Yalnız Seyahat Etmeyi Seven Gezginlerin Gideceği Ülkeler

Arkadaşlar ve aile ile planlanan seyahatlerin daha zevkli olacağı düşünülse de tek başına seyahat etmenin keyfi bambaşka. Birlikte seyahat edilecek kişiler ile seyahat tarihlerinin ayarlanması, ortak zevklerin bulunması, herkesi memnun edecek rotanın çizilmesi epey zorlayıcı olabiliyor.

Yalnız seyahat etmek; ufku genişletiyor, gidilen yerlerde yeni insanlarla tanışmaya imkân sağlıyor ve gezginlerin özgüven kazanmasına katkıda bulunuyor. Tek başına yola çıkmayı planlayanların ilk aklına gelen soru, yalnız seyahatin ne kadar güvenilir olduğu.

Her yıl farklı kriterlere göre ülkelerin refah ve mutluluk düzeyini raporlayan Dünya Mutluluk Endeksi ve Küresel Barış Endeksi’nin verilerine göre hazırlanan listede, en güvenli ve mutlu ülkeler sıralanıyor. Mutluluk dolu bu ülkelere yapacağınız seyahatlerde kendinizi güvende hissetmek ve de tek başına dolu dolu vakit geçirmek mümkün. Bu yüzden tek başına seyahat etmek sanıldığı kadar korkutucu değil.

Tek Başına Seyahat Edenleri Mutlu Edecek 10 Ülke

1. Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, her şeyden uzaklaşmak için harita üzerindeki en uzak ülkelerden biri. Yüzüklerin Efendisi serilerinin çekildiği Yeni Zelanda’da, bu sahnelerin peşine düşmek mümkün. Milli parkları, dağları, buzulları ve sayısız doğa aktivitesinin bulunduğu bu eşsiz coğrafyada harika vakit geçirmek için çokça seçenek bulunuyor. Doğa aktivitelerinin yanı sıra, Yeni Zelanda’da Auckland Müzesi ziyareti ya da Martinborough’da şarap tadımı gibi aktiviteler de seçenekler arasında.

Güvenlilik sıralaması: 4 / Mutluluk sıralaması: 24

2. Norveç

Norveç, en mutlu ülkeler arasında her yıl üst sıralarda yer alan Kuzey Avrupa ülkesi. Norveç’te tek başınıza yapabileceğiniz alternatif çok. Viking Gemi Müzesi başta olmak üzere, Oslo müzelerinde tek başınıza yepyeni bilgiler edinebilirsiniz. Eğer farklı kişilerle bir araya gelip, yeni arkadaşlıklar kurmak isterseniz Norveç Fiyortlarını görmek için gemi turlarına katılabilirsiniz.

Güvenlilik sıralaması: 10 / Mutluluk sıralaması: 22

3. İsviçre


İsviçre birbirinden güzel şatoların büyüsüne kapılıp, eşsiz Alplerin manzarası ile büyüleyen bir coğrafya. Oldukça pahalı bir ülke olan İsviçre’de tasarruf etmek için Zürih ve Bern sokaklarını bisikletle keşfetmek uygun ve eğlenceli seçenekler arasında bulunuyor. Güvenli olması nedeniyle ülke yalnız seyahate en uygun yerlerden.

Güvenlilik sıralaması: 5 / Mutluluk sıralaması: 30

4. Kosta Rika

Kosta Rika, dünyanın en mutlu ikinci ülkesi. Kosta Rika’nın sıcakkanlı insanları sayesinde kendinizi hiç yalnız hissetmeyeceksiniz. Kosta Rika’nın meşhur yağmur ormanları ve milli parklarında uzun yürüyüşlerle keşfe çıkabilir ya da Kosta Rika Ulusal Müzesi’nde ülkenin tarihine yolculuk yapabilirsiniz. Kosta Rika’nın enfes sahillerinde sörf ya da istediğiniz kadar güneşlenmek ülkenin sunduğu seçeneklerden.

Güvenlilik sıralaması: 42 / Mutluluk sıralaması: 1

5. Avusturya

Avusturya seyahati sıkılmaya zaman bırakmıyor. Müzeleri gezmek, dünyanın en ünlü operasındaki konserleri dinlemek, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın şık kafelerinde saatlerce oturup güzel sokaklarını izlemek yapabileceklerden sadece birkaçı. Ufak bir doğa kaçamağı tercih ederseniz Salzburg’a, Avusturya’nın en yüksek şelalesi olan Krimmler Şelalesi’ni görmeye gidebilirsiniz.

Güvenlilik sıralaması: 3 / Mutluluk sıralaması: 42

6. Vietnam

Vietnam, mistik bir ülke. Güneydoğu Asya’da yer alan Vietnam, sunduğu manzaralar, sokak lezzetleri ve sıcakkanlı insanlarıyla mutluluk vaat ediyor. Ho Chi Minh şehrindeki Ben Thanh pazarında yerlilerle tanışıp, ilginç Uzakdoğu lezzetlerinin tadına bakmak; yeşil ve maviyle buluşmak için şehirden uzaklaşıp Halong Bay’in enfes manzarasını tadını çıkarmak öneriler arasında.

Güvenlilik sıralaması: 45 / Mutluluk sıralaması: 2

7. Şili

Şili, muhteşem doğasıyla dünyanın en çarpıcı manzaralarını görebileceğiniz bir ülke. Güney Amerika ülkelerinden olan Şili’nin milli parklarında yapacağınız yürüyüşlerle Şili’nin hem çölleri, hem de buzulları barındıran ilginç doğasını keşfetmenin tadını çıkarmak mümkün. Yeryüzünün en büyük gayzeri olan El Tatio Gayzeri’ne yapacağınız bir tur ile ender bir doğa olayına şahit olacağınız bu coğrafyada mutluluk çok kolay.

Güvenlilik sıralaması: 30 / Mutluluk sıralaması: 19

8. Japonya

Japonya, Uzak Doğu’nun en popüler seyahat rotalarından. Nazik ve saygılı insanların ülkesi Japonya’da, kiraz çiçeklerinin renkleri ve lavanta tarlalarının enfes manzarası eşliğinde, yeniden doğduğunuzu hissedeceksiniz. Mistik Japon tapınakları ve el değmemiş doğası ile Japonya, farklı bir kültürü deneyimlemek için olağanüstü bir rota.

Güvenlilik sıralaması: 8  / Mutluluk sıralaması: 48

9. İsveç

İsveç, en mutlu ülkeler listesinde daima en üstlerde yer alan bir ülke. İsveç, gökyüzünün masalsı gösterisi olan Kuzey Işıkları’nın izleyebileceğiniz Kuzey Avrupa ülkelerinden. Gökyüzünün unutulmaz güzellikteki renklere büründüğü gecelerde ışığın dansını, Kuzey Kutup Dairesi yakınındaki şehirlerden gözlemlemek mümkün.

İsveç’in başkenti Stockholm, 30 bin adadan oluşuyor. Dünyanın en güvenli şehirleri arasında gösterilen Stockholm’de her biri özgün tasarımlara sahip meşhur kafe ve restoranlarda keyifli ve mutlu bir yalnızlık geçirmek sizin elinizde.

Güvenlilik sıralaması: 11  / Mutluluk sıralaması: 45

10. Endonezya

Endonezya denildiğinde akla ilk olarak ‘balayı adası’ olarak ünlenen Bali geliyor. Tropik ada tanımının tam karşılığı olan ve Tanrıların Adası olarak da bilinen Bali’de tek başına seyahat ettiğinizde de yapabileceğiniz aktivitelerin listesi epeyce uzun.

Bali seyahatinde benzersiz mimariye sahip tapınaklarını ziyaret edip huzur bulmak, meşhur sahillerinde sörf ve dalış derslerine katılmak ve uçsuz bucaksız pirinç tarlalarında yürüyüş yapmak başlıca aktivitelerden. Endonezya’yı listede üstlere taşıyan diğer bir özellik ise güler yüzlü insanların adası Bali’de günde 50$’ın altında bir bütçe ile seyahat etmenizin mümkün olması.

Güvenlilik sıralaması: 54  /   Mutluluk sıralaması: 5

Birçok insan seyahate çıkmak için bir seyahat arkadaşı arıyor. Ortak zaman denk getirmek, rotaya birlikte karar vermek ve seyahat sürecini başkasıyla planlamak oldukça zor. Kafadaki soru işaretlerinden kurtularak, tek başına seyahat ederek mutlu olmak mümkün. Bunun için ilk adımı hem güvenli hem de mutlu ülkelerden başlayarak atmak iyi bir seçenek.

  1. Yalnız seyahat etmenin keyfi bir başka. Kendine olan güveni kesinlikle arttırıyor. Yalnız seyahat ederken insanlarla daha rahat iletişim kuruluyor. Bali Adası yalnız seyahat etmek için güvenli mi? Tek gidilse sorun yaşanır mı?

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like