Yunan Adaları’na Nasıl Gidilir? Kapı Vizesi ve Feribot Bileti

0
500
malta

Türkiye‘nin Ege kıyıları komşu Yunanistan‘ın turizm cenneti adalarıyla karşı karşıya. Özellikle yaz aylarında yüzlerce Türk seyahat severin ziyaret ettiği Yunan Adaları, el değmemiş kıyıları, Ege kültürünü deneyimleten aile lokantaları, temiz havası ve huzurlu yaşamı ile günlük koşuşturmadan uzaklaşmak isteyenler için ideal.

Yunan Adaları’na nasıl gidilir sorusunun çok sayıda alternatif yanıtı var. Türkiye Ege sahil şeridinde kuzeyden güneye doğru sıralanan Yunan Adaları’na karşılıklı düzenlenen feribot seferleri ile çok kısa sürede ulaşılabiliyor.

Yunan-Adalarina-Nasil-Gidilir
İstanköy (Kos)

Yunan Adaları vizesi

Adalara seyahat planı olanların ilk sorduğu soru Yunan Adaları için vize gerekli mi?Yunanistan, Türk vatandaşlarından vize istiyor. Yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportu sahibi Türk vatandaşları Yunanistan’a yapacakları seyahatlerde vizeden muaf. Bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri ise Yunanistan ana karası ve Yunan Adaları’na yapacakları seyahatleri için vize almak zorunda.

Yunanistan vizesi ya da her yıl nisandan ekime kadar Türkiye, Rusya ve Belarus vatandaşlarına uygulanan Yunan Adaları Kapı Vizesi alarak adaları ziyaret etmek mümkün. Yunanistan, Schengen Bölgesi’nin bir parçası olduğundan Yunanistan temsilciliklerine yapacağınız başvurularda Schengen vizesi alıyorsunuz. Halihazırda geçerliliği bulunan Schengen vizesi ile Yunanistan’a ve Yunan Adaları’na sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

malta

Yunan Adaları Kapı Vizesi ise her yıl 1 Nisan-30 Eylül döneminde uygulanıyor. Kapı vizesi ile gidebileceğiniz Yunan Adaları arasında Meis, Rodos, İstanköy (Kos), Sisam (Samos), Sakız (Chios) ve Midilli bulunuyor. Bu 6 adaya kapı vizesi alarak gitmek isteyenlerin Türk kıyısından feribot seferi olan seyahat acentelerine başvurmaları gerekiyor. Kapı vizesinin tek girişli, 7 günlük veriliyor olması nedeniyle Schengen vizesine başvurmanızı öneririm. Kapı vizesi 6 ada dışında hiçbir noktada geçerli değil, Yunanistan ana karasına geçiş hakkı bulunmuyor.

Yunan-Adalari-Nasil-Gidilir
Sisam (Samos)

Yunan Adaları’na Nasıl Gidilir

Yunan Adaları’na Türkiye’den ulaşım için en basit, ucuz ve pratik yöntem feribot kullanmak. Kuzey Ege’de Ayvalık’tan güneyde Kaş’a kadar olan bölümde birçok ilçeden Yunan Adaları’na direkt feribot seferleri düzenleniyor.

Ayvalık-Midilli, Çeşme-Sakız, Sığacık-Samos, Kuşadası-Samos, Marmaris-Rodos, Fethiye-Rodos, Turgutreis-Kalimnos, Kaş-Meis güzergahının yanı sıra Bodrum’dan Kos, Simi, Rodos, Patmos ve Leros’a feribotla geçiş imkanı var.

Yunan Adaları feribot güzergahları ve feribot bilet fiyatları

Güzergah Yolculuk Süresi Tek Yön Gidiş-Dönüş
Bodrum-Kos 40 Dakika 20 Euro 24 Euro
Bodrum-Simi 1 Saat 45 Dakika 32 Euro 32 Euro
Bodrum-Rodos 2 Saat 30 Dakika 40 Euro 40 Euro
Bodrum-Patmos 2 Saat 36 Euro 36 Euro
Bodrum-Leros 2 Saat 29 Euro 58 Euro
Turgutreis-Kalymnos 35 Dakika 20 Euro 24 Euro
Ayvalık-Midilli 90 Dakika 20 Euro 30 Euro
Çeşme-Sakız Adası 30 Dakika 20 Euro 25 Euro
Kaş-Meis 20 Dakika 25 Euro 25 Euro
Sığacık-Samos 1 Saat 55 Dakika 29 Euro 39 Euro
Kuşadası-Samos 1 Saat 20 Dakika 35 Euro 40 Euro
Marmaris-Rodos 1 Saat 39 Euro 39 Euro
Fethiye-Rodos 1 Saat 30 Dakika 50 Euro 60 Euro

Türkiye’den Yunan Adaları’na feribot dışında, Atina ve Selanik üzerinden uçakla ulaşım var. Atina Venizelos Havalimanı’ndan, havalimanı bulunan tüm Yunan Adaları’na düzenli uçak seferi bulunuyor. Yunan Adaları arasında da uçak ve feribot seferleri düzenleniyor. Yaz döneminde İstanbul-Mykonos arasında Atlasglobal’in doğrudan seferi de Mykonos‘u keşfetmek isteyenler için iyi bir alternatif.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here