Yeni Yıl İçin En İyi Hediye Önerileri

0
126

Yılın en hareketli zamanlarındayız; yeni bir yılın heyecanı herkesi sarmışken geride bırakmaya hazırlandığımız eski yıldan kalanlardan da kurtulacak olmanın, yeni kararlar almanın da zamanı. Sokaklarda türlü türlü ve ışıl ışıl süslemeler, mekânlarda ve evlerde yerini almış olan yılbaşı ağaçları ve süslemeleri, yapay karla yazılan karşılama mesajları…

Yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken aklımızda bir sürü soru işareti de var: Yeni yıla nerede ve nasıl girmeli, sevdiklerimiz için hangi yılbaşı hediyesini almalıyız gibi gibi.

Mekânlar yeni yıl programlarını duyururken, mağazalarda da yılbaşı indirimleri başladı. Ve işte beklenen o soru geliyor; yeni yılda sevdiklerimize ne hediye alacağız?

Yeni Yıl Hediyeleri 

Her birimiz sevdiklerimiz için en özel hediyeyi almak isteriz. Onları özel hissettiren, uzun seneler kalıcı olan veya baktıkça mutlu eden hediyeler olabilir. Tabi bunlar örnekleyici saymak, herkesin düşündüğü çok sayıda şey olabilir bir hediyede.

Öncelikle hediye almak istediğiniz kişileri, hayatınızdaki yerlerini, karakterlerini, sevdikleri şeyleri düşünmemiz gerekiyor. Sonra sırayla neye ihtiyaç duyarlar veya onları en çok ne mutlu eder gibi sorular geliyor.

Şimdi artık işlerin bir tık daha kolaylaştığı da söylenebilir; ihtiyaca yönelik hazırlanan hediye kutuları çok yaygınlaştı. İnternette birçok sitede bulabileceğiniz hediye kutuları bulunmakta; bunları dilerseniz siz oluşturabilir dilerseniz hazır kutulardan seçebilirsiniz.

Örnek olarak; kahve tutkunu bir arkadaşınız/eşiniz/aile üyeniz varsa çeşitli ülkelerden gelen kahve çekirdekleri ve isme özel kupalardan oluşan bir kutuyla onu çok mutlu edebilirsiniz. Nostaljik şeylerden hoşlanan kişiler için çocukluğa ait abur cubur veya oyunların yer aldığı hediye paketleri de onu fazlasıyla duygulandıracaktır. Müzik kutuları, kar küreleri de bu konuda oldukça iyi bir seçenek olabilir.

Farklı Bir Hediye mi Arıyorsunuz?

Bir başka seçenek ise yetenekli, el işlerine yatkın bir kişiyseniz el emeği ürünler hediye edebilirsiniz. Atkı, eldiven, kazak örebilir veya kendi çizdiğiniz bir resmi belki yaptığınız bir heykeli hediye edebilirsiniz. Sizler de yaşadığınız şehirdeki bu tarz etkinlikleri takip edip, üretken hediyelerle sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Hatta ona bir workshop sürprizi bile yapabilirsiniz.

Kültürel etkinlikleri, seyahat etmeyi seven kişiler varsa eğer merakla beklediği veya seveceğini düşündüğünüz bir tiyatro, sinema, konser bileti hediye edebilirsiniz veya seyahat etmeyi çok istediği bir şehir veya ülkeye bir bilet alabilirsiniz.

Buna benzer şekilde bir tecrübe hediye edebilirsiniz. Örnek olarak doğayla iç içe bir kamp hediye edebilirsiniz veya bir masaj, cilt bakımı almak da hediyenizi unutulmaz ve farklı olabilir. Böylece sevdiğiniz kişi sayenizde farklı bir tecrübe edinebilir veya belki bu tecrübeyi birlikte edinebilirsiniz.

Yine kişiye özel tasarlanan kupalar, yastıklar, posterler de yeni yıl hediye seçimleriniz için bir seçenek oluşturabilir. Hatta hediye alacağınız kişinin karakterine uygun esprili bir baskı bile yaptırabilirsiniz. Bu sayede hem güzel bir anı hem de hediye elde etmiş olursunuz.

Sürdürülebilir Hediyeler

Özellikle son yıllarda küresel iklim değişikliği ve tüketim çılgınlığına yönelik ciddi tartışma ve önlemler konuşuluyor. Bu nedenle alacağınız hediyenin de doğa dostu, atıksız ve sürdürülebilir olmasını isteyebilirsiniz. Büyük ve ünlü markalar bile artık doğa dostu, etik, sürdürülebilir bir hayatın öncüsü olmaya başladılar.

Öyle ki, bu durum bir ‘trend’ halini almış vaziyette. Bu hususta özellikle küçük üreticiler tarafından çok sayıda seçenek sunulmaktadır. Yukarıda hazır hediye kutularından bahsetmiştik; bu kutuların sürdürülebilir yaşam için kullanılabilecek olan malzemelerden oluşanları da bulunmaktadır. Bu kutuların içinde cam pipet, bez çanta, çelik termos gibi ürünler yer almaktadır. Yine kahve sevenler için moka potlar, kitap okumayı sevenler için e-kitap okuyucular da seçenekleriniz arasında yerini alabilir.

Eğer çevrenizde çocuk sahibi olan sevdikleriniz varsa çocukları için organik sertifikalı ahşaplarla hazırlanan oyuncaklar satın alabilirsiniz. Çünkü oyuncakların büyük kısmı geri dönüştürülemeyen plastiklerden üretilmektedir ve bunlar, yaşadığımız dünyaya en büyük zararı veren ürünlerin başında gelmektedir.

Bunun dışında bu plastikler, çocukların sağlığı için de çok büyük tehlike arz etmektedir. Zira çocuklar oyuncaklarını ağızlarına almakta ve sürekli temas halinde olmaktadırlar. Bu nedenle, bu çocuklar için alacağınız ahşap oyuncaklar hem onların sağlığı hem de çevre sağlığı için önemli olacaktır. Bunu dışında çocuklara mum boyalar da hediye edebilirsiniz. Özellikle çizim yapmayı ve boyamayı seven çocuklar için bu hediye vazgeçilmez olacaktır.

Kişisel bakımdan hoşlanan sevdiklerinize de yine içinde doğal bakım ve makyaj ürünlerinden oluşan setlerden alabilirsiniz. Yine doğal ürünler üreten küçük üreticilerden bulabileceğiniz bu setlerle de özellikle pandemi koşullarında büyük zarar gören üreticilere destek olabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapacağınız bir arama ile bu üreticilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak tabii ki de sadece küçük üreticilerden alışveriş yapmak durumunda değilsiniz. Oldukça bilinen küresel çaptaki markalar hediye konusunda sizlere yardımcı olabilir. Özellikle de kıyafet markaları arasında bunları çokça görmekteyiz. Doğa dostu, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen giyim eşyaları ile de sevdiklerinizi mutlu edebileceğinize eminiz. Yine dekorasyon ve mutfak için de bu tarz çok sayıda ürün bulabilirsiniz.

Hem el emeği hem de doğa dostu bir başka önerimizi ise bitki ve topraklarla haşır neşir olmayı seven sevdikleriniz için: tohum bombaları. Birçok kişi tarafından ilk defa duyulmuş olan bu hediyeyi hemen açıklayalım: Sizin de yapabileceğiniz tohum bombalarını kâğıt hamurunun içine koyduktan sonra, isterseniz gıda boyası veya organik başka boyalarla renklendirebilir, şekil verebilir ve ardından kurumaya bırakabilirsiniz.

Bağış Yapabilirsiniz

Doğal hayatı ve doğayı koruyan, çevre duyarlılığı güden, hayvanlar, kadınlar ve çocuklar için faaliyet gösteren çok sayıda dernek ve vakıf bulunmaktadır. Eminiz şimdiden aklınıza çok sayıda dernek gelmiştir. Sizler de bu derneklere bağışta bulunabilirsiniz, hediye alacağınız kişi adına fidan dikebilir veya dışarıda yaşayan hayvanlara yiyecek alabilir, tedavileri için yardım edebilirsiniz.

Bu adımların ardından bu dernek veya vakıf tarafından bir sertifika düzenlenmektedir ve yanında yine sürdürülebilir bir veya birkaç hediye ile birlikte hediye aldığınız kişiye gönderilmektedir. Tabi yaptığınız maddi yardım, sadece sizinle kurum arasında kalmaktadır. Bu sayede hem sevdiğiniz kişiye unutulmaz bir hediye ederek onu sevindirebilirsiniz hem de doğaya, canlılara veya dezavantajlı gruplara bir iyilik yapabilirsiniz. Yeni bir yıla girerken sadece sevdiklerinizi değil, başka canlıları ve insanları da sevindirebilirsiniz.

Hediyeleri kaplamak konusuna gelirsek eğer yine sizlere ileri dönüşümlü ve sürdürülebilir seçenekler sunalım. Sizlere daha önce gelen hediyelerden sakladığınız hediye kutuları, ipleri hala saklıyorsanız eğer bunları değerlendirmenin zamanı geldi.

Sevdiklerinize vereceğiniz yılbaşı hediyelerini bu parçalar ile süsleyebilirsiniz. Eğer bunları saklamıyorsanız eski dergi veya gazeteleri de hediyeleri kaplamak için kullanabilirsiniz. Plastik kullanımının önüne geçmek içinse hediyeleri plastik bantlar yerine yün ipler ile bağlayabilirsiniz. Bu sayede hediyeleriniz daha havalı bir görünüme kavuşabilir.

Önceki İçerikUnutulmaz Seyahat Anıları İçin Kullanmanız Gereken Mobil Uygulamalar
Sonraki İçerikSırt Çantalı Seyahat Deneyimi
Keşfetsek
Her yeni gün keşfetsek dileğiyle başlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz