Yunan Adaları’na Nasıl Gidilir? Kapı Vizesi ve Feribot Bileti

Yunan-Adalarina-Nasil-Gidilir

Türkiye‘nin Ege kıyıları komşu Yunanistan‘ın turizm cenneti adalarıyla karşı karşıya. Özellikle yaz aylarında yüzlerce Türk seyahat severin ziyaret ettiği Yunan Adaları, el değmemiş kıyıları, Ege kültürünü deneyimleten aile lokantaları, temiz havası ve huzurlu yaşamı ile günlük koşuşturmadan uzaklaşmak isteyenler için ideal.

Yunan Adaları’na nasıl gidilir sorusunun çok sayıda alternatif yanıtı var. Türkiye Ege sahil şeridinde kuzeyden güneye doğru sıralanan Yunan Adaları’na karşılıklı düzenlenen feribot seferleri ile çok kısa sürede ulaşılabiliyor.

Yunan-Adalarina-Nasil-Gidilir
İstanköy (Kos)

Yunan Adaları vizesi

Adalara seyahat planı olanların ilk sorduğu soru Yunan Adaları için vize gerekli mi?Yunanistan, Türk vatandaşlarından vize istiyor. Yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportu sahibi Türk vatandaşları Yunanistan’a yapacakları seyahatlerde vizeden muaf. Bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri ise Yunanistan ana karası ve Yunan Adaları’na yapacakları seyahatleri için vize almak zorunda.

Yunanistan vizesi ya da her yıl nisandan ekime kadar Türkiye, Rusya ve Belarus vatandaşlarına uygulanan Yunan Adaları Kapı Vizesi alarak adaları ziyaret etmek mümkün. Yunanistan, Schengen Bölgesi’nin bir parçası olduğundan Yunanistan temsilciliklerine yapacağınız başvurularda Schengen vizesi alıyorsunuz. Halihazırda geçerliliği bulunan Schengen vizesi ile Yunanistan’a ve Yunan Adaları’na sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Yunan Adaları Kapı Vizesi ise her yıl 1 Nisan-30 Eylül döneminde uygulanıyor. Kapı vizesi ile gidebileceğiniz Yunan Adaları arasında Meis, Rodos, İstanköy (Kos), Sisam (Samos), Sakız (Chios), Midilli ve Meis (Kastellorizo) bulunuyor.

Bu 7 adaya kapı vizesi alarak gitmek isteyenlerin Türk kıyısından feribot seferi olan seyahat acentelerine başvurmaları gerekiyor. Kapı vizesinin tek girişli, 7 günlük veriliyor olması nedeniyle Schengen vizesine başvurmanızı öneririm. Kapı vizesi 7 ada dışında hiçbir noktada geçerli değil, Yunanistan ana karasına geçiş hakkı bulunmuyor.

Yunan-Adalari-Nasil-Gidilir
Sisam (Samos)

Yunan Adaları’na Nasıl Gidilir

Yunan Adaları’na Türkiye’den ulaşım için en basit, ucuz ve pratik yöntem feribot kullanmak. Kuzey Ege’de Ayvalık’tan güneyde Kaş’a kadar olan bölümde birçok ilçeden Yunan Adaları’na direkt feribot seferleri düzenleniyor.

Ayvalık-Midilli, Çeşme-Sakız, Sığacık-Samos, Kuşadası-Samos, Marmaris-Rodos, Fethiye-Rodos, Turgutreis-Kalimnos, Kaş-Meis güzergahının yanı sıra Bodrum’dan Kos, Simi, Rodos, Patmos ve Leros’a feribotla geçiş imkanı var.

Yunan Adaları feribot güzergahları ve feribot bilet fiyatları

GüzergahYolculuk SüresiTek YönGidiş-Dönüş
Bodrum-Kos40 Dakika20 Euro24 Euro
Bodrum-Simi1 Saat 45 Dakika32 Euro32 Euro
Bodrum-Rodos2 Saat 30 Dakika40 Euro40 Euro
Bodrum-Patmos2 Saat36 Euro36 Euro
Bodrum-Leros2 Saat29 Euro58 Euro
Turgutreis-Kalymnos35 Dakika20 Euro24 Euro
Ayvalık-Midilli90 Dakika20 Euro30 Euro
Çeşme-Sakız Adası30 Dakika20 Euro25 Euro
Kaş-Meis20 Dakika25 Euro25 Euro
Sığacık-Samos1 Saat 55 Dakika29 Euro39 Euro
Kuşadası-Samos1 Saat 20 Dakika35 Euro40 Euro
Marmaris-Rodos1 Saat39 Euro39 Euro
Fethiye-Rodos1 Saat 30 Dakika50 Euro60 Euro
Kaş-Meis20 dakika25 Euro25 Euro

Türkiye’den Yunan Adaları’na feribot dışında, Atina ve Selanik üzerinden uçakla ulaşım var. Atina Venizelos Havalimanı’ndan, havalimanı bulunan tüm Yunan Adaları’na düzenli uçak seferi bulunuyor. Yunan Adaları arasında da uçak ve feribot seferleri düzenleniyor. Yaz döneminde İstanbul-Mykonos arasında Atlasglobal’in doğrudan seferi de Mykonos‘u keşfetmek isteyenler için iyi bir alternatif.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like