Yelki Nerede, Yelki’ye Nasıl Gidilir?

0
30

İzmir’in Güzelbahçe ilçesine bağlı Yelki, misafirlerini zamanda yolculuğa çıkarıyor. Tarihi 1500’lere kadar uzanan Yelki, dokusu ile günümüze kadar gelen nadide köylerden biri. Kültür ve sanat köyü olarak da öne çıkan Yelki, taş evleri, ara sokakları, doğası ile kendine hayran bırakıyor.

Modern ve köy yaşamının bir arada olduğu Yelki’nin sokaklarında dolaşabilir, kahvehanelerinde sıcacık bir çay içebilir, limon ve portakal ağaçlarının arasında fotoğraf çekilebilirsiniz. Son yıllarda şehir içindeki stres ve karmaşadan uzaklaşmak isteyen İzmirliler kadar İstanbul ve Ankara’dan da hatırı sayılır bir beyaz yakalı göçüne uğrayan Yelki, İzmir’in en yeşil mahallelerinden biri.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yaşayan Parklar kapsamında doğayla baş başa vakit geçirmek, kuş gözlemi yapmak ve soluklanmak için hayata geçirdiği Olivelo Yelki Yaşayan Parkı, Yelki’nin en popüler rotalarından biri.

Yelki nerede? 📍

İzmir kent merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Yelki, Güzelbahçe merkeze de 7 km uzaklıkta yer alıyor. İzmir Seferihisar yolu üzerinde bulunan Yelki’ye ulaşım oldukça kolay. Özel aracınızla gelebileceğiniz gibi, otobüs ve dolmuşlarla da şehir merkezinden Yelki’ye gidebilirsiniz.

Yelki’ye Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Yelki’ye ulaşım 🚗

➡️ İzmir’den Yelki’ye Nasıl Gidilir?

İzmir kent merkezi ile Yelki arasında 25 km’lik bir mesafe bulunuyor. Özel aracınızla 35-40 dakikalık yolculuğun ardından Yelki’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir kent merkezinden yola çıkarak, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden Balçova, Sahilevleri, Narlıdere, Güzelbahçe yönünde ilerleyerek Seferihisar yönüne devam edebilir ve Yelki’ye ulaşabilirsiniz.

İzmir-Çeşme Otoyolu’nun Güzelbahçe çıkışına kadar olan bölümü ücretsiz. Yelki’ye ulaşımda daha hızlı bir seçenek olan otoyolu kullanabilirsiniz. İzmir-Çeşme Otoyolu’nun Güzelbahçe/Seferihisar çıkışından Seferihisar yönüne doğru ilerlediğinizde Yelki Mahallesi yol üzerinde sizi karşılıyor.

➡️ İstanbul’dan Yelki’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul ile Yelki arasında 529 km’lik bir mesafe bulunuyor. 5 saat 29 dakikalık bir yolculuk ile İstanbul’dan Yelki’ye ulaşabilirsiniz. İstanbul Çevre Yolu üzerinden Bursa, Balıkesir, Manisa rotasını takip ederek, İzmir-Aydın yönüne doğru çevre yoluna girmeli, ardından Çeşme yönünü takip ederek, Seferihisar çıkışından çıkmalısınız.

➡️ Ankara’dan Yelki’ye Nasıl Gidilir?

Ankara ve Yelki arasında 630 km’lik mesafe bulunuyor. 7 saat 30 dakikalık bir yolculuk ile Ankara’dan Yelki’ye özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Afyonkarahisar, Uşak, Manisa yönünü takip ederek İzmir’e ulaşabilir ve ardından İzmir Otoyolu üzerinden Çeşme yönüne giderek Seferihisar yönünden çıkarak Yelki’ye ulaşabilirsiniz.

2. Uçakla Yelki’ye ulaşım ✈️

Yelki’ye en yakın konumda bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı arasında 48 km’lik bir mesafe var. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Yelki’ye 45 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden İzmir’e gelerek buradan Yelki’ye transfer olabilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkan 202 numaralı otobüsten Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne gelebilir, aktarma merkezinden kalkan belediye otobüsleri ile Yelki’ye ulaşabilirsiniz.

Havalimanı’ndan Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne belediye otobüsü ile giden yetişkinler 19,36 TL, öğrenciler 12,92 TL, öğretmen ve 60 yaş kart sahipleri ise 15,26 TL ödeme yapıyor. Otobüste İzmirim Kart geçiyor. Ayrıca Bilet 35 ya da kredi ve banka kartıyla da ödeme yapma imkanı bulunuyor.

Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden kalkan otobüslere binerek Yelki’ye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Seferihisar’a giden belediye otobüsleri Yelki’den geçiyor.

ESHOT ve ESHOT denetimli İZTAŞIT otobüsleri ile yapılan seyahatlerde İzmirim Kart geçiyor. Ayrıca Bilet 35 ya da çipli kredi ve banka kartıyla da ödeme yapılabiliyor. Üçkuyular Aktarma Merkezi’nden Yelki’ye giden belediye otobüslerinin saatlerine Eshot’un resmi web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Olivelo Yaşayan Park, Güzelbahçe, Yelki

3. Şehirlerarası otobüsle Yelki’ye ulaşım 🚍

Yelki’ye en yakın otobüs terminali İzmir Otogarı. İzmir Otogarı ile Yelki arasında 40 dakikalık bir mesafe bulunuyor. İzmir Otogarı’na ulaştıktan sonra otogardan kalkan 555 numaralı Halkapınar Metro otobüsüne binerek İzmir metrosuna ulaşabilir ve Fahrettin Altay yönüne giden trene binerek Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne gidebilirsiniz.

Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden kalkan 675, 975, 985 numaralı otobüslere binerek Yelki’ye kolayca ulaşabilirsiniz. Üçkuyular Aktarma Merkezi’nden kalkan belediye otobüslerinde ‘gittiğin kadar öde’ tarifesi geçiyor. Otobüs ve metroya İzmirim Kart ile binebileceğiniz gibi; Bilet 35 veya kredi kartıyla da biniş yapabilirsiniz.

Üçkuyular Aktarma Merkezine gitmek için otobüs firmalarının servis imkanlarından da yararlanabileceğinizi unutmayın.

4. Belediye otobüsü ile Yelki’ye ulaşım

İzmir kent merkezinden Yelki’ye direkt ulaşım imkanı bulunmuyor. Üçkuyular Aktarma Merkezi’nden kalkan otobüsler ile Yelki’ye kolayca ulaşabilirsiniz.

Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden kalkan 675 numaralı otobüs Yelki’den geçiyor. İzmirim Kart’ın geçtiği 675 numaralı otobüste ‘C Tarifesi (gittiğin kadar öde)’ geçerli. Ödemeleri İzmirim Kart, Bilet 35, kredi veya banka kartı ile yapabilirsiniz.

Hat üzerinde yapılan seferlerde yetişkinler 10.68 TL, öğrenciler 3.94 TL, öğretmen ve 60 yaş kart sahipleri ise 8.4 TL ödeme yapıyor. Bilet 35 için tüm binişler 2 kontör. 675 numaralı hat otobüsleri Üçkuyular Aktarma Merkezinden; 06:00, 06:20, 07:05,07:45, 08:05, 09:15, 16:25, 16:45, 17:35, 18:05, 18:35, 19:45 saatlerinde hareket ediyor. Hat cumartesi ve pazar günleri çalışmıyor.

985 numaralı İZTAŞIT otobüsleri ile Üçkuyular Aktarma Merkezi’nden Yelki’ye ulaşım sağlamanız mümkün. Hat üzerinde İZTAŞIT otobüsleri ile yapılan seyahatlerde gittiğin kadar öde tarifesi geçerli. Ayrıca Üçkuyular Aktarma Merkezi’nden kalkan 321, 983, numaralı otobüslere binerek Yelki’ye ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikİngilizce Öğrenmek İçin İdeal Rota: Malta
Sonraki İçerikAlmanya’da Yüksek Öğrenim Görmek için 7 Neden

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz