Yılbaşında Batum, Gürcistan

yeni-yilda-batum

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden Batum, pasaport derdi olmadan, yalnızca kimlikle seyahat edebilme kolaylığı ile yurt dışı seyahat düşünenler için en güzel alternatifler arasında. Karadeniz kıyısında uzanan, yemyeşil dağlara sırtını yaslayan şehir, yılın her mevsimi ziyarete uygun.

Farklı hava yolu şirketlerinin direkt uçuşları, özel araç ve otobüsle ulaşım imkanlarının olması bu güzel şehre gitmek isteyenlerin plan yapmasını kolaylaştırıyor. Yeni yıla yepyeni bir yerde, Türkiye dışında girmek, keyifli etkinliklere katılarak eğlenmek ve geride kalan yılın yorgunluğunu unutmak için Batum, önerilerim arasında.

yeni-yilda-batum

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, Avrupai bir görünüme sahip. Modern binalar, hareketli mekanlar, hoş kafe ve restoranlar, geniş meydanlar, rengarenk heykel ve anıtlar ve alabildiğince yeşil doku kente gelenleri karşılıyor.

Karadeniz boyunca uzun bir sahil şeridinde uzanan şehrin dört bir yanında huzur hakim. Türk damak tadına uygun yemekleri, leziz şarap, peynir ve çay çeşitleri bile Batum’a gitmek için yeterli sebepler arasında.

Sovyetler Dönemi’nin izlerine de rastlanan Batum’da geçmişle modern yapı bir arada görülüyor. Uluslararası otel zincirlerinin yatırımlarıyla turizmde gelişmesini sürdüren şehirde onlarca beş yıldızlı otel ve kaliteli konaklama tesisi var.

Kumarhaneleriyle bir adım öne çıkan bu otellerin yanında hareketli gece yaşantısı şehrin ziyaretçilerini cezbediyor. Birbirinden güzel gece kulüplerinde eğlence sabaha kadar devam ediyor.

batumda-yilbasi

Bölgenin en önemli liman kentleri arasında bulunan Batum, tam anlamıyla bir deniz şehri. Limanını ticaret ve turizm için işlevsel olarak kullanan şehre deniz yoluyla gelen çok sayıda turist bulunuyor.

Merkez ve çevresindeki birçok yerin yürüme mesafesinde oluşu, kenti keşfetmek isteyenler için büyük bir avantaj.

Yeni yılda Batum

Yılın her dönemi düzenlenen organizasyonlarla şehri ziyaret edenler için çok sayıda seçenek sunan şehir, yeni yıl hazırlıklarıyla da yeni yılda gidilebilecek en güzel şehirler arasında.

Aralık ayının son haftası başlayan yeni yıl etkinlikleri ocak ayının ilk haftası sonuna kadar aralıksız olarak devam ediyor. Toplamda 2 haftaya yayılan kutlama ve organizasyonlar, her yeni gün yeni bir heyecan yaratıyor.

avrupa-meydani-batum
Avrupa Meydanı, Batum

Yeni yıl kutlamalarının merkezi olarak kabul edilen ve şehrin en hareketli noktası olan Avrupa Meydanı, renkli Noel pazarı ile eğlence, alışveriş ve tadımın da kalbi. Yöresel ürünler ve hediyelik eşyaların satıldığı, peynir ve şarap ikramının yapıldığı, çocuklar için eğlence alanlarının kurulduğu meydanda başlayan keyifli dakikalar meydan ve çevresindeki ara sokaklarda devam ediyor.

Avrupa Meydanı’nda, 31 Aralık, 1 ve 2 Ocak tarihlerinde kurulan sahnede Gürcü sanatçılar ve ünlü dj’lerin gerçekleştirdiği performans yeni yıl coşkusunun dozunu artırıyor.

yilbasinda-batum

Batum’a nasıl gidilir? 🛫

Batum, Türkiye’den ulaşımın en kolay olduğu yurt dışı destinasyonlar arasında. İstanbul’dan haftanın 7 günü direkt uçak seferinin bulunduğu şehre çok sayıda hava yolu şirketi uçuyor.

İstanbul ve Karadeniz şehirlerinden otobüs ile yolculuk ya da özel araçla Artvin Hopa üzerinden kara yolu ile geçiş de seçenekler arasında.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nüfus cüzdanı ile giriş yapabildiği ve 1 yıla kadar serbest kalış süresine sahip olduğu Gürcistan, bu özelliği ile de ekonomik bir yurt dışı seyahati düşünenler için bir adım önde.

Hareketli eğlence yaşamı, birbirinden şık mekanları, rengarenk yılbaşı organizasyonları ile Batum, yeni yılda unutulmayacak bir tatil için ideal.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like