Yunanistan Vize Ücreti

Yunanistan-Vize-Ucreti

Ege Denizi’nin öte yakasındaki komşumuz Yunanistan, Türk seyahat severlerin sıkça tercih ettiği bir destinasyon. Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi Türk vatandaşları vizesiz seyahat edebiliyor. Umuma mahsus (bordo) pasaportlu Türk vatandaşlarının ise Yunanistan için Schengen vizesi almaları gerekiyor.

Yunanistan vize ücreti ile ilgili bilgilere geçmeden önce Yunanistan vizesi nasıl alınır? yazıma göz atarak adım adım Yunanistan vizesi ile ilgili süreci ve belgeleri okuyabilirsiniz.

Yunanistan-Vize-Ucreti

Yunanistan Vize Ücreti

Yunanistan vize başvurusu için Türkiye‘de yetkilendirilmiş aracı kurumlara başvuruluyor. Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu doğrudan başvuru kabul etmiyor.

Yunanistan, Schengen vizesi başvurularını Kosmos adlı aracı firma aracılığıyla kabul ediyor. Yunanistan’a seyahat planlayanların vize başvurusu için Kosmos Vize Hizmetleri şirketinden randevu alıp evraklarını teslim etmesi gerekiyor.

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’nun görev alanında bulunan Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde yaşayan Türk vatandaşları ise VFS Global şirketi ya da konsolosluğa doğrudan giderek vize başvurusu yapabiliyor.

1. Aracı kurum aracılığıyla Yunanistan vize başvuru ücreti

Yunanistan vizesi konusunda yetkilendirilmiş Kosmos vize başvuru merkezi aracılığıyla yapılan başvurularda vize ücreti olarak 80€, aracılık hizmet ücreti olarak da 20€ olmak üzere toplam 80€ ücret ödeniyor. 0-12 yaş çocuklarda konsolosluk vize ücreti almıyor, aracılık hizmet bedeli olan 20€’nun ödenmesi gerekiyor.

Türkiye’de yaşayan Arnavutluk, Bosna Hersek, Rusya, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Gürcistan, Ukrayna, Karadağ, Azerbaycan, Ermenistan, Yeşil Burun Adaları, Kosova ve Moldova vatandaşlarından vize ücreti alınmıyor, ancak aracılık hizmeti olarak 35€ talep ediliyor.

2. Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu doğrudan vize başvuru ücreti

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde yaşayan Türk vatandaşları Yunanistan’ın Edirne Başkonsolosluğu’ndan randevu alarak aracısız bir şekilde vize başvurusunda bulunabiliyor. Başkonsolosluğa doğrudan başvurarak vize hizmeti talep edenlerden 80€ ücret alınıyor. Edirne’de bulunan VFS Global ofisinden de aracı kullanarak Yunanistan vize başvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda VFS Global 20€ aracılık hizmeti talep ediyor.

(Edirne Yunanistan Başkonsolosluğunun notu: Vize başvuruları randevu ile yapılmaktadır. Randevu için lütfen saat 09.30 – 12.30 arasında 0284 235 58 04 numaralı telefonumuzu arayınız.)

Yunanistan vize ücreti ödenmeyen durumlar

Eğitim-öğretim amacı ile seyahat eden ilkokul, lise, üniversite ve yüksek lisans öğrencileri ile onlara eşlik eden öğretmenler, 8 Eylül 2005 Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 810/2009 nolu tavsiye kararında tanımlanan kısa süreli vize uygulaması üye devletler tarafından kolaylaştırılacak olan, bilimsel araştırma amacı ile seyahat eden araştırmacılar ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar tarafından düzenlenen seminer ve konferanslara ya da sportif, kültürel ve eğitim amaçlı faaliyetlere katılan 25 yaş altı kar amaçsız organizasyon temsilcileri (Yunanistan Ankara Büyükelçiliği davetiyeleri gördükten sonra vize ücreti konusunda karar veriyor.

Başvuru esnasında gerektiği durumda vize ücreti ödenecek, elçilik kararı ile gerekli durumlarda davetiyelerin kontrolü gerçekleştikten sonra vize ücreti iadesi gerçekleştiriliyor)

Yunan-Vize-Ucreti

Yunanistan vize ücreti ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Yunanistan vize ücreti başvuru sırasında yalnızca Euro cinsinden ödeniyor. Bazı başvuru merkezlerinde aracılık hizmeti TL tahsil ediliyor. Vize sonucunun olumsuz olarak gerçekleşmesi durumunda ücret iadesi yapılmıyor. Vize süresi konusunda son karar konsolosluğa ait.

Yunanistan konsoloslukları sorumluluk bölgeleri

1. Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Ankara’daki Yunanistan Büyükelçiliği ve Vize Başvuru Merkezi Türkiye’nin 45 şehrinden gelen müracaatları kabul ediyor.

Ankara Yunanistan Büyükelçiliği’ne şu illerde yaşayan Türk vatandaşları vize için başvurabiliyor: Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van ve Yozgat.

2. Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu

İzmir’deki Yunanistan Başkonsolosluğu Türkiye’nin 12 şehrinden gelen müracaatları kabul ediyor.

İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu’na şu illerde yaşayan Türk vatandaşları vize başvurusunda bulunabiliyor: Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak.

3. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul’daki Yunanistan Başkonsolosluğu Türkiye’nin 21 şehrinden gelen müracaatları kabul ediyor.

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu’na şu illerde yaşayan Türk vatandaşları vize başvurusunda bulunabiliyor: Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak.

4. Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu

Edirne’deki Yunanistan Konsolosluğu ve Vize Başvuru Merkezi Türkiye’nin 3 şehrinden gelen müracaatları kabul ediyor.

Edirne Yunanistan Başkonsolosluğu’na Türkiye’nin şu şehirlerinde yaşayan Türk vatandaşları vize başvurusunda bulunabiliyor: Edirne, Tekirdağ, Kırklareli.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like