Work And Travel Programı Nasıl Bir Şey?

0
132

Öğrenciyken insanın kafası daha rahat oluyor. Hayata bakışı, sorumlulukları, ciddiye aldıkları. Okul bittikten sonra erkekler için askerlik telaşesi, hemen ardından iş arama sıkıntısı. Kızlar için iş arama ya da evlilik gibi sıralamalar tercihe göre değişiyor. Öğrenciyken para olmuyor, çalışırken zaman…

Akıldakileri gerçekleştirmek konuma göre imkânsızlık gösteriyor genelde…

En rahat yapılacaklar öğrenciyken olmasına rağmen parasızlık engelliyor öğrencileri genelde…

Hiç ilgimi çekmeyen Amerika kıtası arkadaşların büyük ısrarları sonucunda yakın zamanda adım atacağım bir toprak parçasına dönüştü. Nasıl mı?

Work and Travel ile. Yani Türkçe konuşmak gerekirse çalışma ve gezme programı ile Amerika’ya yolcuyuz. Ne zaman? Önümüzdeki yaz!

Gezmeyi, gezdiğim yerleri de anlatmayı çok sevdiğimden dünya üzerinde en çok ilgimi çeken yer olan Balkanlar ve Avrupa’yı karış karış gezmeyi hayal ederdim hep kendimce. Şimdiye dek Belçika ve Yunanistan gibi iki ülkeyi gezme ve anlatma imkanım oldu. Ancak bana sorsalar ve dünya üzerinde gitmek istediğim yerleri göstermemi isteseler Amerika, özellikle Kuzey Amerika’yı en son sıralara atarım. Afrika bile Kuzey Amerika’dan önceliklidir benim için.

Amerika-Work-And-Travel
Work And Travel ile eğlence parklarında çalışanların sayısı çok fazla

Arkadaşların gazı ile sadece öğrenciyken katılabileceğim Work and Travel’a katılma kararımda bir daha yapamayacağımı düşünmem etkili oldu.

Nedir bu Work And Travel?

Amerikan Devlet Bakanlığı’nın yetkisini alan kurumlar tarafından düzenlenen bir kültürel değişim programı olan work and travel’ın geçmişi 40 yıl gibi bir süreye dayanıyor. 40 yıldır dünyanın dört bir yanından üniversite öğrencileri yaz tatillerinde Amerika’ya giderek hem çalışıyor hem de geziyorlar.

Programdaki temel amaç üniversiteli gençlerin basit işlerde çalışarak yaşamlarını sürdürecek kazancı elde etmek aynı zamanda Amerika’yı gezme, görme imkanı sağlamak.

Geçtiğimiz yıl bu programa Türkiye’den tam 8500 öğrenci katılmış.

Neden Work And Travel?

Amerika’da geçirilecek 3 ya da 4 ayda doğal olarak İngilizce’yi geliştirme şansı en büyük etken. Üniversite sıralarında ve kafelerde geçen zamanın aksine ciddi bir çalışma temposu ile değişik bir kültürü görmek apayrı bir deneyim olacaktır. Birçok ülkeden yepyeni bir arkadaş çevresi edinme, sosyal çevrede yabancı dili etkin bir biçimde kullanma, hayat becerisi ve pratiği kazanma gibi sebepler de eklendiğinde bu programın artıları gerçekten ön planda.

Work-And-Travel
Bol bol domuz etiyle muhatap olmuştum

Ne Tür İşler?

Fast food restoranlar, oteller, kumarhaneler, eğlence parkları, süpermarketler, doğal parklar, fabrikalar öğrencileri bekleyen en büyük çalışma alanları. Bu alanlarda garsonluk, kat görevlisi, gişe görevlisi, kasiyer, barmen, komi, oda sorumlusu gibi görevlerle çalışma imkanı mümkün.

Ne Kadar Kazanç?

Saatliği 7,5 ile 11 Dolar arasında para kazanmanın mümkün olduğu işlerde günlük 8 saatten sonraki her saat overtime denilen ayrı bir kazanç imkanı sunuyor. Overtime’da çalışılan her saat, saat ücretinin 1,5 katı gibi bir ilave gelir sağlıyor. Her iki haftada bir genellikle Cuma günü alınan maaşlar Türkiye’ye dönüşte vergi iadesi bile veriyor.

Work-And-Travel-ABD
Supervisor’ım Lita oldukça sıcakkanlıydı

Konaklama İmkanları?

Konaklama imkanları Türkiye’den seçilen aracı şirkete ve Amerika’da seçilen işe göre değişkenlik gösteriyor. Konaklama garantili şirketlerle anlaşmanın yararı var. Amerika’ya gidildiğinde kalacak yerin kalitesine göre haftalık 16 ile 125 dolar arasında ödeme yapılmakta.

Ne Kadara Mal Oluyor?

Türkiye’deki aracı şirketlere verilen para 1100 ile 1400 dolar arasında değişiyor. Pasaport, vize, uçak bileti ve cep harçlığı ile bu meblağ 3000 doları bulabiliyor. Ancak Amerika’daki kazançla beraber 3000 dolar amorti ediliyor üstüne kazanılan her para ise kar olarak haneye yazılıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz