<strong>Yemek Kartı Nedir, Özellikleri Nelerdir?</strong>

Personeline yemek kartı çözümü sunmak isteyen işletmeler için geliştirilmiş olan yemek kartı, pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren işveren tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Hastanelerden okullara, e-ticaret firmalarından bankalara farklı çalışma alanlarında bulunan çalışanlar, öğle aralarında yemek kartı anlaşmalı kurumlar arasından dilediğini seçip orada yemek yiyor ve sosyalleşiyor.

Diğer yandan işletmeler de yemek kartının sunduğu pek çok faydadan yararlanabiliyor. Operasyonel kolaylıktan işçi maliyetlerinin düşürülmesine, vergi muafiyetinden hijyen problemlerinin giderilmesine çeşit çeşit alanda kendine çıkar sağlayan firmalar, yemek kartlarını tercih ederek hem kendini hem de çalışanlarını mutlu etmeyi ve şirket için motivasyonu arttırmayı seçiyor.

Dolayısıyla siz de personelinize yemek kartı hizmeti sunmak isterseniz yazımızdaki ayrıntıları okuyarak konu hakkındaki tüm detayları yakından inceleyebilirsiniz.

Yemek Kartı Nedir?

Yemek kartları, işletme sahiplerinin personeline yeme-içme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sunduğu öğle yemeği hakkının yemek kartı firmalarının anlaşma sağladığı üye işyerleri kapsamında kart aracılığıyla karşılanmasını ifade eden bir sistemdir. Yemek kartı, çalışanların öğle yemeği sorununu en pratik biçimde çözmeye yarayan avantajlı bir hizmettir.

Her firmanın kendi personeli için kartla alışveriş yapma imkanı sağlayan bir kart türü olan yemek kartı, isminden de anlaşılacağı üzere restoran, cafe ve benzeri gıda işletmelerinde geçerli olan ve firmanın kart içerisine yüklediği bakiye sayesinde bu tarz işletmelerde yemek yemek ve alışveriş yapmak için kullanıla bir karttır.

Günün büyük bir kısmını iş yerinde, kapalı alanda ve masa başında geçiren personel, yemek kartı kullanarak sayısız avantajdan faydalanabiliyor. Çalışanlar, yemek kartı kullanarak ofisine yakın sayısız işletme ve restoranda yemek yiyebileceği gibi o yemek kartının geçerli olduğu süpermarket ve mağazalarda da alışveriş yapabiliyor, karta özel indirim ve avantajlardan da faydalanabiliyor.

Yemek Kartı Özellikleri Nelerdir?

 • Şirketler, yemek kartı sistemi sayesinde kayıt dışı yeme-içme maliyetlerini kontrol altına alırlar.
 • Yemek kartı sistemi aslında ilk olarak yemek fişi ya da yemek kuponu mantığı ile başlamış, ilerleyen teknolojiler ile birlikte ve akıllı kart kullanımının da artması ile birlikte günümüzdeki son halini almıştır.
 • Yemek kartı kullanımı esnasında firmalar, çalışanlarının kartlarına 4857 İş Kanunu’nda belirlenmiş olan ve güncel ekonomiye göre değişkenlik gösteren günlük minimum yemek tutarını yatırmaktadır.
 • Yemek kartı yerine yemek kuponu olarak bilinen günlük kuponlar da sıklıkla kullanılmakta ve aynı mantıkta işlemektedir.
 • Yemek kartlarının işletmeler için sunduğu en önemli avantajların başında vergi tasarrufu yer alır.
 • Yemek kartları, kullanılmaya başladıkları andan itibaren firmalar ve gıda işletmeleri arasında bir köprü görevi görürler.
 • Yemek kartı şirketleri, anlaştıkları üye iş yerleri kapsamında hem işletmelere hem de çalışanlara özel fırsatlar, indirimler ve ayrıcalıklar sunabilir.

İşletmeler için Yemek Kartlı Avantajları

 • İşletmeler anlamında baktığımızda yemek kartı vergi avantajı, bu kartların en büyük faydaları arasında görülebilir. İşveren olarak personelinizin yemek ücretleri üzerinde yüzde yüz vergi avantajı elde etmeniz mümkün. Zira Gelir Vergisi Kanunu’na göre belirlenen günlük minimum yemek ücreti yan hakkı, işletmeler tarafından personele sağlandığında bu tutarın tamamı gelir vergisinden ayrı tutuluyor.
 • Bunun yanı sıra iş yerlerinde toplu yemek sunmanın getireceği riskleri de asgari düzeye çekerek her personele kendi beğendiği yemeği tüketme ayrıcalığı da vermiş olursunuz.
 • Personelin motivasyonunu, içi dolu bir yemek kartı ile yükseltebilirsiniz. Dolayısıyla yemek kartları ile hem personelinizin gıda ihtiyacını karşılayabilir hem de profesyonel motivasyonunu ideal seviyede tutabilirsiniz.
 • Personele yemek kartı verdiğiniz takdirde şirketinizin bünyesinde gıda mühendisi, aşçı ya da mutfak çalışanı gibi ekstra personel bulundurmanıza gerek kalmaz. Bu da sizi ek bedeller ödemekten korur.

Yemek Kartlarının Personel için Avantajları

 • Yemek kartı avantajları arasında en çok dikkat çekenlerden biri market alışverişi imkanı. Yemek kartlarının anlaşmalı olduğu marketlerden yapacağınız harcamaları, maaş hesabınız yerine yemek kartınızla gerçekleştirebilirsiniz. Böylece aile bütçenize de katkıda bulunmuş olursunuz.
 • Kartınız yanınızda değilse bile yemek kartı mobil uygulamasını cep telefonunuza yükleyerek dilediğiniz zaman temassız ödeme yapabilirsiniz.
 • Çeşitli restoran ve kafelerde yapılan yiyecek ve içecek harcamalarında indirimler kazanma fırsatı yaratıyor. Dolayısıyla sıklıkla tercih ettiğiniz mekanlarda yapacağınız alışverişlerde ciddi anlamda tasarruf etmeniz mümkün.
 • Özellikle mesai saatleri içinde ofisten çıkıp yemek yemek ya da sosyalleşmek için yemek kartlarından faydalanabilirsiniz. Bu da çalışma saatleri içinde kafanızı bir nebze olsun boşaltmanızı sağlayarak sizi rahatlatacaktır.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like