Yeni Foça Nerede, Yeni Foça’ya Nasıl Gidilir?

İzmir’in tatil ve huzurlu tatil beldelerinden biri olan Yeni Foça, Kuzey Ege’de önemli bir tatil merkezi. Gözlerden uzak tatil yapmak isteyenlerin adresi Yeni Foça, zaman içinde şirin bir Ege kasabı olmaktan çıkıp popüler bir turizm beldesi olmayı başardı. Kendine has doğası, masmavi denizi, taş evleri ile dikkat çeken Yeni Foça, şehrin yükselen değerlerinden.

Yeni Foça’da gündüzleri denizin tadını çıkarırken, akşamları da birbirinden lezzetli Ege yemeklerini tadabilir, dar sokakları keşfe çıkabilirsiniz. Tarihi ve doğal güzellikleri bakımından da oldukça zengin olan Yeni Foça, tatil anlayışınızı değiştirecek. Yeni Foça’ya gelip Siren Kayalıkları’nı, Athena Tapınağı’nı, Kybele Açık Hava Tapınağı, Arkaik Duvar ve Heredot Duvarı’nı, Foça köylerini görmeden ayrılmayın.

Yeni Foça nerede? 📍

Ege’nin incisi İzmir’de bulunan Yeni Foça, şehir merkezine 65 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezinden Yeni Foça’ya yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz. Foça’nın batısında İzmir Körfezi, kuzeyinde Çandarlı Körfezi, güneyinde ve doğusunda Menemen ilçesi bulunuyor.

Yeni Foça’ya Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Yeni Foça’ya ulaşım

İzmir’den Yeni Foça’ya Nasıl Gidilir?

İzmir şehir merkezi ile Yeni Foça arasında 65 km’lik bir uzaklık bulunuyor. Şehir merkezinden özel aracınızla Yeni Foça’ya ortalama 1 saat içinde gidebilirsiniz. Bu süre trafiğin durumuna göre farklılık gösterebiliyor.

İzmir-Yeni Foça arasında gitmek için çevreyolundan (Çiğli-Menemen) veya Anadolu Caddesi’nden Çanakkale yönüne doğru gitmeniz gerekiyor. Menemen’e gelmeden önce Karşıyaka’dan yaklaşık 5 dakika sonra Seyrek yazan yol tabelalarını takip ederek oradan sapmalısınız. Oldukça keyifli bir yol olan Yeni Foça’ya giderken Kozbeyli, Bağarası gibi köyleri ziyaret edebilir ve keyifli bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir’den Yeni Foça’ya gitmenin bir diğer yolu ise Kuzey Ege Otoyolu. Çandarlı’ya kadar uzanan ücretli otoyolu kullanarak Yeni Foça Kavşağı’ndan çıkış yaparak kısa sürede Yeni Foça’ya ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Yeni Foça’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Yeni Foça’ya gelmek için rotanızı İzmir’e çevirmek zorundasınız. İstanbul-Foça arasında 500 km’lik bir mesafe bulunuyor. Özel aracınızla 6 saatlik bir yolculuğun ardından Yeni Foça’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Yeni Foça’ya giderken izlemeniz gereken güzergah Bandırma – Susurluk – Akhisar – Manisa – Menemen – Yeni Foça şeklinde olacaktır.

Eğer İstanbul-İzmir otoyolunu kullanarak Yeni Foça’ya gitmeyi tercih ederseniz özel aracınız ile daha kısa sürede Yeni Foça’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Gebze, Osmangazi Köprüsü, Gemlik, Bursa, Susurluk rotasını izlemeniz otoyoldan Soma gişelerinden çıkmanız gerekiyor. Otoyoldan sonra ise Kınık, Bergama ve Aliağa üzerinden Foça’ya ulaşabilirsiniz. Otoyol üzerinden seyahat ederseniz yaklaşık 5 saat içinde Yeni Foça’ya gidebilirsiniz.

Ankara’dan Yeni Foça’ya Nasıl Gidilir?

Ankara ile Yeni Foça arasında 634 km’dir. Özel aracınız ile yaklaşık 7 saat sonra Ankara’dan Yeni Foça’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara’dan Yeni Foça’ya giderken Afyon-Uşak-Kula- Salihli- Turgutlu-Manisa- Menemen güzergahını kullanmanız gerekiyor.

2. Uçakla Yeni Foça’ya ulaşım ✈️

Yeni Foça’ya en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Yeni Foça ile Adnan Menderes Havalimanı arasında 96 km’lik bir mesafe bulunuyor. Yaklaşık 1 saat 23 dakika süren bir yolculuğun ardından havalimanından Yeni Foça’ya gidebilirsiniz.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan Yeni Foça’ya gitmek için İZBAN treninden otobüse aktarma yapmanız gerekiyor. Havalimanı’ndan İZBAN’a trenine binerek Biçerova durağında inebilir ardından da 745 numaralı Yeni Foça-Biçerova arası ESHOT denetimli İZTAŞIT otobüslerini kullanarak Foça’ya gidebilirsiniz. Foça- Biçerova arasında sefer yapan otobüs seferleri tren seferleri ile koordineli bir şekilde çalışıyor.

Foça-Biçerova aktarmalı İZTAŞIT otobüsü haftanın 7 günü sefer yapıyor.

Yeni Foça’dan hafta içi her gün ilk sefer 05.55, son sefer ise 00.00’da; hafta sonları ise Yeni Foça’dan ilk sefer 05.55, son sefer ise 00.00’da düzenleniyor.

Biçerova Aktarma Merkezi’nden hafta içi günler ilk sefer 06.40’da son sefer ise 00.50’de; hafta sonları ise ilk sefer 06.40, son sefer ise 00.50’de gerçekleşiyor.

✔︎ Biçerova-Yeni Foça İZTAŞIT ESHOT otobüs ücreti tam 13.44 TL, öğrenci 5 TL, 60 yaş ve öğretmen ise 12 TL şeklinde. 3-5 kart sahipleri ve kontorlü binişlerde 1 kontör alınıyor.

✔︎ Adnan Menderes Havalimanı-Biçerova İZBAN ücreti tam 31.55 TL, öğrenci 15.31 TL, öğretmen ve 60 yaş 23.89 TL, personel ulaşım kartı ve 3-5 kart ile 3 kontör şeklinde ücretlendiriliyor. İZBAN’da gittiğin kadar öde sistemi bulunuyor. İZBAN trenine binebilmek için İzmirim Kartınızda 52.72 TL bakiye bulunması gerekiyor. İniş istasyonundaki iade makinesine kartınızı okuttuğunuzda 21.17 TL’lik blokaj kaldırılıyor.

3. Dolmuşla Yeni Foça’ya ulaşım (İZTAŞIT Otobüsleri)

Yeni Foça hattında çalışan tüm dolmuşlar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle İZTAŞIT otobüslerine dönüştürüldü. Kooperatifler ESHOT çatısı altında denetime girerek İZTAŞIT otobüsleriyle Yeni Foça hatlarında yolcu taşıyor.

✔︎ Yeni Foça’ya hizmet veren İZTAŞIT otobüsleri hatları şu şekilde:
660
: Yeni Foça-İzmir Otogar
661: Yeni Foça- Aliağa
664: Yeni Foça-Eski Foça
665: Yeni Foça-Siteler
666: Yeni Foça- Kozbeyli
745: Yeni Foça-Biçerova Aktarma Merkezi
750: Yeni Foça- Ulukent Aktarma Merkezi 2

İZTAŞIT otobüslerinde İzmirimkart kullanılıyor. Öğrenci, öğretmen, 60-65 yaş kartı, basın kartı gibi kişiselleştirilmiş kartlarla indirimli ya da ücretsiz seyahat edilebiliyor.

4. Şehirlerarası otobüsle Yeni Foça’ya ulaşım

İstanbul, Ankara gibi şehirlerden Yeni Foça’ya direkt şehirlerarası otobüs bulunmuyor. Ancak ülkenin pek çok yerinden İzmir Otogarı’na gelebilir ve buradan Yeni Foça’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İzmir Otogarı’ndan kalkan 660 numaralı İZTAŞIT otobüsüne binerek Yeni Foça merkeze ulaşabilirsiniz. İZTAŞIT otobüsleri ESHOT denetimli olarak hizmet veriyor ve İzmirimkart kullanılıyor.

5. İZBAN ile Yeni Foça’ya ulaşım

İzmir kent merkezinde hizmet veren banliyö sistemi İZBAN, Yeni Foça’ya ulaşımı bir hayli kolaylaştırdı. İzmir kent merkezinden İZBAN banliyö trenine binerek Biçerova istasyonuna gidebilir, Biçerova istasyonundan 745 Numaralı İZTAŞIT otobüsü ile Yeni Foça Otogar’a gidebilirsiniz.

Yeni Foça-Biçerova Aktarma Merkezi arasında haftanın 7 günü sefer düzenleniyor. Yeni Foça-Biçerova İZBAN İstasyonu arasında sefer yapan otobüs seferleri tren seferleri ile koordineli bir şekilde çalışıyor.

6. Belediye otobüsü ile Yeni Foça’ya ulaşım

İzmir kent merkezinden Yeni Foça’ya direkt ulaşım imkanı ne yazık ki bulunmuyor. Bunun için yapmanız gereken aktarma yaparak Yeni Foça’ya ulaşmak olacaktır.

Ulukent otobüsleri Bostanlı İskele’den kalkıyor. Şehir merkezinden Bostanlı İskele’ye gitmek için Alsancak-Bostanlı İskele arasında sefer düzenleyen İZDENİZ feribotlarını kullanabilirsiniz.

Bostanlı İskele’de bulunan duraktan ise 827 numaralı Ulukent Aktarma belediye otobüslerine binmeniz gerekiyor. Ulukent Aktarma Merkezi’nden 750 numaralı Yeni Foça otobüsüne binerek varış yerinize ulaşabilirsiniz.

✔︎ Yeni Foça – Biçerova Aktarma Merkezi belediye otobüsünde İzmirim Kart kullanılıyor. ESHOT ‘B’ Ücret Tarifesi geçerli. Yeni Foça-Biçerova Aktarma Merkezi ESHOT otobüsünde tam bilet ücreti 13,44 TL, öğrenci 5,00 TL, öğretmen ve 60 yaş kartı 12 TL, Bilet 35 kullananlar ise 1 kontör ödeme yapıyor.
✔︎ İZBAN’la yolculukta ise gidilen mesafeye göre ücret ödeniyor.
✔︎ VISA ve Mastercard logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartlarıyla da ESHOT otobüslerinde ödeme yapmak mümkün. Bu hatta Halk Taşıt Uygulaması da geçerli. Her gün 05.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında İzmirimkart ile yüzde 50 indirimli seyahat edebilirsiniz. Otobüsle ulaşımda aktarma hakkı ise geçerli değil.
✔︎ Bu hatta yapılan seyahatlerde çarşamba günleri Pazar kurulması nedeniyle Oruç Reis, Doğan Çingil ve Osmangazi durakları kullanım dışı kalıyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like