Yenişakran Nerede, Yenişakran’a Nasıl Gidilir?

Sakran-Nasil-Gidilir

İzmir‘in Aliağa ilçesine bağlı bir sahil mahallesi olan Yenişakran, İzmir-Çanakkale Karayolu’nun üzerinde yazlık siteleri, plajları, yemyeşil zeytinlikleri ile yaz aylarında hareketlenen bir turizm merkezi.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nün inşa edilmesiyle birlikte yaz-kış hareketli günler yaşayan Yenişakran, aynı zamanda İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde seyahat eden birçok kişinin mola verdiği bir durak olarak da biliniyor. Dikili, Çandarlı, Bergama, Ayvalık, Assos gibi turizm merkezlerine giden ve İzmir’e dönenler Yenişakran üzerinden geçiyor.

Yenişakran Nerede? 📍

Çandarlı Körfezi’nin doğusunda, Ege Denizi kıyısında konumlanan Yenişakran, bölge insanı tarafından Şakran olarak da anılıyor. İzmir’in kuzeyinde Aliağa ilçesine bağlı bir mahalle statüsünde olan Yenişakran, İzmir’e 71 km, Aliağa’ya 15 km, Bergama’ya 33 km, Dikili’ye 46 km, Ayvalık’a 80 km, Manisa’ya 80 km, İstanbul’a 441 km, Ankara’ya ise 620 km uzaklıkta.

Yenişakran’a Nasıl Gidilir? 🚖

1. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Yenişakran’a ulaşım

Yenişakran’a en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Şakran ile Adnan Menderes Havalimanı arasındaki mesafe 86 km. Bu mesafe özel araçla (normal trafik durumunda) 1 saat 30 dakika gibi bir sürede kat ediliyor.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan Yenişakran’a toplu ulaşım araçlarıyla gitmek isteyenler için iki ayrı alternatif bulunuyor.

Adnan Menderes Havalimanı’nda bulunan İZBAN İstasyonu’ndan İZBAN trenine binerek Aliağa İstasyonu’nda indikten sonra Aliağa İstasyonu’ndan hareket eden 835 numaralı Aliağa Aktarma-Bergama ya da 837 numaralı Aliağa Aktarma-Dikili ESHOT otobüslerini kullanarak Yenişakran’a ulaşım sağlanabiliyor.

İZBAN ile Aliağa’ya geldikten sonra Yenişakran dolmuşları ile de ulaşım mümkün.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan Yenişakran’a ulaşım için bir diğer alternatif için önce İzmir Otogarı’na gitmek şart. Havalimanından 204 numaralı ESHOT otobüsü İzmir Otogarı’nda son durak yapıyor.

İzmir Otogarı’nın ilçe katından kalkan Dikili, Çandarlı ve Bergama dolmuşları Yenişakran üzerinden geçiyor. Aliağa dolmuşlarını kullanmanız halinde ise Aliağa’da inip Yenişakran dolmuşlarına aktarma yapmanız gerekiyor.

2. İzmir’den Yenişakran’a otobüs ve dolmuşla ulaşım

İzmir kent merkezinden Yenişakran’a belediye otobüsü ya da dolmuşla gitmek isteyenlerin ilk adımda İZBAN banliyö sistemini kullanarak Aliağa İstasyonu’na gelmeleri gerekiyor.

İZBAN Aliağa İstasyonu’ndan hareket eden 835 numaralı Aliağa Aktarma-Bergama ya da 837 numaralı Aliağa Aktarma-Dikili ESHOT otobüsleri Yenişakran’dan geçiyor. İZBAN Aliağa İstasyonu’ndan Yenişakran’a da dolmuş var. İZBAN’dan ineceğiniz saate göre hangi ulaşım aracına denk gelirseniz onu kullanabilirsiniz.

İstanbul, Ankara, Bursa gibi kentlerden Yenişakran’a otobüsle gelmek isteyenlerin İzmir Otogarı’ndan Aliağa, Bergama ya da Dikili dolmuşlarını kullanmaları gerekiyor.

3. Aliağa’dan Yenişakran’a dolmuşla ulaşım

Aliağa ile Yenişakran arasında S.S 60 Nolu Aliağa Yolcu Taşıma Kooperatifi’ne bağlı dolmuşlar sefer yapıyor. Yenişakran-Aliağa güzergahında Şakran’dan ilk sefer 06.20’de başlıyor. 06.35-18.05 saatleri arasında Şakran-Aliağa arasında 10 dakikada bir, 18.05 ile 20.50 arasında Şakran-Aliağa arasında 15 dakikada bir sefer yapılırken son sefer ise 21.50’de.

Aliağa-Yenişakran güzergahında Aliağa’dan ilk dolmuş seferi 07.00’de başlıyor. 07.20-07.30 seferlerinin ardından saat 19.00’a kadar Aliağa’dan Yenişakran’a 10 dakikada bir dolmuş seferi bulunuyor. 19.00’dan 20.30’a kadar Aliağa’dan Şakran’a 15 dakikada bir, 20.30’dan sonra ise 21.00, 21.40, 22.00 ve 23.00 saatlerinde sefer yapılıyor.

4. İzmir’den özel araçla Yenişakran’a ulaşım

İzmir-Yenişakran arası 71 km. Ortalama trafiğin olduğu zaman diliminde 1 saat gibi bir sürede İzmir’den Yenişakran’a arabayla ulaşmak mümkün.

İzmir kent merkezinden Yenişakran’a arabayla gitmek isteyenlerin İzmir-Çanakkale Karayolu’nu kullanmaları gerekiyor. İzmir’in kuzey yönünde Karşıyaka, Çiğli, Menemen, Aliağa ilçelerini geçtikten sonra önce Çaltılıdere Mahallesi, ardından Yenişakran ile karşılaşılıyor. Yenişakran’ın ana yol güzergahı üzerinde yer almasından dolayı kaybolma ya da yolu kaçırma gibi bir endişeye gerek yok.

Kuzey Ege Otoyolu Yeni Şakran’a ulaşımı kolaylaştırdı. Kuzeyde Bergama’dan güneyde ise Çiğli’den giriş yapabileceğiniz çevre yolu bağlantısıyla Yeni Şakran’a otoyolu kullanarak çok kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like