Yedigöller Milli Parkı

Bolu-Yedigoller

Yedigöller Milli Parkı, Bolu şehir merkezinin 42 km kuzeyinde, Türkiye’nin en etkileyici ve nefes kesici doğal güzelliklerinden biri. Dağcılık, bitki, kuş gözlemciliği, kamp ve doğa yürüyüşü için eşsiz bir bölge olan Yedigöller, 1965’ten bu yana milli park statüsünde.

Batı Karadeniz Bölgesinin oldukça engebeli bir yöresinde bulunan milli park, 7 adet irili ufaklı doğa harikası heyelan gölü, zengin bitki örtüsü, su ürünleri ve bu değerlerin yarattığı bir ekosistem barındırıyor. 

Eşsiz manzaraları, zengin flora ve faunasıyla yıl boyunca doğa hayranlarını büyüleyen Yedigöller Milli Parkı, özellikle ekim ve kasım aylarında fotoğrafik karelere hayat veriyor.

Yer yapısı serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşan, çeşitli büyüklükteki Büyükgöl, Kurugöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl ve İncegöl olmak üzere yedi gölden oluşan Yedigöller Milli Parkı’nda hâkim bitki örtüsü kayın ağaçları.

Milli Parkta ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülüyor.

Doğal hayatın korunduğu Yedigöller’de, sayıları artan geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, kurt, tilki ve sincap türleri de bulunuyor. Ayrıca Milli Park içinde yürüyüş yolları, şelaleler, dilek çeşmesi, Gülen Kayalar, Pisagor Ağacı, Anıt Ağaç, manzara seyir terasını görmek mümkün.

Yılın belirli zamanlarında sportif olta balıkçılığının yapıldığı parkta yeme içmenin yanı sıra konaklama tesisleri ve kamp alanları da yer alıyor.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Park havzası, kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 metre mesafede sıralanmış 7 gölden oluşuyor.

Milli park içerisindeki Köyyeri mevkiinde yeni Bizans dönemine ait kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu anlaşılıyor.

Yedigöller Milli Parkı bünyesinde yer alan göllerin meydana gelmesini hazırlayan başlıca faktörler, göçük yer hareketleri ile sürüklenmeye hazır arazi yapısı gösteriliyor. Kayan kitlelerin, vadilerin önlerini kapaması sonucu arkada suların biriktiği set gölleri olan göllerden bazıları dip kaçakları ile birbirine bağlanıyor.

Heyelanın oluşturduğu bu göller orman denizini andıran zengin bitki örtüsü, göllerde yaşayan alabalıklar ve bu değerlerin yarattığı rekreasyon kullanım potansiyeli pakın ana kaynaklarını oluşturuyor.

Yedigöller Milli Parkı Görülecek Yerler

Yedigöller Milli Parkı içerisinde görülecek ilk yerler elbette farklı büyüklük ve normlardaki kayın, karaçam ve meşe ormanıyla çerçevelenmiş ve üst üste dizilmiş gibi görünen 7 göl. Diğer yandan gezmeye Kapankaya Manzara Seyir Terasından da başlayabilirsiniz.

Zira bu noktadan göllerin tamamını ve çevresindeki eşsiz ormanı hayli yüksekten görmeniz mümkün. Parkın güneyinde bulunan ve 1380 metre yüksekliğe sahip Kapankaya Seyir Terası’ndan inerken kenarındaki levhanın bulunduğu yerden patikayı takip ettiğinizde karşınıza Karaçam Anıt Ağacı çıkıyor. Yine teras güzergahı üzerindeki Pisagor Ağacı’nı da görebilirsiniz.

Farklı renk, doku ve tür çeşitliliği içerisindeki muazzam peyzaj güzellikleri, irili ufaklı şelaleler, çok sayıdaki doğal su kaynağı, Geyik Üretme Sahası, Köyyeri Tepesi’ndeki Bizans kalıntıları diğer görülecek adresleri oluşturuyor.

Özellikle sonbahardaki flora çeşitliliğinin sergilediği ve gerçek bir renk paletine dönüşen park mutlaka ziyaret edilmeli. Ayrıca yine milli park içindeki gülen kayalar ve dilek çeşmesi de bulunuyor.

Yedigöller Milli Parkı yapılacak şeyler

Yedigöller Milli Parkı çevre illerden günübirlik geziler ve konaklamalı seyahatler için oldukça avantajlı bir konuma sahip. Milli park günübirlik rekreasyonel faaliyetlerden piknik, doğa yürüyüşleri, sportif olta balıkçılığı gibi aktivitelerin gerçekleştirilmesine oldukça uygun.

Fotoğraf sanatı ile ilgilenenler için muazzam manzaralar sunan, sessiz ve sakin bünyesi, güzel manzaraları, değişik arazi şekilleri, yürüyüş yolları, şelaleleri, çeşitli cinste bitki ve ağaçlarla süslü yamaçlarıyla piknik ve dinlenme için de nefis bir doğal ortam sunuyor.

Kamp kurmak için de 1 hektarlık alana sahip milli parkta, çadırla veya karavanla konaklayabilirsiniz. Parkın ziyarete en uygun zamanı nisan-kasım ayları arası. Belli dönemlerde olta balıkçığı yapmak için de parkı tercih edebilirsiniz. Fotoğraf için ise en uygun zaman ekim ayı sonu ile kasım sonuna kadar en ideal dönemler.

Yedigöller Milli Parkı konaklama

Milli Park içerisinde bulunan 18 üniteden oluşan toplam 72 yataklı bungalov evlerde konaklama ve restoran hizmeti veriliyor. Çevre ve Orman Bakanlığı’na ait misafirhane ve bungalovların yanı sıra, kendinize ait çadır ve karavanlarınızla da gelebilirsiniz.

Yedigöller tesislerinde rezervasyon yaptırmak için Yedigöller Milli Parkı internet sitesini ziyaret edebilir, oda fiyatları ve diğer hizmetlerle ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı iletişim bilgileri
Adres: Yedigöller Milli Parkı Mengen, Bolu Türkiye, www.yedigollermillipark.com
Tel: +90 (374) 215 52 81
E-posta: bilgi@yedigollermillipark.com

Yedigöller Milli Parkı’na nasıl gidilir? 🚖

Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu’nun 42 km kuzeyi ve Zonguldak’ın güneyinde, Mengen’e ise 53 km mesafede yer alıyor. Milli parka, Ankara-İstanbul karayolunun 152. km’sinde bulunan Yeniçağa ve 190. km’sinde yer alan Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılıyor.

Kışın Bolu-Yedigöller güzergâhı genellikle karla kapalı olduğundan ulaşım, Yeniçağa-Mengen-Yazıcık veya Devrek-Yazıcık üzerinden sağlanıyor.

İstanbul ve Ankara yönünden gelenler için en uygun ve kolay güzergâh otoyoldan Yeniçağa sapağından girip Mengen üzerinden Yedigöller’e ulaşmak. Diğer bir seçenek ise İstanbul’dan otoban üzerinden gelip Bolu merkeze gelip buradan dağ yolunu takip ederek parka ulaşmak. İstanbul-Yedigöller arası mesafe 310 km ve yolculuk yaklaşık 4 saat kadar sürüyor.

Yedigöller Milli parkı girişinde Serbest Geçiş Sistemi bulunuyor, bekleme yapmadan, herhangi bir bilet almadan milli park alanına araçlarınızla girebilirsiniz. Giriş ücreti HGS etiketinizden otomatik olarak düşülüyor. Yedigöller girişinde ve milli parkın farklı noktalarında araç için park yerleri mevcut.

Yedigöller Milli Parkı Ücret Tarifesi 2024

Şahıs: 20 TL
Bisiklet: 35 TL
Motosiklet-ATV: 70 TL
Otomobil-Karavan: 105 TL
Minibüs: 315 TL
Midibüs: 525 TL
Otobüs: 1.050 TL
Çadır Kampı (4 kişilik yer bedeli-günlük): 200 TL
Kırevi (3 yataklı-günlük): 1.800 TL
Kırevi (4 yataklı-günlük): 2.400 TL

Yedigöller Milli Parkı, konumu açısından oldukça avantajlı, yılın dört mevsimi eşsiz güzellikler sunan, flora ve fauna çeşitliliği bakımından oldukça zengin, doğa ile buluşmak için muazzam bir adres.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like