Vizesiz Gidilecek En Yakın Ülkeler

4
9803

Vize, seyahat ve tatil planı yapanlar için en büyük engellerden biri. Toplanması gereken onca evrak, zaman kaybı ve maddi harcamalar ile istediğiniz anda bir yere gidememek canınızı sıkıyor. Birçok hava yolu şirketinin ucuz uçak bileti kampanyalarına göz atarken daha ilk anda vize ihtiyacı olan destinasyonları devre dışı bırakmak zorunda kalıyoruz.

Türkiye’nin yakın coğrafyasında vize istemeyen onlarca ülke var. Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelere seyahat etmek için yalnızca seyahat tarihine karar vermek, sonrasında da yola çıkmak yeterli.

Instagram’da takip edin: instagram.com/kesfetsek

En Yakın Vizesiz Ülkeler

1. Gürcistan

En-Yakin-Vizesiz-Ulkeler

Karadeniz komşumuz Gürcistan, kimlikle seyahat edebildiğimiz ülkelerden. Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı, iki ülke vatandaşlarının geçişlerde kullandığı en yoğun güzergah. Tarihi, kültürel ve turistik çekim merkezleriyle Gürcistan’a kara yolunun yanı sıra hava yoluyla gitmek de mümkün. Türk turistlerin gözdesi Batum, Karadeniz turlarının da önemli durağı. Gürcistan’ın başkenti Tiflis, Sovyet izlerini taşıyan mimari yapıları, yemyeşil park ve bahçeleriyle Kafkasya’nın en güzel şehirlerinden. Gürcistan’a yapılacak seyahatlerde ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl boyunca kalınabiliyor.

2. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Yakin-Vizesiz-Ulkeler

Yavru vatan Kıbrıs, kimlikle seyahat edebildiğimiz ülkelerden. Türkiye’den çok sayıda üniversite öğrencisinin eğitim gördüğü ada, özellikle yaz aylarında tatilci akınına uğruyor. Bakir plajları, lüks otelleri, renkli kumarhaneleri, butik müzeleri ve leziz mutfağıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa, sahil kenti Girne ve Gazimagusa, ülkede en çok tercih edilen rotalardan. Türkiye’nin birçok kentinden direkt uçak seferlerinin olduğu Kıbrıs’a Mersin Taşucu’ndan feribot seferleri de var. KKTC’ye yapılacak seyahatlerde, kimlikle girişlerde 30 güne kadar vizesiz kalınabiliyor.

3. Ukrayna

Vizesiz-Yakin-Ulkeler

Türk turistlerin son yıllardaki gözdesi Ukrayna, kimlikle seyahat edebildiğimiz 3 ülkeden biri. Pasaportsuz seyahatle birlikte Türkiye’den yüzbinlerce ziyaretçi ağırlamaya başlayan Ukrayna’da başkent Kiev, Karadeniz liman kenti Odessa, Avrupa esintili Lviv şehirleri en çok tercih edilen noktalardan. Türk Lirası’nın görece değerli olduğu Ukrayna’da hayat şartları, Türk ziyaretçilerin bütçesi için ekonomik. Ukrayna’ya ilk giriş tarihinden itibaren 60 gün boyunca vizesiz seyahat edilebiliyor.

4. Bosna-Hersek

Vizesiz-Ulkeler

Türk-Osmanlı izlerinin görüldüğü, Avrupa’da en çok Müslüman nüfusun yaşadığı Bosna-Hersek, Balkan coğrafyasında en çok Türk turisti ağırlayan ülkelerden biri. Türk çarşısı ve Osmanlı eserleri ile Başkent Saraybosna, bölgedeki acı hatıraların derin izlerini taşıyan Mostar ile Neretva Nehri’nin kıyısında kurulu Osmanlı köyü Poçitel Bosna’da mutlaka ziyaret edilecek yerlerden. Türk vatandaşları Bosna-Hersek’e yapacakları ziyaretlerde 90 gün vizeden muaf.

5. Makedonya

Yakinda-Vizesiz-Yerler

Osmanlı egemenliğinde 600 yıla yakın kalan, Balkanların kalbi, güzel ülke Makedonya, farklı kültürlerin birlikte yaşadığı, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla etkileyici bir rota. Türk çarşısı, Osmanlı camileri, heykelleri, Vardar Nehri ve leziz yemekleriyle başkent Üsküp; bölgenin en turistik şehirlerinden, göl kıyısında kurulu Ohrid Makedonya’nın en çok ziyaret edilen iki kenti. Makedonya’ya yapılacak ziyaretlerde 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

6. Karadağ

Vizesiz-Yakin-Yerler

Adriyatik kıyısında, el değmemiş doğası, görkemli dağları ve Orta Çağ izlerini taşıyan şehirleriyle Avrupa’nın en köklü ancak siyasi anlamda en genç ülkelerinden Karadağ, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği Balkan ülkelerinden. Adriyatik kıyısında, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Budva ve Kotor, Avrupa jet sosyetesinin gözdesi Sveti Stefan Adası ile başkent Podgorica, Karadağ’a gidenlerin uğradığı noktalardan. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Karadağ’a yapacakları ziyaretlerde 90 gün boyunca vizeden muaf.

7. Arnavutluk

Vizesiz-Yakinda-Yerler

Son yıllarda turizmde atağa geçen Arnavutluk, Adriyatik kıyısında bir Balkan ülkesi. Tıpkı Karadağ gibi bakir doğası, yüksek dağları, kayak merkezleri ve milli parklarıyla doğa severler için cennet olan ülkenin Adriyatik kıyılarındaki sahilleri de görülmeye değer. Başkent Tiran, ülkenin güney kıyısındaki Sarande, plajlarıyla Durres ve tarihi görünümüyle zamanda yolculuğa çıkaran Berat listenizde olsun. Türk vatandaşları Arnavutluk’a giriş yaptıkları tarihten itibaren bu ülkede 90 gün vizesiz seyahat edebiliyor.

8. Sırbistan

Yakinda-Vizesiz-Ulkeler

Eski Yugoslavya’nın merkezi Sırbistan, Türklerin Avrupa’da vizesiz seyahat edebildiği ülkeler arasında. Renkli gece hayatı, ekonomik konaklama ve yeme-içme seçenekleri, tarihi ve turistik noktalarıyla Sırbistan, özellikle genç Türklerin tercih ettiği bir destinasyon. Başkent Belgrad, ülkeye giriş kapısı. Novi Sad, Novi Pazar (Yeni Pazar), Niş gibi kentler de ülkeye gelenlerin uğradığı şehirlerden. Türk vatandaşları Sırbistan’da ilk giriş tarihinden itibaren 90 gün vizesiz kalabiliyor.

9. Kosova

Vizesiz-Yerler

Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova, Osmanlı izlerini taşıyan bir coğrafyada kurulu. Balkanlar’da, denize kıyısı olmayan Kosova, bölgenin en fakir ülkelerinden. Bağımsızlığını ilan etiği Sırbistan ile egemenlik sorunları devam eden Kosova’yı dünyanın 114 ülkesi tanıyor. Başkent Priştine, ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerin hava yoluyla giriş yaptığı ilk durak. Türk vatandaşları Kosova’ya yapacakları seyahatlerde 90 gün boyunca vizeden muaf. Kosova üzerinden karayoluyla Sırbistan’a geçiş mümkün değil.

10. Belarus

Vizesiz-Yakinda-Ulkeler

Sovyetler’den bağımsızlığına kavuşan, Kuzeydoğu Avrupa ülkesi Belarus, doğal güzellikleri ve yerel ruhunu kaybetmemiş şehirleriyle keşfedilesi bir destinasyon. Başkent Minsk, ülkede en çok ziyaretçi ağırlayan merkez. Belarus, Doğu Avrupa seyahati yapmak isteyenler için iyi bir başlangıç noktası. Ülkeyi ziyaret eden Türk vatandaşları 30 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf. Ülkeye girişte kalınacak gün sayısını kapsayan seyahat sigortası yaptırılması zorunlu.

11. İran

Vize-Istemeyen-Ulkeler

Doğu komşumuz İran, köklü Pers medeniyetinin hayat bulduğu, hakkında olumsuz birçok şehir efsanesi bulunan bir ülke. Onlarca farklı kültürden topluluğun bir arada yaşadığı İran, zengin tarihi ve kültürel birikiminin yanında, misafir ağırlama geleneği, leziz yemek kültürü ve Orta Doğu coğrafyasını tanımak ve anlamak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. 4 günlük Tahran ziyareti ile tüm önyargılarımın yok olduğu İran, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar seyahatlerde vize istemiyor. Şiraz, Kum, Tebriz, İsfahan, Meşhed ve Kiş Adası da İran’da görülecek şehirler listenizde olsun.

13. Lübnan

Vize-Istemeyen-Ulke

Orta Doğu’nun en fazla yabancı turist ağırlayan ülkelerinden biri olan Lübnan, Fenike uygarlığının hayat bulduğu topraklardan kurulu. Orta Doğu’nun Paris’i olarak anılan başkent Beyrut, Lübnan’ın dünyaca ünlü markası.

Etkileyici lezzetleri, hareketli gece hayatı, cıvıl cıvıl plajları, muhteşem antik kentleri ve zengin koleksiyona sahip müzeleri ile Lübnan, Türk vatandaşlarının 90 güne kadar yapacakları ziyaretlerde vize istemiyor.

13. Azerbaycan

Vize-Istemeyen-Yakin-Ulkeler

Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesiştiği bir coğrafyada kurulu olan Azerbaycan, ortak tarih geçmişine sahip olduğumuz, benzer dili konuştuğumuz kardeş ülke. Zengin petrol ve doğalgaz kaynakları nedeniyle hızla gelişen, zenginleşen ve büyüyen ülke birçok alanda yapılan yatırımlarla dünyanın ilgisini çekiyor.

Başkent Bakü, Gence, Kaçmaz ve Şeki şehirleri en çok ziyaret edilen noktalardan. Ayrıca komşumuz Özerk Nahçıvan Cumhuriyeti de Azerbaycan’ın bir parçası. Azerbaycan’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 günlük seyahatlerinde vizeden muaflar.

14. Ermenistan (Kapı vizesi)

Vize-Istemeyen-Yakin-Kentler

Doğu komşumuz Ermenistan‘a, bordo pasaport (umuma mahsus) sahibi Türk vatandaşları kapı vizesiyle giriş yapabiliyor. Kara yoluyla girişte sınır kapısında alınan ya da elektronik ortamda verilen e-vize ile ziyaret edilebilen ülke ile sınır kapılarımız kapalı.

Ermenistan’a İstanbul’dan kalkan Erivan uçağıyla ya da Gürcistan üzerinden kara yoluyla gidilebiliyor. Siyasi sıkıntılar ve diplomatik alandaki engellere rağmen iki ülke halkları birbirini ziyaret ediyor. Başkent Erivan, Gümrü, Sevan Ermenistan ziyaretinde uğrayabileceğiniz duraklar. Türklere 10$ karşılığında sınır kapısında ya da online ortamda verilen vizenin geçerliliği ise 21 gün.

İlk fırsatta atlayıp gidebileceğiniz vizesiz en yakın ülkeler, yurt dışı seyahatinde vize derdiyle uğraştırmayan, bir uçak biletiyle seyahat planı kolaylığı ile tercih ediliyor.

4 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz