Yıllık İzin Gezginleri Her Fırsatta Yollarda

0
818

Orhan Tuna 15 yıldır özel sektörde çalışan bir mühendis. Her bulduğu tatil fırsatını seyahate dönüştüren Tuna, 6 kıtadan seyahat deneyimlerini Gezmek Güzel adlı web sitesinde paylaşıyor.

Orhan Tuna, eşiyle birlikte seyahat eden bir gezi aşığı. Her bulduğu tatil fırsatını seyahat ederek değerlendiren çift kendine ‘yıllık izin gezginleri’ diyor. Bugüne kadar dünyanın 6 kıtasında farklı seyahat deneyimleri yaşayan çift Filipinler’de köpek balıkları yüzdü, Sahra Çölü’nde gece kamp yaptı, Rio Karnavalı’nda müziğin ritmine kapıldı. Dünyanın her yerinde insanların yardımseverliklerini deneyimleme şansını bulan çift daha fazla seyahat için kampanya takip edip, özel bütçe hazırlıyor.

Gezmek-Guzel
Orhan Tuna, Burçak Alyanak Tuna

Seni çok kısa tanımak istesek?

Kırk yaşına yaklaşmış bir mühendisim, askerlik aralığı hariç 15 yıldır özel sektörde tam zamanlı çalışıyorum, yazılım ekibini yönetiyorum. Seyahat etmekten her zaman çok keyif aldım ve hep notlar da aldım, yaptığım ilk seyahatin bile notları var elimde. Son yıllarda seyahat başlıca hobim haline geldi, eşimle kendimize yıllık izin gezginleri diyoruz, her tatil fırsatını bir seyahate dönüştürmeye çalışıyoruz ve diğer zamanlarda da bu gezilere bütçe ayırmak ve bu gezileri planlamak için çabalıyoruz.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Aslında hala sadece bir hobi ve haftada 45 saat mesai yapmaya devam ettikçe de bunun ötesine geçmeyecek ancak ‘boş zamanlarımda sinemaya gitmekten hoşlanırım’ gibi hobi değil. Bazı insanların, ikinci bir iş gibi emek harcadıkları hobileri vardır ya, mesela tiyatro grubuna üyedirler, oyun ortaya koyarlar ya da bisiklet meraklısıdır, hafta sonu planında öncelikle bisiklet etkinliğini yerleştirirler, onun gibi hobi. Boş zaman, iş ve seyahat için harcanan zamanlar dışında kalanlar oluyor. Seyahat etmeye harcadığımız vakitten daha fazlasını gezilecek yerleri araştırmaya ve gezi anılarımızı yazarak paylaşmaya ayırıyoruz. Bu konunun profesyonel hayatlarımızdan sonra, hayatımızın en önemli parçası haline gelmesi ise 5-6 yıl önce oldu. Doktora eğitimimi dondurup askere gitmiştim, geri döndüğümde artık hafta sonları ders çalışmak zorunda değildim. Seyahat isteğimizi daha fazla dizginlememe kararı aldık eşimle ve her yıl en azından bir uzak, bir yakın ya da komşu ülke, bir de ülkemizde ziyaret etmemiş olduğumuz bir şehri ziyaret etmeye karar verdik. Yıllardır da uygulamaya çalışıyoruz bu planı.

Orhan-Tuna-Gezmek-Guzel

Deneyimlerini Gezmek Güzel ismiyle paylaşıyorsun. Bu isim nereden çıktı?

Seyahatlerimi çocukluğumdan beri yazıyordum, önce “bilgisayar bozulsa yazılar yok olacak” düşüncesi ile internete taşıdım yazıları, sonra yazılar birikmeye başlayınca bir çeki düzen vermek, biraz daha güzel ve kolay erişilir kılmak istedim. İsim bulmak için özel olarak vakit harcadık ondan sonra, birlikte kafa yorduk, aklımıza gelenlerden kullanılmakta olanları eledik. İçimize en çok Gezmek Güzel sindi ve www.gezmekguzel.com ortaya çıktı. Yani bir ilk görüşte aşk hikayesi yok ama gerçekten gezmek güzel.

GezmekGuzel.com bloguna girenleri neler bekliyor?

Gezdiğimiz yerler hakkında, her seyahat severin işine yarayabilecek 6 kıtadan gezi anıları ve tavsiyeler var sitemizde. Ancak biz yıllık izin gezenleri olduğumuz için hazırlık ve gözlemlerimizde bu yönde. Biz kısa zamanda çok şey yapmaya çalışıyoruz ve seyahat planımızı adeta bir tur şirketi gibi gün gün saat saat planlıyoruz. Sitemizin, özellikle turlara bağlı kalmadan gezmek isteyen, ancak planlamaya çok vakit ayıramayanlar için çok iyi bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Genelde tüm seyahat yazılarımızın ilk bölümü o seyahatin planı oluyor, gün be gün yaşadıklarımız ise takip eden yazılar olarak yayınlanıyor. Yani sitemizdeki yazıları, içlerine rota haritaları da yerleştirilmiş gezi planları üzerinden takip edebilir ziyaret edenler, maliyet bilgilerine de ulaşabilirler, bunları “seyahat planları” başlığı altında topladık. Kendimizi halen genç kabul ettiğimiz için, genç çiftlere, özellikle balayı fikirleri sağlayabilecek çokça yazı da var. Ayrıca bu bir aile blogu, aile fertlerinin gezi anılarını içeriyor. Artık emeklilik hayatı yaşayan ebeveynlerim, bavul taşıma derdine katlanmak istemediklerinden cruise turlarını tercih ediyorlar, daha konforlu geliyor. Onların gezi notları sayesinde sitemiz dişe dokunur bir cruise gemi turu arşivine de sahip.

Gezmek-Guzel-Zanzibar

Seyahat planı yaparken neye göre hareket ediyorsun?

Kısa zamanda çok şey başarmak istiyoruz, zamanı en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. 2 günlük bir Antalya gezisi yaparken çok yüklü program çıkarıyoruz ancak son yıllarda gelenekselleştirdiğimiz kış ortası yaz molalarında durum farklı. Şubat aylarında, ikinci bilet 1 avro kampanyası ile ulaşım masrafını uygun fiyata getirebildiğimiz Arjantin gibi uzun mesafe seyahatlerde mutlaka araya 2-3 günlük bir deniz-kum-güneş arası koyuyoruz, balayı tadında biraz dinlenip tekrar yüksek tempo gezmeye devam ediyoruz. Gideceğimiz yerleri seçerken de ileri yaşlarda da kolay gezilecek yerlere çok öncelik vermiyoruz. Birlikte ilk seyahatimiz Kenya’ya, sonuncusu Madagaskar’a oldu ancak henüz Roma’ya gitmedik, nasılsa bir ara gideriz.

En’leri & İlk’leri

 En sevdiği yurt içi destinasyon: Akyaka, her yıl gitmeye çalışıyorum.

En sevdiği yurt dışı destinasyon: Brezilya, Rio de Janerio

İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Amerika’da bir ailenin yanına misafir olarak gitmiştim birkaç haftalığına

Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Neredeyse her yer ama Endonezya biletim var örneğin.

En son seyahat ettiği yer: Madagaskar

Seyahatlerinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misiniz?

Filipinlerde balina köpek balıkları ile yüzmek, Sahra çölünde deve ile gittiğimiz kampta gece kalmak, Yeni Zelanda fiyortlarında şelalenin altına girmek, Rio karnavalında dans edip eğlenmek gibi çok keyifli tecrübeler yaşadık. En sık gördüğümüz ve hoşumuza giden şey insanların olağanüstü yardımseverlikleri oldu, dünyanın her yerinde. Ancak asla unutmayacak olduğumuz, 3 seyahat üst üstü, üstelik 3 farklı havayolu şirketi ile, gittiğimiz yerde bavulumuzun uçaktan çıkmamış olması oldu. İki sefer üst üste olduktan sonra sıradaki seyahatte “o kadar da olmaz” demiştik, ama yine bavul bizimle beraber gelememişti. Bavullar 2-3 gün içerisinde bizlere ulaştırıldı ancak biz üçüncüden sonra ne yapıp edip kabin bagajına sığmayı öğrendik.

Orhan-Burcak-Tuna

Son olarak söylemek istediklerin?

Bir seyahat, tura kıyasla ya da diğer gezen kişilerin maliyetlerine nazaran daha ucuza mal edilebilir, bir çok kişinin korktuğu miktarlarda olmasa da her seyahat bir miktar bütçe gerektiriyor. Biz bu bütçeye daha fazla kaynak ayırabilmek için harcamalarımızı ölçtük, ölçülemeyen şey iyileştirilemez. Ölçüm sonucu ortaya çıkan tablo bize arabamızın çok fazla masrafa neden olduğunu gösterdi. Beş yıl önce daha fazla gezebilmek için otomobilsiz yaşama geçtik. Seyahat bütçemizi harcama konusunda da tam bir kampanya takipçisine dönüştük, ilk önceliğimiz ulaşımı ucuza getirmek. Havayolu şirketlerinin kampanyaları, kredi kartı puanlarının kullanımları konusunda taştan su çıkarmaya çalışıyoruz adeta. Takipçilerimizle de kullandığımız yöntemleri paylaşıyoruz, herkese çok yüksek bütçelere gerek yok, siz de yapabilirsiniz diyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz