Vizesiz Tatile Gidilecek Yakın Şehirler

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Minsk

Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve vize süreçlerinin maliyeti yurt dışı seyahat planı yapanlar için büyük sorun. Seyahat bütçesini bir şekilde ayarladıktan sonra bile vize sürecinin stresi, evrak listesini tamamlamak için harcanan efor vizesiz gidilecek şehirleri öne çıkarıyor.

Türkiye‘nin yakın çevresinde vizesiz tatile gidilebilecek onlarca şehir var. Vizesiz yakın şehirler 1-2 saatlik uçuşla ulaşılabilen, ‘vize çıkacak mı’ derdine kafa yormadan rahatlıkla seyahat planı yapılabilen destinasyonlar. Vizesiz tatile gidilecek yakın şehirler listesine göz atıp gideceğiniz şehre karar verdikten sonra geriye bir tek uçak biletinizi almak kalıyor.

Vizesiz Tatile Gidilebilecek Yakın Şehirler

1. Lviv, Ukrayna

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Lviv

Ukrayna‘nın Lviv şehri, Avrupa’da son yıllarda turist sayısını en çok artıran destinasyonlar arasında. Ukrayna’nın batısında, Polonya sınırında yer alan şehir ülkenin Avrupalı yüzünü temsil ediyor. Her gün 200 binden fazla yabancı konuğun ziyaret ettiği şehir, Türk vatandaşlarının kimlikle gidebildiği, pasaport ve vizeye ihtiyaç duymadığı bir destinasyon.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lviv, konsept kafe ve restoranları, mimarlık harikası yapıları, her gün onlarca etkinliğin bulunabildiği zengin kültür-sanat yaşamı, hareketli gece hayatı, öğrenci ve gençlerden oluşan dinamik nüfusu ile gidilesi.

2. Budva, Karadağ

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Budva

Karadağ‘ın turistik sahil şehri Budva, Adriyatik kıyısında 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişi ile en eski yerleşim yerlerinden biri. 10 bin kişilik nüfusu ile şirin bir kasabayı andıran şehir, Karadağ’ın en önemli turizm merkezi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Budva Old Town (Budva Stari Grad), yüksek ve korunaklı şehir surlarının arkasında, labirent şeklinde birbirine bağlanan uzun ve daracık sokaklardan oluşuyor. Eski şehir merkezinde onlarca tarihi ve kültürel durak, kilise, restoran, kafe ve meydan var. Orta çağda yolculuk hissine kapılacağınız Budva’da eski şehir dışında upuzun plajlar ve koylar, doğa harikası manzaralar sunan yeşille mavinin buluştuğu körfezler doğa tutkunlarını ağırlıyor.

3. Belgrad, Sırbistan

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Belgrad

Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden Belgrad, Sırbistan’ın başkenti. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alan şehir Sırpçada beyaz şehir anlamına geliyor. Yemyeşil nehir kıyıları, görkemli katedralleri, hareketli gece hayatı, Balkan coğrafyasının lezzetlerini bulabileceğiniz yerel restoranları ve konsept kafeleriyle şehir 24 saat ayakta.

Avrupa geneline ve Türkiye’ye göre hesaplı bir ülke olan Sırbistan’da Sırp Dinarı kullanılıyor. Sırp kökenli mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı Nikola Tesla’nın müzesinin de bulunduğu Belgrad’da çok sayıda müze, tiyatro ve bale salonu kültür sanat severleri ağırlıyor. Yemyeşil bir kent dokusu bulunan Belgrad’ın parkları da çok ünlü.

4. Kiev, Ukrayna

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Kiev

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Türk vatandaşlarının Ukrayna’da Lviv ile birlikte en çok ziyaret ettiği iki şehirden biri. Kimlikle gidilebilen şehirlerden olan Kiev, Avrupa’nın en yeşil yerleşim alanlarından biri.

Türk Lirası’nın görece değerli olduğu ülkeler arasında yer alan Ukrayna’da konaklama, yeme-içme, ulaşım ve alkol gibi maliyetler Türkiye’ye göre daha ekonomik. Kiev’in yeşil dokusunu yansıtan geniş park ve bahçeleri, müzeleri, gece hayatı, yardımsever güleryüzlü halkı, renkli kafe ve restoranları ekonomik bir seyahat için ideal.

5. Odessa, Ukrayna

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Odessa

Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki liman kenti Odessa, Karadeniz’in en büyük şehirlerinden. Köklü denizcilik kültürü ile öne çıkan şehirde hareketli plajlar ve beach clublar yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

Kış aylarında bir hayli soğuk olan şehirde termal oteller de var. Şehir merkezinde gezilip görülecek onlarca müze, opera, tiyatro ve alternatif etkinliğin bulunduğu Odessa’nın hareketli gece yaşamı da ekonomik. Kafe ve restoranlarında doyurucu menüler de Türkiye ile kıyaslandığında ucuza geliyor.

6. Ohrid, Makedonya

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Ohrid

Kuzey Makedonya‘nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehri Ohrid, kendisiyle aynı adı taşıyan gölün kıyısında kurulu. Makedonya’nın en önemli turizm merkezi olan şehirde göl kıyısında sıralanan katedraller ve kiliseler, kentin eski şehir merkezindeki Osmanlı izleri taşıyan ahşap evler ve renkli gece hayatı cezbedici.

Hem kültür gezisi hem de hareketli bir gece hayatı arayışında olanlar için Ohrid, iyi bir seçim. Makedonya Dinarı’nın Türk Lirası’na göre daha ekonomik olması alışveriş, yeme-içme, ulaşım ve konaklama gibi alanlarda avantaj sağlıyor. Ohrid Gölü üzerinde yapılan göl turları, yeşille mavinin buluştuğu göl çevresi ve leziz Balkan yemekleri Ohrid denildiğinde akla gelen ilk şeyler arasında.

7. Batum, Gürcistan

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Batum

Batum, Türk vatandaşlarının kimlikle gidebildiği şehirlerden. Gürcistan ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın ardından başlayan kimlikle geçiş uygulaması ile her yıl onbinlerce Türk ziyaretçi Batum’a seyahat ediyor. Doğu Karadeniz’i kapsayan kültür turlarının rotasında da yer alan Batum, daha çok kumarhaneleri ve doğal güzellikleriyle tanınıyor.

Batum’da çok sayıda Türk vatandaşının yatırımı var. Daha çok konaklama sektöründe faaliyet gösteren Türklerin etkisiyle Batum, bölgenin en popüler tatil destinasyonlarından birine dönüştü. Dünyaca ünlü Batum Botanik Bahçesi, yemyeşil Karadeniz kıyıları ve hareketli meydanlar Batum’da öne çıkan yerler. Ülkemize göre ekonomik oluşu Batum’un tercih edilmesinde en önemli faktörlerden.

8. Kharkiv, Ukrayna

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Kharkiv

Ukrayna’nın başkent Kiev’den sonra en büyük ikinci şehri unvanını taşıyan Kharkiv, Türkçe’de Kharkov ya da Harkov adıyla da biliniyor. Ülkenin doğusunda yer alan Kharkiv, Rusya sınırına yakın bir konumda olduğundan Rus etkisinin hissedildiği bir şehir.

Ülkenin en önemli kültür ve eğitim merkezlerinden biri olan Kharkiv’de çok sayıda müze, üniversite ve eğitim kurumu bulunuyor. Hareketli gece hayatına sahip şehirde genç nüfusun fazla olması her alanda hissediliyor. Türk vatandaşlarının kimlikle gidebildiği Kharkiv, Türk Lirası’nın da görece ucuz olduğu destinasyonlardan.

9. Minsk, Belarus

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Minsk

Belarus‘un başkenti Minsk, Türk vatandaşlarının vizesiz gidebildiği, Avrupa’nın en temiz ve güvenli şehirlerinden biri. Karasal iklimin hüküm sürdüğü şehir kış aylarında çok soğuk oluyor. Bu yüzden Minsk’i doyasıya gezebilmek için yaz aylarında seyahat planı yapmak şart.

Türkiye’den yalnızca Türk Hava Yolları ve Belavia şirketinin direkt seferlerinin bulunduğu Minsk’e ekonomik bir ulaşım için aktarmalı uçuşlara bakmak gerek. Geniş caddeleri ve meydanları, yemyeşil parkları ve bahçeleriyle Minsk, doğal güzelliklerinin yanında Sovyet mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz onlarca yapıya sahip. Şehirde bulunan casinolar çok sayıda Türk vatandaşını ağırlıyor.

10. Saraybosna, Bosna-Hersek

Vizesiz-Yakin-Sehirler-Saraybosna

Bosna-Hersek‘in başkenti Saraybosna (Sarajevo), Balkanlar coğrafyasında farklı kültürleri bir arada barındıran hoşgörü kenti. Yakın geçmişte Avrupa’nın yaşadığı en acı hatıralara sahne olan şehirde onlarca farklı etnik gruptan ve inanç topluluklarından insanlar bir arada yaşıyor.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğinde uzun yıllar kalan Saraybosna toprakları bu iki köklü devletin izlerinin görülebildiği bir şehir. Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği Saraybosna’da Türklere karşı olumlu bir bakış açısı var. Leziz Balkan yemekleri, ekonomik konaklama seçenekleri, zengin tarihi ve kültürel doku Saraybosna’yı ziyaret etmek için en önemli nedenler arasında.

Vizesiz tatile gidilebilecek yakın şehirler, vize süreci ile uğraşmadan, uçak biletinizi alıp seyahat planınızı hayata geçirebileceğiniz kolaylıkta. Her birine Türkiye’den direkt uçuşlarla birkaç saat içerisinde gidebileceğiniz bu şehirler, yeni keşif ve seyahat anıları için harika fırsatlar sunuyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like