Yunan Adaları İçin Vize Gerekli Mi?

Yunan-Adalari-Vize-Gerekli

Yunan adaları, yaz aylarında Türk vatandaşlarının Ege kıyılarında tercih ettiği en önemli tatil destinasyonları arasında. Birçok tatilci Çeşme, Ayvalık, Marmaris, Bodrum ve Kuşadası gibi merkezlerde keyifle zaman geçirirken, bazen günübirlik bazen de birkaç günlüğüne Yunan adalarına seyahat ediyor.

Yunan adaları için vize gerekli mi sorusu seyahat planı yapanların aklını kurcalıyor. Son dönemde gemi turları ile Yunan adalarına yolcu götüren birçok şirketin ‘vizesiz Yunan Adaları’ ilanları, bu adalara vizesiz gidilebileceği algısını yaratmaya başladı.

Yunan-Adalari-Vize-Gerekli
İstanköy (Kos)

Bir dönem yeşil pasaporta dahi vize uygulayan Yunanistan ve Ege Adaları’nı ziyaret etmek için Schengen vizesi ya da kapı vizesi almak gerekiyor. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerinin ise bu seyahatlerde vize alma ihtiyacı yok.

Yunan adaları vizesi nasıl alınır?

Yunan adalarına seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport (bordo) sahipleri iki farklı vize başvuru yöntemi ile seyahatlerini gerçekleştirebiliyor. Bunlardan ilki her yıl Mart-Eylül döneminde uygulanan kapı vizesi. İkincisi ise Yunanistan’dan Schengen vizesi almak.

1. Yunan adaları kapı vizesi

Önemli Not: Kapı Vizesi uygulaması 2024 yılında Mart ayında başlayacak ve Yunanistan’ın 10 Doğu Ege Adası’nda 10 gün geçerli olacak.

Yunan adaları kapı vizesi yüksek sezonda Meis, Rodos, İstanköy (Kos), Sisam (Samos), Leros, Patmos, Limni, Sakız (Chios) ve Midilli’ye seyahat etmek isteyenlerin bu adalara yapacakları seyahati kapsayan vize çeşidi. Kapıda vize almak için bu adalara Türk kıyısından feribot seferi olan seyahat acentelerine başvurmak gerekiyor.

Kaş, Bodrum, Marmaris, Çeşme, Kuşadası, Ayvalık ve Seferihisar’da bulunan acenteler hem feribot biletini hem de kapı vizesi için gerekli olan başvuruyu yolcu adına sağlıyor.

Kapı vizesi başvuru ücreti acente payı ile birlikte yaklaşık 55€. Bu vize tek girişlik ve 10 günlük süreyi kapsıyor. Çok acil seyahat durumu olmadıkça kapı vizesi almanın mantığı yok. Çünkü verilen kapı vizesi Schengen değil Yunan ulusal vizesi, 7 günlük ve tek girişlik.

Kapı vizesi almak için acente ya da feribot bileti satan firmalar aracılığı ile başvuru yapmak zorunda değilsiniz. Evraklarınızı kendiniz hazırlayıp feribotla adaya giriş sırasında evraklarınızı polise teslim edip vizenizi almanız da mümkün.

Yunan-Adasi-Vizesi
Yunanistan Schengen Vizesi

2. Yunanistan vizesi

Seyahat tarihi belli olan ve seyahatine yeteri kadar vakti olanların Yunan adalarına gitmeden önce Yunanistan vizesi başvurusu yapmasını öneriyorum.

İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne, Marmaris, Bodrum ve Gaziantep’te bulunan aracı başvuru merkezlerine gereken evrakları teslim ederek Schengen vizesi alabilirsiniz. Verilen vizenin geçerlilik süresine göre Schengen rejimine dahil olan tüm ülkelere seyahat etme şansınız da var. Bu vize, sonraki vize başvurularınızı da olumlu etkileyecek bir kolaylık sağlıyor.

Yunan-Adalari-Vizesi
Sisam (Samos)

Geçerli Schengen vizesi olanlar da Yunanistan ve Yunan adalarına sorunsuz bir şekilde seyahat edebiliyor. Vizesiz Yunan Adaları turları olarak reklam yapan firmalar, vize servis ücreti adı altında 60-80€ arasında değişen masraf alıyor. Bu parayı ödeyerek vize başvurusu yapmak çok daha mantıklı.

Yunan adalarına seyahat etmeyi planlayanların yüksek sezonda vize başvurularında oluşan yoğunluğa dikkat ederek en az iki hafta öncesinden tüm başvurularını tamamlaması da önerilerim arasında. Yunan adaları vizesi, Ege’de keyifli bir seyahatin ilk adımı.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like