Kaz Dağları’nın Keyifli Durağı Yeşilyurt Köyü

yesilyurt-koyu-ayvacik

Kaz Dağları’nı sarıp sarmalayan yemyeşil çam ve çınar ağaçlarının hayat verdiği Yeşilyurt Köyü, Kuzey Ege‘nin görülesi yerleri arasında. Doğayla uyumlu taş evleri, şirin butik otelleri, huzur dolu sokakları, sağlıklı beslenmenin öncüsü zeytin ve zeytinyağı ve güler yüzlü insanları ile Yeşilyurt, şehir yaşamından uzaklaşmak isteyenler için keyifli bir rota.

Son yıllarda büyük şehirlerden uzaklaşan, şehir yaşamının koşturmacası ve stresini geride bırakıp nefes almak isteyenlerin kaçış rotaları arasına giren Yeşilyurt, bu ilgiyle birlikte büyük bir dönüşüm sergiliyor. Köyün tamamının sit alanı olması nedeniyle, yeni yapılaşmanın görülmediği köy, eski taş evlerin orijinaline sadık kalınarak yapılan yenileme çalışmalarıyla baştan aşağı ayağa kaldırılmış durumda.

yesilyurt-koyu-ayvacik

Kaz Dağları’nın Keyifli Durağı Yeşilyurt Köyü

Estetik ögelerin ön planda olduğu, her bir köşesinde emeğin görüldüğü yapıların önünden geçerken insan birkaç kez durup, uzun uzun bakmak istiyor. Her geçen gün kirlenen dünyamızda aslını korumayı başaran, titizlik gösterilen ve emek verilen bir yerde bulunmak mutluluk veriyor.

Geçmişte Anadolu’ya yerleşen Çepni Boyu’nun kardeş olan iki beyi tarafından Büyük Çepni ve Küçük Çepni olmak üzere iki ayrı yamaca kurulan Yeşilyurt Köyü, Büyük Çepni tarafında. Uzun yıllar boyunca Türkler ve Rumların birlikte huzur içerisinde yaşadığı köy, Lozan Antlaşması’nın ardından gerçekleşen mübadele ile Rum nüfusunu Girit ve Midilli adalarına uğurlamış.

Her iki adadan gelen Türklerin yerleştiği köyün ismi Cumhuriyet ile birlikte Yeşilyurt halini almış.

yesilyurt-koyu-kucukkuyu

Köy yakınlarındaki Nusratlı’dan çıkarılan taşlarla inşa edilen evler, köyün karakteristik özelliğini oluşturuyor. Doğayla uyumlu bu güzel evlerin bir kısmı butik otel olarak hizmet veriyor. Yaz-kış ayırt etmeden özellikle hafta sonları butik otellerde yer bulmak zorlaşıyor.

Çanakkale‘nin güneyindeki Ayvacık ilçesi sınırlarında bulunan Yeşilyurt Köyü, Yunan mitolojisinde sıkça bahsi geçen Kaz Dağı’nın eteklerinde kurulu. Mitolojide İda olarak geçen Kaz Dağı, farklı öyküleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir bölge.

Afrodit, Hera ve Athena’nın katıldığı ilk güzellik yarışmasının yapıldığı Kaz Dağı, Yunan mitolojisinin en önemli figürü Zeus’un da doğduğu yer olarak biliniyor. Aşk tanrıçası Afrodit’in ilk kez aşık olduğu coğrafya, Yunan tanrılarının Truva Savaşı’nı izledikleri noktaya da sahip.

yesilyurt-koyu-zeytinyagijpg

Oksijeni Bol, Zeytin ve Zeytinyağı Özel Bir Köy: Yeşilyurt

Türkiye‘nin hiçbir yerinde eşine rastlanmayacak nitelikte kaliteli oksijenin bulunduğu Yeşilyurt Köyü’nün temiz havası insanı çarpıyor. Oksijen fazlalığı nedeniyle uykuya dalıp mışıl mışıl uyuyanlar oluyormuş.

Köylülerin özenle yetiştirdiği meyve ve sebzeleri sattığı tezgahlar köy meydanında. Ülkemizin zeytin ve zeytinyağı ile öne çıkan coğrafyasında bulunan köyün zeytinyağı da oldukça meşhur. Bu yüzden köye kadar gelmişken zeytin, zeytinyağı, kurutulmuş domates, kekik, bal, peynir gibi ürünlerden satın almak gerekiyor.

zeytinyagli-tabagi-yesilyurt
Zeytinyağlı Tabağı, Han Cafe

Sağlıklı zeytinyağlı yemeklerin servis edildiği restoranlar (kafeler) köy meydanında sıralanıyor. Menüler yalnızca zeytinyağlılarla sınırlı değil. Yöresel köy kahvaltısı, gözleme çeşitleri, mantı, manlama, çetmi tatlısı ilk akla gelen yiyecek seçeneklerinden.

Zeytinyağlı yemeklerden taze fasulye, bamya, börülce, deniz börülcesi, Girit kabağı ve yaprak sarma her restoranda var.

manlama-yemegi-yesilyurt
Manlama, Han Cafe

Köyü gezmek için en iyi başlangıç noktası köy meydanı. Meydanda bulunan camiden sağ yukarıya doğru çıkıldığında daracık taş sokaklar içerisinde birbirinden güzel yapılar ve kafeler bulunuyor. Tayfun Talipoğlu’nun eşinin butik oteli de aynı sokak üzerinde.

Köyden Kente Teknoloji Müzesi 🚜

Köyden Kente Teknoloji Müzesi, köyün mutlaka görülmesi gereken noktalarından. 18. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmayı başaran ve hayatımızı kolaylaştıran 500’den fazla etnografik parçanın sergilendiği müze, zamanda keyifli bir yolculuk imkanı sunuyor. Osmanlı ve dünyanın farklı ülkelerinden parçaların yer aldığı müze, objelerin gelişim ve teknolojik süreçlerini sergiliyor.

yesilyurt-koyu-canakkale

Yeşil dokunun korunduğu köyde doğayla bütünleşen yapılar arasında yürüyüş yapmak, köylülerle sohbet etmek, şirin kafe ve mekanlarda bir şeyler içmek ve hayatın koşturmacasından uzaklaşmanın tadını çıkarmak önerilerim arasında.

Biraz yükseklere çıkıldığında Ege Denizi’nin maviliği de görülüyor.

ida-tas-konak-kucukkuyu
İda Taş Konak

Yeşilyurt’ta Nerede Kalınır? 🛎️

Yeşilyurt Köyü’nde çok sayıda şirin butik otel var. Ben seyahatimde İda Taş Konak’ta kaldım. Otantik mimari dokuya sahip İda Taş Konak, köyün Ege Denizi’ni gören bölümünde, önü açık bir noktada kurulu.

18 standart oda ve 8 suit oda seçeneğinin sunulduğu otelde, hamam, sauna, SPA, açık yüzme havuzu ve fitness salonu da bulunuyor.

ida-tas-konak-yesilyurt
İda Taş Konak, Yeşilyurt

Hayatın ritmini azaltmak ve sevdiklerinizle baş başa, huzurlu vakit geçirmek için otel gereken tüm donanımlara sahip. Leziz kahvaltısı ve bol alternatifli akşam yemeği menüsü de oldukça başarılı. Günlerce otelden çıkmasanız hiçbir şeyin eksikliğini duymayabilirsiniz.

yesilyurt-koyu-meydani
Yeşilyurt Köy Meydanı

Yeşilyurt’a Nasıl Gidilir? 🚍

Yeşilyurt, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Küçükkuyu beldesi sınırlarında bulunuyor. Yeşilyurt köyüne İzmir’den geleceklerin İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinden ilerlemeleri, Akçay, Altınoluk ve Küçükkuyu’dan sonra gelecek Yeşilyurt tabelasını takip etmeleri gerekiyor.

Yeşilyurt köyüne İstanbul yönünden gelecekler için 2 alternatif mevcut. İlk seçenek Tekirdağ ve Çanakkale üzerinden Marmara Denizi’nin kuzeyini dolaşmak. Bu seçenekle Eceabat ya da Gelibolu’dan Çanakkale’ye geçip, Ezine ve Ayvacık üzerinden köye ulaşılabiliyor.

Yeşilyurt köyüne İstanbul’dan ulaşım için ikinci seçenek ise Bursa ya da Bandırma üzerinden Balıkesir-Edremit yolunu takip etmek. Küçükkuyu’ya geldikten sonra Yeşilyurt tabelası köye ulaşımı sağlıyor.

yesilyurt-koy-cami
Yeşilyurt Camii

Yeşilyurt Köyü İzmir’e 229 km, Çanakkale’ye 89 km, Küçükkuyu’ya 4 km, Ayvacık’a 23 km, Balıkesir’e 128 km, Ankara’ya 688 km, İstanbul’a 440 km, Bursa’ya ise 291 km uzaklıkta.

Kamil Koç ve Truva Turizm ile Bursa, İzmir, Balıkesir, Ankara, İstanbul ve Çanakkale gibi şehirlerden Küçükkuyu’ya kadar ulaşım mevcut. Küçükkuyu’dan köye taksi ile ulaşılabiliyor.

En yakın havalimanı Balıkesir Koca Seyit Havalimanı. Havalimanı Edremit’te bulunuyor. Köye uzaklığı ise 50 km. Havalimanından İstanbul ve Ankara’ya direkt bağlantı imkanı var.

Yeşilyurt Köyü Nerede? 📍

Mis gibi havası, sağlıklı yaşama katkı sunan leziz yemekleri, güleryüzlü insanları, birbirinden güzel taş ev ve butik otelleri ile Yeşilyurt Köyü, özlem duyulan huzurun tam kalbinde.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like