule), 1572 yılından beri Viyana’da faaliyette. Faaliyete geçtiği dönemde ahşap bir yapı olan okul, 1729-1735 yılları arasında inşa edilen barok stilindeki binasında hizmet veriyor. Yıl içinde takvimi ayarlanarak gerçekleştirilen gösterileri aynı anda 967 kişi izleyebiliyor. Viyana’nın marka değerinde önemli bir yeri olan binicilik okulunu her yıl 250 binden fazla kişi ziyaret ediyor.

8. Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus

Rengarenk 52 apartmandan oluşan Hundertwasser Evi‘nin tasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser’e ait. Şehre gelenlerin gitmeden mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunan evler, ilginç tasarımı ile şehrin dokusuna katkıda bulunuyor.

9. Ringstrasse

Ringstrasse-Viyana

Toplam uzunluğu 5,3 km olan Ringstrasse, Viyana şehir merkezini dolaşan bir rota. Muhteşem binaların ve yemyeşil ağaçların sıralandığı bu rota, Viyana şehir merkezini keşfetmek için ideal.

10. Burggarten

Burggarten-Viyana

Ringstrasse üzerinde bulunan Burggarten, Viyana’da soluklanabilecek en güzel parklardan. 1818 yılında imparatorun özel bahçesi olarak 38 bin metrekarelik bir alanda kurulan parkta dünyanın farklı yerlerinden getirilen özel bitki ve ağaçlar yer alıyor. İçerisinde gölet de bulunan park yaz döneminde sabah 06.00-22, kış döneminde ise 07.00-17.30 saatleri arasında açık.

Avrupa’nın kültür-sanat başkenti Viyana, seyahat severlerin keyif alabileceği onlarca güzel müze, anıt, meydan, park ve mekana sahip. Viyana gezilecek yerler listesini tamamlamadan şehirden ayrılmayın.

Önceki İçerikDisneyland Paris Hakkında Bilgiler
Sonraki İçerikMakedonya’nın Başkenti Üsküp’ün Simgesi Taş Köprü
Keşfetsek
Her yeni gün keşfetsek dileğiyle başlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz