Vizesiz Balkan Ülkeleri

Vizesiz-Balkan-Ulkeleri

Ortak tarihi geçmişin izlerini taşıyan Balkan ülkeleri, birçoğunun vizesiz seyahat avantajı sağlaması nedeniyle Türk vatandaşlarının yurt dışında en çok tercih ettiği destinasyonlar arasında. Avrupa‘nın güneydoğusunda bulunan Balkan Yarımadası, Türkiye’den yalnızca 1.5-2 saatlik uçuş mesafesinde.

Adını batıdan doğuya uzanan ve Bulgaristan’ı ikiye bölen sıradağlardan alan Balkan coğrafyasında 49 milyondan fazla insan yaşıyor. Balkanlar, Balkan coğrafyası ya da Balkan Yarımadası gibi isimlerle anılan bölgede Hırvatistan, Sırbistan, Slovenya, Karadağ, Makedonya, Bosna–Hersek, Arnavutluk, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye‘nin Trakya bölümü yer alıyor.

Kelime kökeni Türkçe olan Balkan sözcüğünün, ‘Sık ormanlarla kaplı dağ, sazlık, bataklık, sarp ve ormanlık sıradağ’ gibi anlamları bulunuyor. Balkan coğrafyasında ülkeler her yıl yüz binlerce Türk ziyaretçiyi ağırlıyor.

Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri

Balkan coğrafyası Adriyatik Denizi ile Karadeniz arasında kalan bölgeyi ifade etse de Balkanlar denildiğinde aklımıza ilk gelen ülkeler, vizesiz seyahat hakkına sahip olduğumuz yerleri tanımlıyor. Balkan ülkelerinden Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova ve Makedonya Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Vizesiz seyahat avantajı nedeniyle Balkan ülkeleri turları Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği yurt dışı paket turları arasında. Vizesiz Balkan turları genellikle Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten başlayıp, diğer ülkeleri içine alan, uçak ve otobüsle seyahat edilen bir programa sahip.

1. Makedonya (Kuzey Makedonya)

Balkanlar-Vizesiz-Turlar
Ohrid, Makedonya

Makedonya, vizesiz Balkan ülkeleri arasında Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri. Makedonya’yı ziyaret eden yabancı turistler arasında Türkler ilk sırada geliyor.

Batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan, kuzeyde Sırbistan ve Kosova ile komşu olan ülke, bakir doğası, leziz yemekleri, Osmanlı kültürünün izlerini taşıyan mimari yapıları, farklı inanç ve etnik grupların bir arada yaşadığı hoşgörülü ortamı ile benim de bölgede en sevdiğim ülkelerden.

Başkent Üsküp (Skopje), farklı kültürlerin bir aradalığını en iyi yansıtan dinamik bir şehir. Gündelik yaşamda Avrupa, Balkan ve Osmanlı izlerinin görülebildiği Makedonya’da başkent Üsküp’ün yanı sıra Ohrid, Bitola (Manastır), Struga, Tetova (Kalkandelen), Gostivar şehirleri görülmeye değer. Uygun fiyatlı konaklama alternatifleri, lezzetli yemekler, etkileyici tarihi merkezler ve doğal güzellikler Makedonya’ya gitmek için en önemli sebepler arasında.

Vardar Nehri’nin iki yanında kurulu olan Üsküp, Ohrid Gölü’nün hayat verdiği, yemyeşil, UNESCO Dünya Mirası Ohrid, şairler kenti olarak bilinen Struga, Atatürk’ün askeri lise eğitimini aldığı Bitola (Manastır) Makedonya seyahatinde gidilebilecek yerler arasında. Makedonya, Türk vatandaşlarının 90 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vize istemiyor.

Göz at: Balkanların Kalbi, Güzel Ülke: Makedonya
Göz at: Makedonya İle İlgili 10 Şaşırtıcı Bilgi

2. Arnavutluk

Vizesiz-Balkan-Turlari
Ksamil, Arnavutluk

Adriyatik kıyısında dağlık bir coğrafyada kurulu olan Arnavutluk, karşı kıyısında yer alan İtalya ve Osmanlı izlerini taşıyor. Avrupa’nın en keşfedilmemiş rotaları arasında gösterilen ülke, muhteşem kumsalları, etkileyici kayak merkezleri, nefes kesen yemyeşil ormanları ve temiz havasıyla özellikle doğa severler için el değmemiş bir cennet.

Başkent Tiran, Arnavutluk seyahatinde keşfedilecek ilk duraklardan. Berat, Elbasan, Durres, Kruja, Vlore ve İşkodra şehirleri Arnavutluk’ta ziyaret edilebilecek diğer noktalar. Arnavutluk’ta fiyatların uygun olması, alternatif etkinlik ve rotaların bulunması bu ülkeyi daha da cazip hale getiriyor. Saranda, Vlore ve Ksamil Avrupa’nın hızla yükselen deniz, kum, güneş destinasyonları arasında. Türk vatandaşları Arnavutluk’a 90 güne kadar olan seyahatlerde vize almadan giriş yapabiliyor.

3. Sırbistan

Vizesiz-Balkanlar
Belgrad, Sırbistan

Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sırbistan, Avrupa tarihinde ismini sıkça duyduğumuz Yugoslavya’nın da yönetim merkeziydi. Tuna ve Sava nehirlerinin buluştuğu bir coğrafyada kurulu olan başkent Belgrad, Balkanların en çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerinden.

Avrupa’nın en hareketli ve etkileyici gece hayatının hissedildiği Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Sırbistan seyahatinin olmazsa olmaz durağı. Geniş cadde ve sokakları, temiz ve yemyeşil şehir parkları, şık kafe ve restoranları, ekonomik konaklama ve yemek seçenekleri ile Belgrad mutlaka listenizde olmalı.

Başkent Belgrad’ın yanı sıra günübirlik ziyaretlerle uğranabilecek Novi Sad, ülkenin güneyinin en gelişmiş şehri Niş, Kosova sınırında ağırlıklı olarak Türk ve Boşnakların yaşadığı Novi Pazar, Sırbistan seyahatinde uğranabilecek diğer noktalar. Sırbistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla vizesiz yolculuk yapabiliyor.

4. Bosna Hersek

Vizesiz-Balkan-Ulkeleri
Mostar, Bosna-Hersek

Yakın geçmişin en acı izlerinin yaşandığı bir bölgede kurulu olan Bosna Hersek, Balkanlarda kültürel çeşitliliğin en iyi hissedildiği ülkelerden. Farklı inanç, mezhep, kültür, etnik köken ve tarihi geçmişe sahip olan toplulukların geçmişten ders alarak bir arada yaşadığı Bosna Hersek, kendimizden bir şeyler bulabileceğimiz bir ülke.

Geçmişte yaşanan acı olayları unutan, bu olaylardan ders çıkarıp geleceğe güvenle bakan ülkede tarihi ve doğal güzellikler bir hayli fazla. Osmanlı izlerini takip edenlerin her adımında keyif alacağı Bosna seyahati, Batı ve Doğu medeniyetlerinin bir aradalığına tanık olmak için de bire bir.

Avrupa’nın Kudüs’ü olarak anlatılan Saraybosna (Sarajevo), Bosna Hersek’in başkenti. Farklılıkların rengarenk bir görünüm sunduğu Saraybosna’da cami, kilise ve havralar yan yana. Başkent Saraybosna’nın dışında Balkanların en tanıdık mimari yapısı Mostar Köprüsü’ne sahip olan Mostar şehri ile Neretva Nehri’nin kıyısındaki küçük Osmanlı köyü Poçitel‘i Bosna’da görülecek yerler listenize ekleyin. Bosna-Hersek, Türk vatandaşlarının 60 güne kadar olan seyahatlerinde vize istemiyor.

5. Karadağ

Balkan-Ulkeleri
Budva, Karadağ

Avrupa’da son yıllarda doğal güzellikleri, sahilleri, eğlence hayatı ve hoş otelleriyle öne çıkan Karadağ (Montenegro), vizesiz seyahat imkanı nedeniyle Türklerin de akın akın gittiği bir ülke. Adriyatik kıyılarında kurulu olan, yeşille mavinin buluştuğu bakir bölgeleriyle huzur veren Karadağ, daha çok Adriyatik kıyısındaki Budva ve Kotor şehirleriyle tanınıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Orta Çağ izlerini taşıyan Budva ve Kotor şehirleri, eski şehir merkezi, hoş sahilleri, renkli gece hayatı ve kültürel zenginlikleriyle Karadağ’da mutlaka uğranması gereken yerler arasında.

Ekonomik, eğlenceli ve güvenli bir seyahat için tercih edilen Karadağ’da başkent Podgorica ile Cetinje şehirleri de listede olmalı. Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla Karadağ’a vizesiz seyahat edebiliyor.

6. Kosova

Balkan-Ulkeleri-Gezisi
Priştine, Kosova

Dünyanın en genç ülkelerinden Kosova, 2008 yılından bu yana bağımsız. Sırbistan’ın güneyinde kurulu olan ülke bağımsızlık süreci nedeniyle ayrıldığı Sırbistan’la hala diplomatik kriz yaşıyor. Osmanlı egemenliği altında yüzyıllar boyunca yaşayan ülkede Osmanlı izlerini her köşede görmek mümkün.

Denize kıyısı olmayan Kosova, yemyeşil milli parkları, kayak merkezleri, temiz havası ve ekonomik fiyatları ile Balkanlarda ziyaret edilebilecek ülkelerden. Kosova’nın başkenti Priştine, ülkenin en büyük yerleşim merkezi. Kosova seyahatinde Osmanlı izleri taşıyan başkent Priştine’nin dışında bölgenin en eski kültürel merkezlerinden Prizren’i de görmek gerek. 10 bine yakın Türk kökenli vatandaşın yaşadığı Prizren, yabancılık hissettirmiyor.

Türk vatandaşları Kosova’ya 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde vizeden muaf. Kosova’dan Sırbistan’a geçişlerde diplomatik sorunlar nedeniyle sıkıntı yaşanabiliyor. Bu yüzden Kosova-Sırbistan geçişi için iyi planlama yapmak, mümkünse Sırbistan’ı önce ziyaret etmek ya da Kosova’dan sonra bir başka ülke üzerinden Sırbistan’a geçiş yapmak gerekiyor.

Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ ve Kosova vizesiz Balkan ülkeleri turu yapılabilecek, düzgün bir planlamayla birikte keşfedilebilecek yerler. Bu güzel coğrafyayı keşfetmek için pasaport ve ulaşım biletini ayarlamak yeterli.

  1. Hep ayni seyi soyluyorum ama pek cok acidan Balkanlar candir. Hem vizesiz hem uygun fiyatli hem yakin hem de kültürümüze cok yakin.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like