Yeni Foça Plajı, İzmir

1
17982

En güzel İzmir plajları arasında yer alan Yeni Foça Plajı, Foça bölgesinin en popüler plajlarından biri. Yeni Foça Halk Plajı olarak da anılan plaj, 240 metrelik kumsalı, plaj çevresinde yer alan kafe ve restoranlarıyla yaz aylarında bölgeyi ziyaret edenlerin keyifle vakit geçirdiği bir yer.

Berrak ve temiz deniz suyunun kalitesi mavi bayrakla ödüllendirilen Yeni Foça Plajı’nın kumsalı ince kumlu, denizin giriş bölümü çakıl taşlı, giriş bölümünden ilerledikten sonra ise ince kum zemini ile deniz keyfi yaşamaya elverişli.

Yeni-Foca-Plaji

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016’da düzenlenen Yeni Foça sahilinde bisiklet ve yürüyüş yolları ile yeşil dokusuyla rekreasyon alanı bulunuyor. Foça Halk Plajı’nın yanı başındaki rekreasyon alanı ve palmiye ağaçları plajı görsel açıdan tamamlıyor.

Plaj bünyesinde kafe, restoran ya da tesis bulunmuyor ancak plajın hemen arkasındaki Ali Stair Caddesi üzerinde çok sayıda çay bahçesi, kafe, restoran ve balık lokantası mevcut. Plajda şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor, şemsiye ve şezlongunu kendi getiren ya da yalnızca havlusuyla gelenler plajdan ücret ödemeden yararlanabiliyor.

Sezonun büyük bölümünde deniz suyu sıcaklığının düşük olduğu Yeni Foça Plajı, İzmir‘in en soğuk deniz suyu sıcaklığına sahip olan plajlarından. ‘Deniz suyu dediğin duştan farklı olur’ cümlesinin hayat bulduğu Foça’nın soğuk suyu yaz sıcağında sizi kendinize getirecek.

Plajın bir yakasında Yeni Foça Limanı, diğer yakasında ise Yenifoça Windsurf & Yelken Spor Kulübü bulunuyor. Çocuklar ve yetişkinlere eğitim veren yelken spor okulunun öğrencileri Yeni Foça Halk Plajı’nın açıklarında uygulama yapıyor.

Yeni-Foca-Halk-Plaji

Foça’ya adını veren Akdeniz fokunun en önemli yaşam alanlarından olan Foça bölgesinde eğer şanslıysanız yüzerken Akdeniz foklarıyla karşılaşma imkanınız da var.

Yeni Foça Plajı giriş ücreti

✔︎ Yeni Foça Halk Plajı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda. Plaja girişte herhangi bir ücret alınmıyor. Ancak şemsiye ve şezlong gibi ekipmanları kullanmanız halinde cüzi bir kira ücreti ödeyerek bu imkanlardan yararlanabiliyorsunuz.
✔︎ Yeni Foça Halk Plajı’nda ücretsiz soyunma kabinleri, duş ve tuvaletler bulunuyor. Plajın çevresindeki birçok kafe ve restorandan bütçenize uygun atıştırmalıklar, soğuk ve alkollü içecekler satın alabilirsiniz.

Yeni Foça Plajı nerede? 📍

Yeni Foça Plajı’na nasıl gidilir? 🚖

Yeni Foça Halk Plajı, İzmir şehir merkezine 66 km, Foça ilçe merkezine ise 22 km uzaklıkta.

İzmir Devlet Yolu’ndan Yeni Foça Plajı’na nasıl gidilir?: İzmir şehir merkezinden Yeni Foça Plajı’na gitmek için İzmir-Çanakkale Karayolu’nun 52. kilometresinde bulunan Yeni Foça Kavşağı’ndan döndükten sonra hiçbir yere sapmadan Yeni Foça merkeze kadar ilerlemek gerekiyor.

İzmir-Yeni Foça güzergahında Menemen, Buruncuk, Foça Kavşağı yer alıyor. Şehir merkezinden özel araçla 1 saat gibi sürede Yeni Foça Plajı’na ulaşılıyor.

Otoyoldan Yeni Foça Plajı’na Nasıl Gidilir?: Kuzey Ege Otoyolu’nu kullanarak Yeni Foça’ya ulaşmak çok daha kolay bir hal aldı. İzmir Çevre Yolu’nu kullanarak Menemen, Eski Foça güzergahını takip ederek Yeni Foça Kavşağı’ndan çıkış yapmanız gerekiyor.

Otoyolun devamında çok da yolunuz kalmıyor zaten. İzmir kent merkezinden otoyol üzerinden özel araçla Yeni Foça Halk Plajı’na ulaşım ortalama 1 saat sürüyor.

İzmir Otogar’dan Yeni Foça Plajı’na Nasıl Gidilir?: İzmir Otogarı’ndan Yeni Foça’ya ESHOT denetimli İZTAŞIT otobüslerinin seferleri bulunuyor.

✔︎ Yeni Foça’ya hizmet veren İZTAŞIT otobüsleri hatları şu şekilde:
660
: Yeni Foça-İzmir Otogar
661: Yeni Foça- Aliağa
664: Yeni Foça-Eski Foça
665: Yeni Foça-Siteler
666: Yeni Foça- Kozbeyli
745: Yeni Foça-Biçerova Aktarma Merkezi
750: Yeni Foça- Ulukent Aktarma Merkezi 2

İZBAN’la Yeni Foça Halk Plajı’na Nasıl Gidilir?: İZBAN’ın hayata geçmesiyle ulaşımı kolaylaşan Yeni Foça’ya herhangi bir İZBAN durağından trene bindikten sonra Biçerova İstasyonu üzerinden ulaşılıyor.

745 numaralı Yenifoça-Biçerova Aktarma ESHOT denetimli İZTAŞIT otobüslerinin haftanın 7 günü İZBAN seferleriyle paralel olarak işleyen seferleri var. Eski Foça-Yeni Foça arasında yer alan İZTAŞIT seferleri de iki tatil merkezini birbirine bağlıyor.

Önceki İçerikÜnü Türkiye Sınırlarını Aşan Alaçatı’ya Gitmek İçin 5 Neden
Sonraki İçerikLimak Limra Hotel & Resort
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz