Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

yunan-vize

Ege‘nin karşı kıyısındaki komşumuz Yunanistan, Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği ülkelerden biri. Etkileyici kumsalları, doğal yapısı bozulmamış adaları, insanlık tarihi ile yarışan ören yerleri, müzeleri, lezzetli yemekleri ile öne çıkan Yunanistan’a gitmek için vize almak gerekiyor.

Avrupa Birliği’ne üye olan Yunanistan, Schengen Bölgesi’ne dahil. Geçerli Schengen vizesi olanlar Yunanistan vizesi almadan ülkeye giriş yapabiliyor.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport taşıyan Türk vatandaşları, Yunanistan’a yapacakları ziyaretlerinde vizeden muaf. Bu muafiyet 180 günlük dönemde 90 günü aşmamak kaydıyla geçerli.

Standart (bordo) renkli pasaport sahibi vatandaşlarımız ise vize almak zorunda. Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ve Schengen vize rejimine dahil olan Yunanistan’da, vize başvurusu yapacakların Schengen vize başvuru sürecini takip etmeleri gerekiyor.

yunanistan-vize-belgeleri
Samos, Yunanistan

1. Geçerli pasaportunuz olmalı

Yunanistan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının bu ülkeye vize başvurusunda bulunabilmesi için pasaport sahibi olmaları gerekiyor. Yunanistan vize işlemlerini, Yunanistan hükümeti adına İstanbul, Trabzon, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya, Marmaris, Çeşme, Ayvalık, Bodrum Kosmos Vize Hizmetleri; Edirne’de ise VFS Global Vize Başvuru Merkezi yürütüyor.

Vize başvurusu için adım atmadan önce Yunanistan’a seyahat sebebinin netleştirilmesi gerekiyor. Turistik, aile ziyareti, ticari, şoför, kültürel, sportif, konferans, kısa süreli eğitim kursu ya da transit yolculuk türüne göre vize başvuru evrakları da değişiyor.

Yunanistan, ülkeye seyahat edecek kişinin seyahat rezervasyonlarının önceden ödenmiş olmasını talep ediyor. Bu nedenle en ucuz uçak bileti fırsatı ya da kampanyası yakaladığınızda uçak biletini satın almayı atlamayın.

2. İkamet yerine göre başvuru

Vize başvuru merkezlerinin sorumlu olduğu iller farklı. Yunanistan’ın Edirne Başkonsolosluğu dışındaki tüm illerde Kosmos Vize Hizmetleri tarafından vize süreci yönetiliyor. Yunanistan’ın Ankara, İstanbul, İzmir ve Edirne temsilciliklerinin hizmet bölgesine göre ikamet ettiğiniz şehri kontrol ederek başvurunuzu hazırlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse Zonguldak’ta oturan biri İstanbul’dan, Aydın’da yaşayan biri İzmir’den, Kırıkkale’de yaşayan birinin ise Ankara’dan başvuru yapması gerekiyor. Yunan adalarına gemi seferlerinin yapıldığı tatil merkezlerinde de Yunanistan vizesi hazırlayan vize başvuru ofisleri var. Bodrum, Marmaris, Çeşme ve Ayvalık’tan da vize başvurusu yapılabiliyor.

yunanistan-vizesi-schengen-belgeleri

Yunanistan Vizesi Evrakları

1. Pasaport geçerlilik kriterleri

 • Pasaport geçerlilik tarihi seyahat edilecek ülkeden ayrılınacak tarihten en az 3 ay daha uzun olmalı. (Örnek: Yunanistan’dan ayrılış tarihi 1.06.2022 olan kişinin pasaportunun en az 01.09.2022’ye kadar geçerli olmalı)
 • Vize giriş-çıkış kaşelerinin vurulması için pasaportta en az iki boş sayfa olmalı
 • Pasaportun ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalı
 • Pasaportta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) ait giriş çıkış damgası bulunmamalı
 • Pasaport bu kriterlere uygun değilse, başvuru yapılmadan değiştirilmeli
 • Emniyet Müdürlüğü’nden Pasaport Protokol Belgesi almak zorundasınız

2. Vize başvuru tarihi

Vize başvurusu için Yunanistan’a gerçekleştirilecek seyahat tarihi önemli. Vize başvurusu seyahat tarihinden en erken 90 gün önce, en geç de 15 gün öncesine kadar yapılmalı.

yunan-vizesi-evraklari
Samos, Yunanistan

3. Yunanistan vizesi için istenen temel evraklar

 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu (Online doldurulup çıktı alınacak)
 • Geçerli pasaport (son 10 yıl içinde alınmış, en az 2 sayfası boş)
 • Mevcut pasaportun ilk sayfa ve işlenmiş sayfalarının fotokopileri. (Eski pasaport var ise son 3 yıla ait Schengen vizelerinin fotokopileri, giriş çıkış kaşeleri dahil)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz 3,5 cmX 4,5 cm boyutunda, son 6 ay içinde çekilmiş, gözlüksüz
 • Seyahat süresini kapsayan en az 30.000€ ya da 50.000$ teminat limiti olan ve Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası, pandemiyi de kapsayacak
 • Gidiş-dönüş uçak-tren-otobüs-feribot bileti rezervasyonu (ödenmiş olması gerekiyor)
 • Turla gidilecekse tur programı, ulaşımın gerçekleşeceği araç sigortası ruhsatı, B2 belgesi, şoförlerin sürücü belgesi ve geçerli vize fotokopileri, tüm yolcuların listesi ve otel rezervasyonları
 • Seyahat otomobil ile yapılacaksa ruhsat fotokopisi, uluslararası ehliyet, ruhsat sahibinin seyahat amacını açıklayan dilekçe
 • Seyahat tekne ile gerçekleşecekse bağlama kütüğü ya da tonilato belgesi, teknenin geçerli sigortası, tekne sahibinden davet yazısı, kaptana veya tekneyi kullanacak kişiye ait kaptanlık belgeleri ve vize kopyası. Tekne kiralık ise ayrıca kira sözleşmesi
 • Otel rezervasyonu

 3a. Sigortalı çalışanlar için Yunanistan vizesi evrakları

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış kişinin pozisyonu, işe başlama tarihi, maaşı, izinli olduğu süre ve dönüşünde işine devam edeceğine dair mektup (ıslak imzalı)
 • Son 3 aylık maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi, 4A hizmet dökümü (e-devletten barkodlu ya da SGK’dan ıslak imzalı) İşe yeni başlayanlar için önceki işyeri bilgileri ve bordro sunulabilir
 • Çalışılan işyerinin güncel ticaret odası kaydı, sicil gazetesi kopyası, vergi levhası, imza sirküleri ve faaliyet belgesi (tüm evrakların son 6 ay içinde alınmış olması lazım)

3b. Kamu çalışanları için Yunanistan vizesi evrakları

 • Çalışılan resmi kurumun antetli kağıdına yazılan seyahat amacı, ne kadar zamandır bu kurumda çalışıldığı, maaşı, izin tarihi ve bu iznin ücretli ya da ücretsiz olduğunu belirten ıslak imzalı yazı, kurum kartının fotokopisi

3c. Şirket sahipleri için Yunanistan vizesi evrakları

 • Şirketin ticaret odası kaydı, sicil gazetesi kopyası, vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi
 • Şirket son 2 yıl içerisinde kurulmuş ise 4a ya da 4b hizmet dökümleri
 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış seyahat sebebini açıklayan dilekçe

3d. Çiftçiler için Yunanistan vizesi evrakları

 • Ziraat odası tarafından verilen güncel çiftçi belgesi

3e. Emekliler için Yunanistan vizesi evrakları

 • Emekli maaşını gösteren son 3 aya ait banka hesap özeti
 • Varsa emekli kimliği

3f. Öğrenciler için Yunanistan vizesi evrakları

 • Yeni tarihli öğrenci belgesi. Öğrenim zamanında gidilecekse okuldan orijinal izin yazısı.
 • Sponsorun çalışma ya da emeklilik durumuna göre kendi durumuna uyan tüm belgeler
 • Sponsordan masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten dilekçe
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. Sponsor olarak öncelikle ebeveynler, daha sonra birinci dereceden yakınların evrakları isteniyor. Bu kişilere ait bir evrak sunulamıyorsa farklı bir kişinin sponsorluğu kabul edilebiliyor)

3g. Çalışmayanlar ya da ev hanımları için Yunanistan vizesi evrakları

 • Ev hanımları için masrafların eşi tarafından karşılanması durumunda evlilik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve sponsorun durumuna göre talep edilen tüm diğer belgeler
 • Çalışmayanlar için çalışan eş, ebeveyn, yakına ait mesleki ve maddi belgeler ve masrafların karşılanacağına dair dilekçe. Yakınlık varsa nüfus kayıt örneği ile belgelenmesi zorunlu

4. Yunanistan vizesi maddi durum belgeleri

 • Ekonomik durumu belirten son 4 aylık güncel banka dökümü, kaşeli ve imzalı, bankadan imza sirküleri de olacak
 • En az 5 bin TL bakiyesi olan, hareketli bir hesap dökümü
 • Başvuru sahibi tarafından yazılan seyahat amacını belirten dilekçe (Masraflar başkası tarafından karşılanıyor ise karşılayan kişi tarafından yazılan dilekçe)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Var ise araba, gayrimenkul, tapu ve ruhsatları

5. Vize başvuru merkezinden randevu alma

Vize başvuru evraklarını eksiksiz tamamladıktan sonra ikamet edilen ile en hizmet veren başvuru merkezinden randevu almak gerekiyor.

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak illerinde yaşayanlar İstanbul Kosmos Vize Merkezi’nden online randevu alarak randevu tarihi ve saatinde merkeze belgeleriyle gitmek zorunda.

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır,Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat illerinde ikamet edenler Kosmos Vize Merkezi’nin Ankara ofisine başvurabiliyor.

İzmir, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak illerinde yaşayanlar Kosmos’un İzmir, Antalya, Marmaris ve Bodrum’daki Vize Başvuru Merkezi’ne başvuru yapabiliyor.

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde yaşayanlar ise VFS Global Vize Merkezi’nin Edirne ofisine başvurmak durumunda. VFS Global Vize Merkezi’nden online randevu almak için tıklayın.

6. Yunanistan vize ücreti

Vize randevusu alınan gün ve saatte hizmet veren aracı kuruma belgelerle gitmek gerekiyor. Yunanistan vize ücreti 80€ konsolosluk, 20€ da hizmet bedeli olmak üzere toplam 100€. (1 Ocak 2019’dan itibaren tüm ödemeler euro cinsinden kabul ediliyor.)

yunan-vize
Yunanistan vizesi ve giriş çıkış mühürleri

7. Parmak izi verme

İlk defa Schengen vizesine başvuran ya da son 3 yılda parmak izi vermemiş herkes vize başvurusu sırasında parmak izi örneği vermek zorunda. Parmak izi alma işlemi de vize başvuru merkezlerinde gerçekleştiriliyor. Ege Bölgesinde ve Anadolu’da yaşayanlar vize hizmetlerinin Kosmos’a geçmesi nedeniyle herkesin fiili olarak gidip parmak izi vermesi gerekiyor.

8. Evrakların konsolosluğa gönderilmesi

Başvuru evrakları, pasaport ve parmak izinin teslim edilmesinin ardından aracı kurum tüm belgelerinizi sizin adınıza konsolosluğa ya da büyükelçiliğe ulaştırıyor. Vize ile ilgili sürecin sonunda işlem gören pasaport aracı kuruma geri gönderiliyor ve teslim edilmeyi bekliyor. Tüm bu süreç aracı firmaların internet sitesinde takip edilebiliyor.

9. Yunanistan Vizesi Değerlendirme Süresi

Yunanistan vize başvuruları pasaport ve belgelerin tesliminden itibaren 5-10 gün içerisinde sonuçlanıyor. Resmi tatil, bayram gibi vize başvurularının yoğun olduğu dönemlerde bu süre biraz daha artabiliyor. Kişiye ve konsolosluktaki iş akışına göre sürelerde artma ya da azalma yaşanabiliyor.

10. Vize ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler 

Yunanistan vizesi gerekli belgeler tam ve eksiksiz verildiğinde sorunsuz alınabilen bir vize. Ülkeyi ziyaret etme sebebinize bağlı olarak dolduracağınız form ve toplayacağınız belgelerde farklılıklar olabilir. En güncel bilgiler için Yunanistan Ankara Büyükelçiliği ve aracı kurumların web sitelerini kontrol etmeyi unutmayın.

 1. Betül Cındırak says:

  merhaba,

  vize konusunda resmi açıklamalar ile konsolosluk işlemleri maleef aynı değil. Söylenenin aksine hala zor ve zaman alcıı. Ancak güzel bir yazı olmuş

 2. Merhabalar, 16 yaşındayım geçen ay servis pasaportu ile 15 tane Schengen ülkesi, ayrıca Kuzey Makedonya ve Sırbistan ülkelerini ziyaret ettim. Bu durumun 18 yaşımdan sonra ABD veya Schengen vize başvurusunda ne gibi katkıları olur?

  1. Mevcut pasaportlarınızdaki giriş çıkış kaşelerini ve pasaportunuzun kimlik kısmının fotokopisini yeni vize başvurusunda ek belgeler arasına ekleyebilirsiniz. Bazı ülkeler buna istinaden vizenizi daha uzun süreli verebilirler.

 3. Merhaba Buğra, eşim Ukrayna vatandaşı ve Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyor. Birlikte yapacağımız seyahatlerde eşim üzerinden vize muafiyetim oluyor mu? Yoksa kendim için standart prosedürleri işletmem mi gerekiyor.

   1. Eğer eş Schengen ülkesi vatandaşı ise Türk vatandaşı olan eşi için birlikte seyahat etme şartı ile vize ücreti alınmıyor. Vize çıkarılması gerektiğinden aracı kurum varsa sadece hizmet ücreti alınıyor. Aracı kurum yoksa konsolosluk direkt ücretsiz vizeyi veriyor. Bunu biliyorum. Sizin de bilginiz olsun. Ukrayna Schengen ülkesi değil ama vize muafiyeti var. Aynı kategoriye girip girmediğinden emin olamadım.

 4. Aşkın kaya says:

  Merhaba
  Ben aof açıköğretim öğrencisiyim
  Aynı zamanda çalışıyorum sizce hangisi ile başvurursam vize sıkıntısı yaşama olayım azalır

 5. Yunan Adaları Kapı Vizesi says:
 6. Merhaba, Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapıyorum askeri personel olarak. daha önce hiç schengen başvurusudna bulunmadım. yaklaşık 5 ay oldu başlayalı. maaş 6 bin tl civarında yatıyor. vize çıkma ihtimali varmı? yeni olduğum için? ve sahil güvenlik mesleğimiz olunca sorun yaratırlarmı ?

 7. Merhaba yunanistan vizesne eşim ile başvuruda bulunacağız ama bikaç sorum var. Kimlik kartı fotokopisi isteniyor ama bunun yerine görev yeri belgesi versek olur mu? Bir de pasaport protokol yazısı istenmiş ama bizim pasaportlarımızda daha çnceden aldığımız vizemiz ve vizesiz ülkelere giriş çıkış damgalarımız var yine de almamız gerekir mi? Çok teşekkürler

   1. Çok teşekkür ederim. Bi sorum daha olacak cevaplarsanız çok memnun olurum. Biz öğretmeniz vfs sayfasında işe giriş bildirgesi çalışanlar için isteniyor kamu personelinde böyle bi şey yok ama konsolosluğun sitesinde gördim sanırım. O konuda bi fikriniz var mı acaba? Hizmet dökümünü aldım barkodlu bi şekilde e devletten.

 8. Merhaba, arkadaşımla beraber Schengen alarak Yunan adalarından birine gitmek istiyoruz. Ancak arkadaşım çalışmıyor. Herhangi bir kan bağımız yok ancak ben çalışıyorum, beni sponsor olarak gösterebilir mi?”

  1. Vize başvurularında sponsor olabilmek için öncelikle birinci dereceden akraba şartı var. Böyle biri yoksa ve birlikte de seyahat edecekseniz durumu dilekçe ile izah etmek kaydıyla sponsorluğunuz kabul edilebilir. Birlikte seyahat edecek olmanız avantaj.

