Vizesiz Gezilecek 10 Güzel Şehir

1
13453

Yurt dışı seyahatinde gidilecek yer seçiminde vizesiz şehirler bir adım öne çıkıyor. Vize süreci ile uğraşmak istemeyenler, hem zaman hem de enerji kaybı yaşamadan vizesiz gidilecek şehirler için seyahat planı yapıyor.

Türk pasaportu, dünya pasaportları endeksinde vizesiz gidilebilen ülkelere göre yapılan değerlendirmede orta sıralarda. Bu durum Türk pasaportunun tüm dünyanın kapılarını açmadığı ancak yine de çok da kötü bir performans sergilemediğini gösteriyor. Balkan ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Türk vatandaşlarının vize derdi olmadan gidebileceği birbirinden güzel şehirler var.

Vizesiz Gezilecek 10 Şehir

1. Tiflis, Gürcistan

Vizesiz-En-Guzel-Sehirler

Komşumuz Gürcistan kimlikle gidilebilecek ülkeler arasında. Gürcistan’ın başkenti Tiflis, ülkenin en gelişmiş ve turistik noktalarından biri. Kafkas coğrafyasının en eski kent merkezlerinden olan Tiflis, zaman yolculuğu hissini yaşatan sokakları, etkileyici mimari yapıları ve ekonomik tatil seçeneği ile öne çıkıyor.

Dünyanın en iyileri arasında gösterilen Gürcü şarapları ve peynirleri, Tiflis seyahatinde unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyenler için bir başka güzellik. İstanbul’dan 2 saatlik uçak yolculuğu ile ulaşılan Tiflis’e Doğu Karadeniz üzerinden özel araçla ya da otobüsle de gidilebiliyor.

2. Batum, Gürcistan

En-Guzel-Vizesiz-Sehirler

Gürcistan denildiğinde akla gelen ilk şehirlerden Batum, Gürcistan ile Türkiye’nin kimlikle seyahat anlaşmasının ardından Türklerin yurt dışında en çok seyahat ettiği yerlerden birine dönüştü. Farklı bütçelere hitap eden konaklama seçenekleri, lüks kumarhaneleri, bölgenin en büyük botanik bahçesi, uçsuz bucaksız kumsallar ve huzur veren deniz havası Batum’un yıldızını parlatıyor.

İstanbul’dan 2 saatlik bir uçuşla ulaşılabilen Batum’a özel araçla Artvin Hopa Sınır Kapısı’nı geçtikten yarım saat içinde gidilebiliyor. Türkiye’de Doğu Karadeniz turlarıyla birlikte pazarlanan Batum, özellikle kumarhane, ucuz alkol-sigara ve akaryakıt için tercih ediliyor. Batum, Gürcü mutfağının en güzel lezzetlerini çok uygun fiyatlara denemek için de iyi bir fırsat.

📌 Göz at: Yılbaşında Batum, Gürcistan

3. Minks, Belarus

Vizesiz-En-Yakin-Sehirler

Belarus (Beyaz Rusya), Türk vatandaşlarının vize derdi olmadan gidebileceği ülkelerden. Belarus’un başkenti Minsk, ülkenin her anlamda en gelişmiş merkezi. Şehir merkezindeki geniş cadde ve sokaklar ile mimari yapıların tamamı Sovyetlerin izlerini taşıyor.

Belarus’a yalnızca Türk Hava Yolları ve Belavia’nın uçması nedeniyle uygun uçak bileti yakalamak için biletleri çok önceden almak gerekiyor. Minsk şehir merkezindeki tarihi yapılar, kiliseler ve müzelerin yanında Mir ve Nesvizh kentleri yemyeşil coğrafyada Orta Çağ izlerini deneyimlemek için ideal.

Ülkede fiyatlar Türkiye ile yakın. Baltık ülkelerine olan konumu nedeniyle Belarus üzerinden bu coğrafyayı da kapsayan bir rota çizilebilir. Rusya-Ukrayna gerginliğinden bu yana Belarus’a giden yabancı ziyaretçi sayısı bir hayli azaldı.

4. Kiev, Ukrayna

En-Yakin-Vizesiz-Sehirler

Türk vatandaşlarının kimlik kartıyla giriş yapabildiği Ukrayna, son dönemde en çok tercih edilen yurt dışı destinasyonlardan. Ukrayna’nın başkenti Kiev, vizesiz şehirler arasında popülerliğinden bir şey kaybetmeyen bir nokta.

Geniş yeşil alanları ve parklarıyla, ‘yemyeşil bir parkın ortasına kurulan şehir’ olarak da anlatılan Kiev, doğal güzelliklerle bezeli bir seyahat için ideal. Onlarca müze, sergi salonu, opera binası ve güler yüzlü insanlarıyla şehir, seyahat severlere keyif vaat ediyor.

Türkiye’ye göre fiyatların uygun olması ve ülke içindeki şehirler arası geçişler için çok ucuza bilet bulunması buranın en büyük avantajlarından. Rusya’nın ilhak hamlesi ile zor ve şiddetli çatışmaların yaşandığı Ukrayna’da ülkenin batı kentleri görece daha güvenli.

5. Lviv, Ukrayna

Vizesiz-Sehir

Avrupa’da bir dönem 5 yıllık periyotta turist sayısını en fazla artıran kent unvanı alan Lviv, Ukrayna‘nın batısında, ülkenin Avrupalı yüzünü hissedebileceğiniz bir yer. Konumu nedeniyle Avrupalı turistlerin de gözdesi olan şehir, Türkiye’den özellikle gençlerin ilgi gösterdiği bir yer.

Son yıllarda artan turist akını nedeniyle fiyatlar bir miktar artsa da Türkiye ile karşılaştırıldığında Lviv hala daha ekonomik. Dinamik gece hayatı ve gezilecek görülecek yerleriyle Lviv vizesiz gidilecek yerler arasında üst sıralarda konumlanıyor. Lviv’e kadar gitmişken Schengen vizeniz varsa Polonya’nın Krakow ya da Slovakya’nın Kosice kentlerini de görebilirsiniz.

6. Belgrad, Sırbistan

Yakin-Vizesiz-Sehirler

Uzun yıllar boyunca Türklerin Avrupa’da vizesiz gidebildiği yerler arasında zirvede yer alan Belgrad, dillere destan gece hayatıyla biliniyor. Bulunduğu yer itibariyle Avrupa, Balkan ve Slav kültürünün izlerini birlikte sunan şehir gece gündüz hareketli.

Ekonomik konaklama seçenekleri, onlarca farklı aktivite ve Türk damak tadına yakın yemekleriyle Sırbistan‘ın başkenti Belgrad gidilesi bir destinasyon. Farklı hava yolu şirketlerinin seferleri ile ucuz uçak bileti bulma imkanının olduğu şehir listenizde yer almalı.

7. Ohrid, Kuzey Makedonya

Yakin-Vizesiz-Yerler

Kültürel yakınlık ve ortak tarihi geçmişin izlerini taşıyan Ohrid, Makedonya‘nın en turistik şehri. Adını Avrupa’nın en eski göllerinden olan Ohrid Gölü’nden alan şehir, Türkler için sımsıcak duyguları uyandırıyor.

Göl kıyısındaki yürüyüş yolları, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi kiliseler, ekonomik konaklama seçenekleri ve Türkiye’nin üçte biri fiyatına yenilecek lezzetli yemekler Ohrid’e gitmek için sebepler arasında. Göl kıyısındaki bir başka Makedon şehri Struga, Atatürk’ün askeri lise eğitimini aldığı Manastır (Bitola) ve başkent Üsküp Ohrid planına dahil edilebilecek yerlerden.

8. Saraybosna, Bosna-Hersek

Vizesiz-Yakin-Yerler

Balkanların hüzünlü kenti Saraybosna, yakın tarihin acı hatırlarının yaşandığı bir coğrafyada farklı kültürlerin izlerini taşıyor. Farklı inanç, dil ve etnik kökenden insanların geçmişe inat bir arada yaşadığı bu şehir Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki geçmişine tanık olmak için de bire bir.

Türk damak tadına en yakın lezzetleri bulabileceğiniz, vizesiz Balkan ülkelerinden Bosna-Hersek‘te gerçek et ürünlerini inanılmaz fiyatlarla yerken, keyiften dört köşe olabilirsiniz. Sıcakkanlı ve Türklere olan samimi yaklaşımıyla Bosnalılar seyahatiniz sırasında yüzünüzü gülümsetecek. Saraybosna ile birlikte Mostar bu seyahatin rotasına eklenebilecek şehirlerden.

9. Budva, Karadağ

Vizesiz-En-Yakin-Yerler

Adriyatik kıyılarının en genç devletlerinden Karadağ, özellikle yaz turizmiyle Avrupalı turistlerin rotasına sıkça giren bir ülke. Adriyatik kıyısında ruhunu koruyan, vahşi turizme ve yapılaşmaya teslim olmayan Budva bu özelliği ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

Vizesiz oluşu, doğal güzellikleri ve muhteşem sahilleriyle ilgi çeken Budva ile birlikte Kotor kenti de Karadağ’ın güzelliklerini görmek için gidilesi yerlerden. Ülkede euro kullanılması nedeniyle fiyatlar Türkiye ile benzerlik gösteriyor.

10. Girne, Kuzey Kıbrıs

Vizesiz-Sehirler-Yakin

Akdeniz’in en güzel tatil rotalarından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’den 1 saatlik uçuş mesafesinde. Türk vatandaşlarının pasaport ihtiyacı olmadan kimlik kartlarıyla giriş yapabildiği ülkede beş yıldızlı otelleri, kumarhaneleri, gece hayatı ve kumsallarıyla öne çıkan Girne, Kıbrıs’a gidenlerin uğrak noktası.

Deniz kıyısında sıralanan restoran ve kafeleri, yıllara meydan okuyan tarihi eserleri, adadaki çok kültürlü yapıyı yansıtan gündelik yaşamı ile Girne, Kıbrıs seyahatinde tatilin hakkını veren bir yer. Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa, Gazimagosa ve Dipkarpaz görülecek diğer noktalar.

Bonus: Beyrut, Lübnan

Vizesiz-Yakindaki-Sehirler

Orta Doğu’nun en etkileyici şehirlerinden Beyrut, bir dönem bölgenin Paris’i olarak anılıyordu. Lübnan‘da uzun yıllar süren iç savaş ve çatışma ortamı Beyrut’a olan ilgiyi bir miktar azaltsa da kültürlerin buluşma noktası olan şehrin önemi hiç azalmadı.

Orta Doğu lezzetleri ile özellikle gastronomi turizmine ilgisi olanların rotasına giren Beyrut, antik kentleri, müzeleri, plajları, renkli gece hayatı ve dinamik sokak yaşamı ile görülmeli. Konaklama ve ulaşım maliyetlerinin ortalamanın üzerinde olduğu şehri ziyaret etmek için bütçe planlamasını iyi yapmak gerekiyor.

Bonus 2: İsfahan, İran

Vizesiz-Sehirler

İran‘ın dokusunu ve kültürel kimliğini kaybetmeyen, özgün kimliğini korumayı başaran kentlerinden İsfahan, bölge tarihini yakından etkileyen birçok tarihi olayın yaşandığı bir coğrafyada kurulu. Safevi Devleti’ne başkentlik yapan şehir, İran’ın en çok ziyaretçi çeken merkezlerinden biri.

Türk vatandaşlarının vizesiz gidebildiği, İstanbul’dan direkt uçak bağlantısı bulunan İsfahan kent merkezi açık hava müzesi görünümünde. Seyahat eden herkesin kendinden bir şey bulup, ufkunu geliştireceği şehir konaklama, yeme-içme ve ulaşım maliyetleri açısından ekonomik kategoride.

Vizesiz gezilecek yerler, seyahat planı yapan ancak vize süreçleriyle uğraşmak istemeyenler için hayat kurtarıcı. Vize istemeyen ülkeler için seyahat planını hayata geçirmek ve yola çıkmak için bir bilet yeterli.

Önceki İçerikİzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?
Sonraki İçerikVize İstemeyen Ülkeler 2024 Güncel Liste
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz