Home Avrupa Ukrayna Yalta Nerede?

Yalta Nerede?

1
4803

Yalta, Ukrayna‘ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin güney sahilinde, Karadeniz kıyısında yer alıyor. Rusya’nın Kırım Özerk Bölgesi’ni ilhak etmesi nedeniyle kontrolün Ukrayna’dan Rusya’ya geçtiği Yalta ve Kırım Yarımadası’nın geleceği belirsizliğini koruyor.

80 bin nüfusa sahip olan Yalta’da nüfusun yüzde 65.5’i Ruslar, yüzde 25.7’si Ukraynalılar, yüzde 1.6’sı Belaruslular, yüzde 1.3’ü ise Kırım Tatarlarından oluşuyor.

Yalta Nerede?

Yalta, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Simferopol’ün (Akmescit) 79 km güneyinde, Karadeniz kıyısında, iki burun arasındaki büyük dağların merkezinde konumlanıyor.

Kırım Yarımadası’nın en önemli tatil merkezi olan Yalta’nın isminin dünyaca tanınmasında ‘dünyanın paylaşıldığı yer olarak’ tarihe geçen, kentin 3 kilometre güneyinde bulunan Livadia Sarayı’nda düzenlenen, Churchill, Roosevelt ve Stalin olmak üzere üç dünya liderinin katıldığı Yalta Konferansı’nın etkisi büyük. Çar II. Nikolay için 1911’de yaptırılan Livadiya Sarayı’nı ziyaret edenler bu tarihi konferansın izlerini görebiliyor.

Livadia Sarayı

Yaz döneminde çevresindeki küçük sahil beldeleriyle birlikte nüfusun 500 bini bulduğu Yalta, Sovyetler Dönemi’nde de Politbüro üyelerinin yazlık evlerinin bulunduğu bir şehirdi.

Yalta haritası

Yalta haritası

Yalta’nın tarihi

Tunç Çağı’ndan bu yana insan yerleşiminin olduğu Yalta’nın ismi yazılı kaynaklardan ilk kez 12. yüzyılda kaleme alınmış. Bu dönemde Feodoro Krallığı’nın bir parçası olan Yalta, 14. yüzyılda Cenevizlilerin hakimiyetine girdi. 15. yüzyıldan itibaren Ermeni ve Rumların yerleştiği şehir, bölgenin de Yalta olarak tanınmasını sağladı.

1475’te Türk egemenliğine giren Yalta, Kırım Tatarları ve Anadolu Türklerinin birlikte yaşadığı bir yerleşim yeriydi. 1783’te Ruslar Yalta’yı ele geçirdi. Ukrayna’nın bağımsızlığıyla birlikte Ukrayna sınırlarına dahil olan şehir, 18 Mart 2014’te Rusya tarafından ilhak edildi. Kırım’ın ilhakıyla birlikte bölgedeki belirsizlik sürüyor.

Yalta’nın iklimi

Yalta’nın iklimi ılıman bir görünümde. Akdeniz iklimine benzer bir görünüm sergileyen Yalta’da yıllık ortalama sıcaklık 13.2 derece. Nem oranının düşük olduğu kentin çevresini saran ve yüksekliği 1.250 metreye ulaşan dağlarda ortalama yıllık sıcaklık 5 derece. Temmuz ayı ortalama sıcaklığın 25 derece olduğu kentte, deniz suyu sıcaklığı da 26 derece ortalamasında.

Yalta’nın kardeş şehirleri

Yalta’nın 4 kardeş şehri bulunuyor. Birleşik Krallık’tan Margate, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Santa Barbara, Romanya’dan Galaţi ve Türkiye’den Antalya, Yalta’nın kardeş şehirleri.

1 COMMENT

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here