Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması

Türk insanının yurtdışı seyahatlerinin önündeki en büyük engellerden biri de vize. Yurtdışı seyahat planı yapan her gezgin hiç kuşkusuz gitmek istediği ülkenin vize isteyip istemediği konusuna odaklanıyor. Çoğu kez yüksek vize maliyeti ve istenen çok sayıda evrak kişileri o ülkeye gitmekten alıkoyabiliyor.

Türklerin son yıllarda sıkça tercih ettiği tatil rotalarından biri olan Yunan adaları, yeşil pasaporta vize istenmemesi ve 5 yıldır sürdürülen kapıda vize uygulamasıyla tatilcileri sevindiriyor.

Normal koşullarda Yunanistan‘a Schengen vizesi ile seyahat edilebilirken, sadece Yunan adalarında uygulanan sezonluk kapı vizesiyle tek girişlik, 10 güne kadar vize fazla bürokratik engele takılmadan alınabiliyor.

Pandemi döneminde askıya alınan Yunan Adaları Kapıda Vize uygulamasının 2024 yılında yeniden başlayacağı açıklandı. Henüz uygulamanın hangi tarihte başlayacağı ve vize ücretinin ne kadar olacağı açıklanmadı.

kapida vize (1)

Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle uygulamanın sadece Meis, Rodos, İstanköy (Kos), Sisam (Samos), Sakız, Midilli, Patmos ve Limni’nin de dahil olduğu 10 Doğu Ege Adası’nda yürürlükte hatırlatmakta yarar var. Daha önceki yıllarda yalnızca 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında, yüksek turizm sezonunda geçerli kapıda vize uygulamasının en büyük iş ortağı feribot bileti satan acenteler.

Schengen vize başvurusunda olduğu gibi yetkilendirilmiş vize şirketine değil hangi adaya geçecekseniz o adaya feribot bileti düzenleyen seyahat acentesine başvuruyorsunuz.

Hangi Yunan Adasına Hangi Limandan Geçiliyor? ⛴️

✔︎ Kaş, Muğla ➡️ Meis (Kastellorizo)
✔︎ Marmaris, Muğla ➡️ Rodos
✔︎ Bodrum & Turgutreis, Muğla ➡️ İstanköy (Kos)
✔︎ Kuşadası, Aydın & Sığacık, Seferihisar, İzmir ➡️ Sisam (Samos)
✔︎ Kuşadası, Aydın ➡️ Patmos
✔︎ Çeşme, İzmir ➡️ Sakız Adası (Chios)
✔︎ Ayvalık, Balıkesir & Alsancak, İzmir ➡️ Midilli (Lesvos)

kapida vize (3)

Yunan Adaları Kapı Vizesi İçin Gereken Belgeler

 • En az 3 ay geçerliliği olan pasaport
 • Pasaportunuzun kimlik bölümünün olduğu sayfasının renkli fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formu
 • Gidiş dönüş tarihi belli olan feribot bileti
 • Kalınacaksa otel rezervasyonu
 • Vize ve seyahat acentası hizmet harcı (55€ vize-25€ acente)

Seyahat tarihinizden en az 2 gün önce hangi seyahat acentesindan bilet alacaksanız bu acenteye evraklarınızı bizzat götürerek ya da kargoyla teslim etmeniz gerekiyor. Onay bilginiz geldikten sonra seyahatinizi gerçekleştiriyorsunuz. Karşı kıyıya geçer geçmez Yunanistan gümrük memurları önceden hazırlanan vize pulunuzu pasaportunuza yapıştırdıktan sonra adalara giriş yapabiliyorsunuz.

55-80 € arasında değişen bedellerle verilen kapıda vize Türk seyahat severlerin işini kolaylaştırmasına rağmen, kısa süreli (10 gün) verilmesi ve tek seferlik giriş hakkı tanıması nedeniyle çok fazla ilgi görmüyor.

 1. Öncelikle değerli bilgilerinizden ötürü çok teşekkürler.
  Kapıda vize aldıktan sonra Yunanistan içindeki diğer şehirlere seyahat edebilme hakkı olabiliyor mu? (Başka bir Schengen ülkesine geçmeden.)

  1. Kapı vizesi ile yalnızca kapı vizesinin geçerli olduğu adalarda seyahat etme hakkınız var. Geçişlerde vize kontrolü yapılmadığından Atina’ya geçenler olduğunu duymuştum ama yakalanırsanız sınır dışı edilirsiniz.

 2. Banka teminatı 30 € demişiniz bu miktarı kesin istiyormı yani bankada okadar parası olmayan vize alamıyor

 3. Adalara giderken uzun vize işlemleriyle uğraşmamak harika. Vize belgelerini toplamak için harcanan zaman insanı sinir ediyor.

 4. Merhaba Yunanistan kapı vizesi pulunun normal schengen vizesi pulundan farklı mı? Görüntü olarak bir de kaç damga basıyorlar vizeye? Schengen vizesinden farklı bir vize oldugu belirtiliyor mu? Cevaplarsanız sevinirim.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no posts to show right now.