Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Yesil-Pasaport-Basvurusu

Hususi pasaport ya da yaygın kullanılan ismiyle yeşil pasaport, kamuda çalışan ve belirli kadro derecesinde olan memurlara verilen bir pasaport çeşidi. Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerle birlikte yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeleri de bir araya getirdiğimizde yeşil pasaportla 160 ülkeye vizesiz seyahat hakkı bulunuyor.

En fazla 5 yıl süreyle verilen yeşil pasaport başvurusu il nüfus müdürlüklerinden randevu alınarak yapılıyor. Yeşil pasaport başvurusu adımlarını okumadan önce Yeşil pasaport nedir, Kimlere verilir? yazısına göz atabilirsiniz.

Yesil-Pasaport-Basvurusu

Yeşil Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

1. Pasaport başvurusu randevusu alın

Yeşil pasaport başvuruları yalnızca il nüfus müdürlüklerinden yapılıyor. Pasaport başvurusunda bulunacakların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Pasaport Randevu Sistemi web sitesi ya da Alo 199 randevu hattı üzerinden randevu almaları gerekiyor.

2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen pasaport işlemlerinde web sitesi ya da çağrı merkezinden yapılan başvurularda kimlik bilgileri talep edildiğinden başvuru sırasında elinizde kimliğinizin olması şart.

Sistemde hangi tip pasaporta başvuru yapacağınız, hangi nüfus müdürlüğünü tercih edeceğiniz sorulduktan sonra karşınıza çıkan uygun gün ve saatler arasından seçim yapabiliyorsunuz. Türkiye’nin her yerindeki nüfus müdürlüklerinden başvuru imkanınız var. Başvuruda ikametinizin nerede olduğu önemli değil.

2. Yeşil pasaport evraklarını hazırlayın

Yeşil pasaport başvurusunun ilk adımı yeşil pasaport için istenen evrakları hazırlamak. Yeşil pasaport başvurusunda istenen belgeler şunlar:

Nüfus cüzdanı ya da TC kimlik kartı aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport defter bedelinin ödendiğine dair dekont ya da makbuz, hususi damgalı pasaport talep formu (Emekli veya çekilme nedeniyle hususi damgalı pasaport başvurusunda bulunan hak sahiplerinden talep formu yerine bir defaya mahsus mensubu bulunduğu kurum tarafından düzenlenmiş unvanı ve kadro derecesini gösterir resmi belge istenir), öğrenimine devam eden çocuklar için öğrenci belgesi, ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi, varsa eski pasaport, engelli olan çocuklar için sağlık raporu.

3. Yeşil pasaport defter bedelini ödeyin

Yeşil pasaport için yalnızca pasaport defter bedeli ödeniyor, harç ücreti ödenmiyor. 2024 yılı pasaport defter bedeli 790,00 TL. Pasaport defter ücreti Maliye Bakanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nin https://ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden banka ya da kredi kartı kullanılarak yatırılabiliyor.

Ayrıca anlaşmalı bankalardan Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk, Alternatifbank, Anadolubank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, Burganbank, Fibabanka, Finansbank, HSBC, ICBC, ING Bank, Kuveyt Türk, Odea Bank, Şekerbank, Turkishbank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans, Garanti Bankası, Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım bu ücretleri tahsil ediyor.

PTT şubelerinden de pasaport harcı ve defter ücreti yatırılabiliyor. Ödemeden sonra mutlaka makbuz ve dekont almak bu dekontu pasaport başvuru belgeleri arasına eklemek şart.

4. Randevu günü ve saatinde nüfus müdürlüğüne gidin

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesi ya da Alo 199 çağrı merkezi üzerinden aldığınız randevu günü ve saatinde ilgili nüfus müdürlüğünde hazır olmanız gerekiyor. Randevu saatiniz geldiğinde bankoya geçerek evraklarınızı, varsa eski pasaportunuzu teslim edip, parmak izinizi verdikten sonra işleminiz sona eriyor.

Başvuru sırasında pasaportunuzun teslim edileceği adres ve iletişim bilgileriniz isteniyor. Kendiniz dışında en fazla bir kişinin daha adını vererek pasaportunuzu teslim almaya yetkili kılabilirsiniz.

Yesil-Pasaport-Nasil-Cikarilir
Yeni nesil yeşil pasaportlar

5. Yeşil pasaport teslimatı

İl nüfus müdürlüğünde yapılan başvuru işlemi online olarak Ankara’daki baskı merkezine gönderiliyor. Baskı merkezinde basılan pasaport PTT Kargo aracılığı ile başvuru sırasında verdiğiniz adrese gönderiliyor. Pasaport PTT’ye teslim edildiği anda cep telefonuna gönderi kodu ve tahmini teslim tarihi bilgisi iletiliyor. Başvuru ile pasaportun elinize geçtiği süre ortalama 2-3 iş günü sürüyor.

Yeşil pasaport yenileme işlemi nasıl yapılıyor?

Yeni nesil pasaport sistemine geçildiğinden bu yana pasaport yenileme diye bir işlem yapılmıyor. Süresi dolan ya da yıpranma nedeniyle yapılacak yeşil pasaport yenileme işlemleri için sıfırdan pasaport başvurusu adımları uygulanıyor. Önceden pasaportunuz olduğu için başvuru evraklarına eski pasaportunuzu da eklemeniz gerekiyor.

 1. merhaba, zaten halihazırda yeşil pasaportum var. yeniden pasaporta başvuruda bulunurken, tekrar çalıştığım kurumdan yeniden pasaporta ilk kez başvuru yapar gibi mi form doldurtup onunla mı nüfus müdürlüğüne gideceğim? teşekkürler

 2. merhaba, yeşil pasaportumu 2020 yılında aldım, o zaman 5 yıllık olarak basılıyordu , 2025 yılında süresi bitecek. benim yeni pasaporta başvuru için bu mevcut pasaportun süresinin bitmesini mi beklemem gerek? yoksa istediğim zaman süresinin bitmesini beklemeden gerekli evraklarla gidip yeni pasaport için başvuru yapabiliyor muyum?

 3. Merhaba, yeşil pasaport almaya hak kazananın kişinininin diğer aile bireyleri içinde pasaport başvusurunda pasaport defter bedeli dekontu sunması gerekiyormu? çocuklar içinde mufavvaktneme almadan direk nufüsta çocuğun nüfüs cüzdanı ile işlem yapılabiliyormu? Geri dönüş için teşekkür ediyorum şimdiden

 4. Nilgun ismailoglu says:

  istanbul üni ersitesinden cerrahpasadan emekliyim elimde yeşil pasaportum var yinede hizmet evrakı almalısınız nereden alicam

  1. Orhan Bilgin says:

   Merhaba:Emekli öğretmenim 10 yıllık vize alınmış pasaportumu suya düşürdüm.Sayfalar deforme oldu.Pasaportum değiştiğin de vize hakkım geçerli mi.Teşekkür ederim.

 5. Merhaba,18 Temmuzda başvurumu yaptim, 4 Ağustos günü için yurt dışı biletim var ,biletimi de ibraz ettim ,ancak gecikmeler yasaniyormus 🙁 Beklemeli miyim ? Yoksa Ankara’da basıldığı yerden alma gibi bir durum var mı ? Yakinlarim var Ankara da ,gitseler benim adıma işlemi hızlandırıp pasaportumu alabilirler mi ?

 6. Emir Ersöz says:

  Merhaba yeşil pasaport için gerekli olan İç işleri bakanlığına hitap edilerek yazılan talep yazısı nasıl yazılır bilgi verirseniz sevinirim

  1. Yeşil pasaport kullanım süresi 10 yıl oldu mu? Ben bu ay içinde alacağım pasaport 5 mi yoksa 10 yıl mı geçerli olacak

 7. merhaba
  babamın son görev yaptığı yer samsun jandarma il komutanlığı fakat şuan ıspartada yaşıyoruz ısparta jandarma il komutanlığından belgeyi temin edebilir miyiz?

 8. selamlar yeşil pasaportum var 2. bir yeşil pasaport alabilir miyim? eğer alınabiliyorsa başvuru prosedürü yine yukarıda yazıldığı gibi mi?

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like