 9. Merhabalar ben öğrenciyim Edirne’de ikamet etmekteyim bir abim ile hafta sonları Yunanistan’a gitmek istiyorum çıkacağım kişi yeşil pasaportlu ben ilk kez vizeye başvuracağım araba ile çıkacağız ne gibi belgeler hazırlamam gerek ve multi almam lazım nasıl alabilirim hafta sonları çıkma nedenine Yunan yemekleri yemek ve Yunanistan’ı gezmek diye söylesem multi verebilirler mi

  1. Merhaba,

   Vize ile ilgili evraklar bu yazıda var. Konaklama belgeleri ile birlikte sana sponsor olacak kişinin evraklarını iletmen gerekiyor. Otel rezervasyonu şart. Sponsorun senin adına dilekçe yazacak, sen de şahsi dilekçende öğrenci olduğunu sık sık Yunanistan’a seyahat etmek istediğini belirtebilirsin.

 10. Buğra selam, ben de bir soru sormak istedim 🙂 motorsikletimle yunanistan üzerinden (selanik’te bir gece kalıp) arnavutluğa gitmek niyetindeyim. Bütün belgelerim tam, selnik’teki otel rezervasyonum, seyahat planım, yeşil sigortam dahil. önümüzdeki hafta içi teslim edeceğim. Arnavutluk’ta 13 gün kalacağım. Dönüşte yine bir gece daha selanik’te konaklayıp istanbul’a döneceğim. Sence bu 13 gün sorun (fazla) olur mu ya da konaklamayıp transit vize mi almalıyım? Selanik’te kalacagim icin turistik basvuru yapmayi dusunmustum. Kisacasi bu seyahat icin coklu giris cikisli vize almak icin sorun teskil eden bir durumum var midir, aydinlatirsan cok sevinirim, tavsiyelerine de acigim. Cok tesekkurler.

  1. Merhaba, Facebook sayfasından yanıtladım ama burada belki birilerinin işe yarar diye yeniden yazayım. Arnavutluk’a gideceğin için Yunanistan vizesi başvurusunda Arnavutluk davetini göstermene gerek yok. İş yerinden bankaya yatırılan maaşın kadar yazı alman gerekiyor. Aksi takdirde banka kayıtlarıyla beyan ettiğin maaş arasında fark olur. Şüphe çeker.

 11. Ersel kocabaş says:

  Merhaba. Ben 1 yıl Yunanistan’da yaşadım. Orada teknede çalıştım. Daha önce vizem vardı. Şimdi tekrar bir tekneye katılmam için hangi vizeyi almalıyım. Aynı tekneye gitmeyeceğim. Vize elimde bulunsun, İş bulunca hemen katılım sağlamak istediğim için. Teşekkürler

 12. Calistigim yerden iki aylik bi ucretsiz izne ayrildim sigortam aktif deil suan ucretsiz izinde olduguma dair is yerimden kaseli imzali evrak alsam vize alabilirmiyim verirlermi

 13. Merhabalar. Düne kadar vize ile ilgili internette ne var ne yok okuduğum için yardımı dokunur birilerine diye yazıyorum. Bugün Edirne’den başvurdum. Güncel fiyat 520 tl. Ben otel rezervasyonu da eklemiştim ancak vfs global çalışanına sorduğumda Edirne sınır olduğu için otel ve bilet rezervasyonu istemediklerini söyledi. Vfs’nin sitesinde kamu görevlileri için izin yazısı yazmıyor ancak o da gerekiyor. Yani kurumda çalıştığınıza dair bir belge ve belirlemiş olduğunuz tarihlerde yurt dışına çıkmasında bir mahsur yoktur vb yazılı ikinci bir belge. Kurumdan aldığınız ıslak imzalı maaş bordrosu yeterli oluyor, ayrıca e-devletten sgk hizmet dökümü almanıza gerek yok.

 14. Merhaba,cevabını bildiğim bi soru soruyorum ama kabullenmek istemiyorum.. şimdi biz,eşim ve 3 yaşındaki kızımla yunana gitmek istiyoruz,640₺x3 mü vize ??

   1. Calistigim yerden iki aylik bi ucretsiz izne ayrildim sigortam aktif değil suan ucretsiz izinde olduguma dair is yerimden kaseli imzali evrak alsam vize alabilir miyim verirler mi?

 15. İlginizden dolayı teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı.
  Annem ve babam Emekli, onlar bana sponsor olabilir mi?

 16. Merhaba
  Ben çalışmıyorum ve bankalarla ilgili borçlarımdan dolayı Sıkıntılı yım. Sizce turist olarak yilbasinda Yunanistanda geçirmek istesem ne olur. Ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler.

 17. Merhaba,
  1 yıldır oğlumuz Atina’da büyük bir şirkette çalışıyor ve önümüzdeki hafta oturma izninine sahip mavi kartı alacak.Onu kısa süreliğine ziyaret etmek istiyoruz.Vize alırken faydası dokunur mu ?Ayrıca schengen vizesinin uzun süreli ( 1 yıl gibi) olmasını istiyoruz, neler gerekiyor?

  1. Oğlunuzdan ziyade sizin iş durumunuz daha önemli. Oğlunuz size davetiye gönderebilir ancak bu süreci daha da uzatacağından bence direkt turist vizesine başvurun. Oğlunuz aracılığı ile başvuracaksınız o sizin masraflarınızı karşılayacağına dair taahhütname ve davetiye hazırlaması gerekiyor. Uzun süreli Schengen vizesi nasıl alınır yazıma bakabilirsiniz: https://kesfetsek.com/uzun-sureli-schengen-vizesi-nasil-alinir/

 18. Merhaba
  Ben daha önce almanya için schengen vizesi aldım bundan 8 yıl önce fakat almanyaya gittikten sonra dönmedim kaçak durumuna düştüm ve yakalandım türkiyeye geldim sanırım 5 yıl AB ülkelerine girme yasağı verildi şimdi Yunanistan için vize başvurusu yaparsam sizce veirirmi ?
  Cevabiniz için simdiden teşekkür ederim

  1. Schengen ülkeleri arasında bu tip bir bilgi paylaşımı var mı bilmiyorum. Eğer var ise bir daha Schengen almanız mümkün olmayabilir. En garantili cevabı vize sürecine başvuru yaparak sonuçlanınca öğrenebilirsiniz.

 19. Merhaba, daha önce kimliğimle KKTC’ye giriş çıkışlar yaptım ama hiç pasaportumu kullanmadım. Şimdi yunanistan vizesine başvuracağım. Başvuru belgeleri arasında yurtdışı giriş-çıkış belgesi de isteniyor. Bu belgeden kktc giriş çıkışlarım tespit edilebilir mi? Vize işlemlerinde bir sorun yaşar mıyım? Teşekkürler.

 20. Merhaba,
  Mayis 2018 de işten ayrıldım. Temmuz için Yunanistan vizesi almak istiyorum. Sponsor olarak banka paramı veya kardeşimi gösterme şansım var mıdır. Sponsorun Ebeveyn olması zorunlu mudur

  1. Kardeşiniz de (soyadı aynı ise, aynı yerde ikamet ediyorsanız) size sponsor olabilir. Kardeşinizin işi ve gelirini belirten belgelerini sunması gerekir. Sizin mal varlığınızın bir önemi kalmıyor sponsorlu başvurularda.

   1. Kız kardeş evlendiğinden soyadı farklı. İşten askerlik nedeniyle ayrılmamın ve yalnızca bankadaki paramı göstermem yeterli olur mu.

    1. Birinci dereceden ve aynı adreste yaşayan akrabalar sponsor olabiliyor diye biliyorum. Çalışmıyorsanız birinin sponsor olması gerekiyor. Detaylı bilgi için aracılık hizmeti sunan firma ile görüşmenizi öneriyorum.

 21. Merhaba, ben ve eşim balayı tatili için yunanistan santorino adasına gitmek istiyoruz. otel uçak bileti herşeyimiz tamam sadece vizemiz kaldı. ben sigortalı çalışıyorum yukarıdaki evraklar bölümünde işe dönüşünde devam edeceğine dair mektup diye belirtmişsiniz ancak ben evlilik nedeniyle düğünden 1 ay önce ayrılmayı düşünüyorum bununla alakalı bir sorunla karşılaşır mıyım acaba?

 22. AYÇA BÜYÜK says:

  merhaba,
  kolay vize alınabilen bir avrupa ülkesine turist vizesi alarak gidip (mesela bulgaristan ), orda bulunulan süre içerisinde başka bir avrupa ülkesine vize başvurusu yapılırsa ( 6 ay veya 1 senelik ) olumlu sonuçlanma ihtimali nedir ?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Geçerli vizeniz varken ve ve bu vizeyle seyahat ederken başka bir ülkeden yeni vize başvurusu yapmak bir hayli zor bir süreç. Umarım sorunuzu doğru anladım.
   Bulgaristan Schengen rejimine dahil değil ancak Schengen vizesiyle bu ülkeye gidebiliyorsunuz. Bulgaristan’dan vize alırsanız bu o ülkenin ulusal vizesi oluyor. Yeni Schengen başvurunuzda bu vizenin faydası olmaz. Ancak bir Schengen aldıktan sonra yeni Schengen vizesine başvurursanız faydasını görürsünüz.

 23. Funda kayali says:

  Selam, annem,ben ve çocuklarımla başvuru yapi caz.annem emekli ben ise sigortalı çalışan çok girişli multi vizeyi nasıl ne şekilde bi başvuru ile alabiliriz?Belki davetiye ihtimali de olabilir yunanistan dan.Teşekkürler.

  1. Merhaba 90 günlük vize başvurusu normal şartlarda uzun süreli vizeye giriyor. O yüzden uzun süreli vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Daha önceden Schengen vizeniz var ise 1-2 ay içerisinde farklı tarihlere rezervasyonlar göstererek multi vize başvurusu yapmayı deneyin. 6 ay süreli ve 90 gün kalış süreli vize alma ihtimaliniz yüksek. Ancak direkt 90 gün kalma amacınız var ise bu turist vizesi yerine uzun süreli vizeye giriyor. O zaman başvuru yöntemi değişiyor.

 24. Merhabalar ben öğrenciyim yunanistan a gitmek İstiyorum schengen vizem felan yok burdaki şartlara bakınca çok zor görünüyor 30 bin euro falan yunanistan da arkadaşım var bana davetiye yollarsa işim kolaylaşır mı ne kadara mal olcağı hakkında bi fikriniz var mıdr ayyrıca sicilim var bunu sorun ederler mi

 25. Yunanistana Schengen vizesi aldıktan sonra , Schengen statüsüne bağlı diğer ülkelerede giriş çıkış yapabilir miyiz ?

 26. Selam ben kasim 15’te gitmek istiyorum. Daha once Fransa’ya shengen vizem var. Ama vize basvurumu Ekim 20’de yapacagim. O zamana kadar 45 gunluk sigortali oluyorum. Yunan tatil vizesi sizce sorun olur mu?

 27. Merhaba,ben akademisyenım. Bordo pasaportla hafta sonu Yunan adası Midilliye gitme gibi bir planım var. Kapı vizesi alacagım. universiteden yazı almam gerekirmi? kapı vizesinde unıvden ızın belgesi almak gerekıyor dıye soluyorlar ama ben bordo pasaportluyum. bordo pasaporta da gerek var mı bılıyormusunuz?

 28. Merhaba, öncelikle gerçekten gayet bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.
  Seyahat tarihi ve başvuru tarihi arasında en erken 45 ve en geç 90 gün olmalı diyorlar, randevu tarihim 8 Ağustos benim ve 1 eylülde yola çıkıcam bu sorun olur mu?

 29. Merhaba biz şu an vfs global den bir türlü randevu alamıyoruz. Yaklaşık bir haftadır her gün neredeyse sürekli arıyoruz açan yok, siteden de turistik vizeye başvuramıyoruz yer yok diyor. Ne yapmamız gerek bilemedik.

 30. Sezgin Üzen says:

  Evrakları eksiksiz teslim ettiğinizde kısa sürede alabiliyorsunuz. Özellikle İzmir bu konuda daha şanslı. Ancak bayram ve resmi tatil öncesine denk getirmeyin başvurunuzu. O zaman işler oldukça yavaş ilerliyor yoğunluktan dolayı.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like