Yeteri Kadar İlgi Görmeyen Avrupa Ülkeleri

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Avusturya

Avrupa‘ya gidiş-dönüş ücretsiz uçak biletiniz olsa hangi ülkeye seyahat etmek isterdiniz? Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Almanya ya da Hollanda nasıl olurdu? Avrupa’da en çok ziyaret edilen ülkeler arasında Fransa ve İspanya başı çekiyor.

Türk vatandaşlarının Avrupa’da sıklıkla seyahat ettiği ülkeler arasında ise Almanya, Yunanistan ve İtalya var. Türkiye‘den uçuş mesafesinin kısa olması, çok sayıda hava yolu şirketinin seferi bulunması ve uçak bileti kampanyaları nedeniyle Avrupa seyahati yapan kişi sayısı bir hayli fazla.

Avrupa’da sıklıkla gidilen ülkeler dışında onlarca alternatif rota var. Avrupa’da yeteri kadar ziyaretçi çekmeyen ülkeler, doğal güzellikleri, tarihi ve turistik merkezleriyle seyahat severlerin ilgisini hak ediyor. Yeteri kadar ilgi görmeyen Avrupa ülkeleri kendilerini keşfedecek seyahat severleri bekliyor.

Yeteri Kadar İlgi Görmeyen Avrupa Ülkeleri

1. Avusturya

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Avusturya

Kış aylarında kayak, yaz aylarında bir müzik festivali, muhteşem doğa ve görkemli kasaba ve şehirler Avusturya deyince akla gelen ilk şeylerden.

Avrupa’nın kültür-sanat başkenti Avusturya modern şehirlerinin yanında uçsuz bucaksız doğal güzellikleriyle de öne çıkıyor. Avrupa’nın en yeşil ülkelerinden Avusturya’da ormanlar, göller ve yemyeşil dokunun arasına saklanan şirin kasabalar görülmeli.

2. Faroe Adaları

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Faroe

Danimarka Krallığı’na bağlı 18 adadan oluşan özerk bir ülke olan Faroe Adaları, Avrupa’nın en iyi korunan doğal güzelliklerine sahip ülkelerinden.

İngiltere ya da Danimarka üzerinden kısa bir uçuşla ulaşılan ada, Avrupa’nın en az ziyaretçi ağırlayan yerlerinden. Doğa severler için cennet kategorisinde yer alan Faroe Adaları, zamanı bir yerlerde durduran köyleri ile hayran olacağınız bir ülke.

3. Finlandiya

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Finlandiya

Kuzey Avrupa’nın sakin coğrafyasında kurulu Finlandiya, hareketli ve kalabalık yaşamdan uzaklaşmak, doğayla baş başa vakit geçirmek için iyi bir seçenek.

Kuzey ışıklarının en iyi gözlemlendiği yerlerden olan ülke, kış aylarında köpek kızağı, Noel Baba Köyü ve muhteşem kar manzaralarına tanık olabileceğiniz eşsiz bir deneyim sunuyor.

4. Lüksemburg

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Luksemburg

Paris, Brüksel ve Amsterdam’a olan yakınlığı ile bu şehirlere olan seyahatiniz sırasında rotaya ekleyebileceğiniz Lüksemburg, Avrupa’nın en küçük ve en zengin ülkelerinden.

Hareketli gece hayatı, kültür sanat etkinlikleri, el değmemiş doğası ve zamanda yolculuk hissi yaşatan kaleleriyle Lüksemburg’u keşfetmek gerek.

5. Malta

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Malta

Kraliçe II. Elizabeth’in ‘En mutlu yıllarımı geçirdiğim yer’ diye tarif ettiği Malta, Akdeniz’de İtalya’nın güneyinde, Avrupa’nın en küçük devletlerinden. Malta halkı misafirperverlikleri ve cömertlikleri ile tanınıyor.

Yaz aylarında birçok Türk seyahat sever Yunan adalarına akın akın giderken, Yunan adalarının kalabalığına alternatif olabilecek Malta, yılın her dönemi çok kalabalık olmadan, sakin ve keyifle tatil yapabileceğiniz bir coğrafya.

6. Karadağ

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Karadag

Avrupa’nın en az ziyaretçi ağırlayan ülkelerinden Karadağ, Türk turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir ülke. Vize istemeyen ülkeler arasında olması nedeniyle Karadağ’ı ziyaret eden kişi sayısı her yıl daha da artsa da bu hareketlilik Karadağ’ın yabancı turist istatistiklerini fazla etkilemiyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Budva ve Kotor, Karadağ’ın en popüler tatil merkezleri. Adriyatik kıyısındaki ülkenin denizi muhteşem, insanlar dost canlısı ve müthiş lezzetli yemekler var.

7. Kuzey İrlanda

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Kuzey-Irlanda

Lonely Planet tarafından 2018 yılında ziyaret edilecek bir numaralı bölge olarak seçilen Belfast ve Causeway Kıyı Şeridi, Kuzey İrlanda‘nın doğal güzellikleriyle öne çıkan noktaları.

Modern şehir yapısı ile kırsal yaşamın iç içe olduğu Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast, düzenli şehir yaşamının yemyeşil dokuyla bütünleştiği bir kent. Kuzey İrlanda, dünyanın başka bir yerinde rastlayamayacağınız ilginç yer şekillerine de ev sahipliği yapıyor.

8. Norveç

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Norvec

Norveç, her ne kadar Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biri olsa da İskandinav coğrafyasında doğal güzellikleri ve yüksek refah seviyesi ile ziyaretçilerini büyülüyor. Sağlıklı bir yaşam sürdüren Norveçliler, aynı zamanda dünyanın en mutlu insanları arasında.

Mevsim ne olursa olsun doğanın en güzel hallerine tanık olabileceğiniz Norveç coğrafyası, gür ormanlar, göller, akarsular, şelaleler ve fiyortlarıyla doğa severlerin aşık olabileceği hoş manzaralar sunuyor.

Norveç’te gece yarısı güneşin doğuşunu izleyip, Kuzey ışıklarına merhaba diyebilir ve eğer şanslıysanız kutup ayılarıyla karşılaşabilirsiniz. Deniz ürünleriyle bezeli Norveç mutfağını da unutmamak lazım.

9. Romanya

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Romanya

Doğu Avrupa ülkelerinden Romanya, Türkiye’ye 1 saatlik uçuş mesafesinde yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 7 bölgesinde şato ve kaleleriyle ziyaretçilerini karşılayan Romanya, Avrupa turizminde henüz ismi yeterince duyulmamış ülkeler arasında.

Başkent Bükreş’in yanı sıra Karadeniz kıyısındaki Köstence, Braşov, Temeşvar ve Kaloşvar şehirleri görülecek yerlerden bazıları.

10. Polonya

Az-Ziyaret-Edilen-Avrupa-Ulkeleri-Polonya

Polonya, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında sıkışan ve genellikle seyahat planlarında atlanılan şanssız bir ülke. Geniş yüzölçümüne sahip ülke, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya ve Rusya arasındaki çetin mücadele sırasında büyük zarar gördü. 

İster Auschwitz’i ziyaret eden tarihi bir geziyi isterseniz de geceyi bir kömür madeninde geçireceğiniz bir macera gezisi olsun, Polonya farklı beklentiler için çok sayıda seçeneğe sahip. Polonya, Avrupa’nın birçok ülkesine göre ekonomik bir tatil bütçesi sunması da avantaj sağlıyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like