Yoga ve Seyahat Hayatını Değiştirdi

0
574

Özel sektörde uzun yıllar mühendis olarak çalışan Burcu Tunca, istifasını verip sırt çantasıyla yola düştüğünden beri Gezgin Yogini ismini kullanıyor. Seyahat ve yogayı hayatının odak noktası haline getiren Tunca, ‘Hayat bana güzel’ diyor.

Bir şehri keşfetmenin en iyi yönteminin o şehrin yerli halkıyla yakından tanışmak olduğunu söyleyen Burcu Tunca, mühendis olarak görev yaptığı özel sektöre istifasını vererek veda etti. 2,5 yıl boyunca dünyanın farklı coğrafyalarında seyahat eden Tunca, sırt çantasıyla yollara düştüğü ilk andan itibaren kendine Gezgin Yogini ismini verdi. Seyahat deneyimlerini GezginYogini.com adlı web sitesinde paylaşan Tunca, kardeşinin deyimiyle ‘Hayat bana güzel’ diyor.

burcu-tunca
Burcu Tunca

Seni çok kısa tanımak istesek?

Bundan 3 sene öncesine kadar ofiste çalışan bir mühendistim, istifamı verip sırt çantamı sırtlandığım günden beri gezgin bir yoginiyim. Klişeleşmiş bir laf olacak ama söyleyeceğim yine de; elmadan armut yapmaya çalışırsanız olmazmış, seyahat ve yoga sayesinde şimdi olduğum kişiden ve yaşadığım hayattan çok mutluyum. 2,5 yıllık seyahatimin ardından bir süredir Türkiye’de dinleniyor ve yoga eğitmenliği yapıyorum. Kardeşimin deyimiyle “hayat bana güzel” 🙂

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Seyahat tutkusu herkesin gör dediği turistik yerleri görüp, “heh bu da yapıldı” diye listeye bir tik atmaktan çok daha öte bir şey benim için, benim için seyahat tutkusu keşfetme tutkusundan geliyor. Çalışırken hobi olarak kısa süreli seyahat ettiğimde yapabildiğim şey sadece bir şehirde listelenmiş olan “görülmesi gereken 10 yer”in bir kısmını görmekten ibaretti, oysa benim keyif aldığım şey; bir şehri keşfetmek, oranın yerli halkıyla yakından tanışabilmek, bir süreliğine onlar gibi olabilmek, onlarla birlikte yaşayabilmek, onların yediği lokantalardan yiyebilmek. Bunun için yapmam gereken önceliklerimi değiştirip kendime yeni bir hayat yaratmaktı, ben de tam olarak bunu yaptım.

burcu-tunca-gezgin-yogini

Deneyimlerini Gezgin Yogini ismiyle paylaşıyorsun, bu isim nereden çıktı?

Aslında ilk yola çıkarken “Sonra dedim ki kendime” diye bir blogla başlamıştım seyahate, sonra Avustralya’dayken ismimi değiştireyim, seyahat ve yogayla bağdaşan daha akılda kalıcı bir isim bulayım diye düşünürken “gezgin yogini” deyiverdim ve bu isimle devam ettim yola. (Yogini; yoga yapan kadın demek )

GezginYogini.com bloguna girenleri neler bekliyor?

Sitemde seyahat anılarımdan, seyahat önerilerinden bahsediyorum, yoga ile ilgili bilgilendirici yazılar yazıyorum, bazen de kendi iç dünyamda yaşadıklarımı yazıp paylaşıyorum. Renkli bir site olduğunu söyleyebilirim, özellikle gezdiklerimin arasında en sevdiklerim olan Hindistan, Avustralya, Tayland’a dair bolca yazı bulabilirsiniz.

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Efes

En sevdiği yurt dışı destinasyon: Hindistan, Tayland

Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: İspanya

İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Dubai

En son seyahat ettiği yer: Rishikesh, Hindistan

gezgin-yogini

Seyahatlerinde unutamadığın ve özellikle paylaşmak istediğin bir anın var mı?

Böyle sorunca da hiçbir şey gelmiyor benim aklıma J Ne yazayım ya, hangi anım daha güzeldi diye zorlamaya başlıyorum zihnimi 🙂 Ben sanırım bu soruyu pas geçmek istiyorum 🙂 Çok merak eden olursa sitemde bol bol okuyabilirsiniz.

Yola çıkmayı planlayanlar ancak harekete geçemeyenler için ilk ne önerirsin?

İlk yapılması gereken şey gerçekten bunu isteyip istemediğini sorgulamak aslında, bir şeyi gerçekten istiyorsan karşına çıkacak zorluklar senin için eğlenceli engeller olacaktır, aşılması için çabalayacak gücünüz olacaktır. Ama eğer lüks, rahat ve monoton hayatınızdan kopamayacaksanız, değişime hazır değilseniz yani aslında hiçbir zorluğa gelemiyor, bahanelerin ardına saklanıyor iseniz kendinize sorun “gerçekten seyahat etmeyi istiyor muyum?”.

burcu-tunca-gezgin

Seyahat etmek göze almayı gerektirir, pis yataklarda yatarken şikayet etmemeyi, restoran bulamadığınızda sokaktan yemek yiyebilmeyi, yeni tanıdığınız birinin evinde kalabilmeyi, yeni tanıdığınız insanlara güvenebilmeyi ve hatta onlarla çok yakın dost olabilmeyi, sevdiklerinizden uzak kalabilmeyi, keşfetmeyi, öğrenmeyi, “an”ın tadına varıp “an”da mutlu olabilmeyi, hoşgörülü olabilmeyi, önyargılarınızı azaltabilmeyi… Sen; seyahat etmek istiyorum diyen arkadaşım, şimdi sor kendine : “dünyayı ve kendini keşfetmek için önceliklerini değiştirmeye hazır mısın?”

Son olarak söylemek istediklerin?

Seyahat eden kadınları gözünüzde çok da büyütmeye gerek yok aslında, bizler korkusuz kahramanlar değiliz, korkularına rağmen hareket edebilen kendi gücünü keşfetmiş insanlarız sadece;)

Önceki İçerikSeyahat Parolası Yol Açık, Yola Çık
Sonraki İçerikKaradeniz’in Doyum Olmaz Şehri Ordu
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz