Yunanistan’da Araç Kiralama

3
4903

Türk turistlerin en yakın kaçış noktaları arasında yer alan Yunanistan toprakları özellikle havaların ısınmasıyla birlikte yoğun ilgi ile karşılaşıyor. Özellikle Türkiye’nin batısında yaşayanlar haftasonu tatilini değerlendirmek ya da günübirlik geçişlerle kendilerini Yunanistan’da buluyor.

Kaş-Meis, Marmaris-Rodos, Bodrum-İstanköy (Kos), Kuşadası-Sisam (Samos), Çeşme-Sakız, Ayvalık-Midilli bağlantılarının yanı sıra karayoluyla İpsala’dan Halkidiki Yarımadası ve Kavala-Selanik bölgesine çok rahat bir şekilde ulaşılabiliyor.

Kapıda alınabilen vizeler ve yeşil pasaporta vize uygulanmamasıyla daha da rahat yapılabilen bu seyahatlerde konforu artırmak için araba kiralayanlar ya da kendi arabalarıyla Yunanistan’a geçmek isteyenlerin sayısı da çoğalıyor.

arac-kiralama-(1)-compressor

Yunanistan’da Araba Kiralamak

Türk gezginlerin yaz döneminde akın akın gittiği Yunan adalarında araba kiralamak çok kolay.

Türk tatil beldelerinin hemen karşı kıyısında yer alan Rodos, İstanköy, Meis, Sisam, Sakız, Midilli adaları başta olmak üzere tüm Yunan adalarında tek tip prosedür uygulanıyor.

Adaya giriş yaptığınız gümrük kapısının hemen çevresinde kümelenen seyahat acentalarından herhangi birine giderek, acentanın önünde yer alan araçlardan hangisini seçeceğinize karar vermeniz gerekiyor.

arac-kiralama-(2)-compressor

Adalarda genellikle dar ve bol virajlı yollar olduğundan görece daha küçük motorlu ve cismen de küçük araçlar tercih ediliyor. Kia Picasso, Hyundai Getz, Toyota Yaris gibi araçlar düşük yakıt tüketimleri ve dar yollardaki performanslarıyla araç kiralama şirketlerinin göz bebeği. Konforuna düşkün ve marka model merakı olanlar için daha yüksek modeller de yok değil.

Yunanistan’da araç fiyatları

Yunan adalarında turizm sezonuna göre fiyatlar değişiyor. Mayıs’ın ikinci yarısından Ağustos sonuna kadar olan yüksek dönemde en düşük aracın günlük kirası 30 – 50 € arasında değişirken, bu ücrete yakıt ve sigorta dahil değil. Düşük sezonda ise 20 -35 € fiyatıyla araç bulabilirsiniz.

Türk ehliyetlerinin geçerli olduğu Yunan adalarında araç kiralama sözleşmesinde mevcut kredi kartlarınızdan birinin bilgisi alınarak kaza ya da olumsuz durumlar için bir garanti sistemi oluşturuluyor.

Sürücünün yaşına veya fiziksel görünümüne göre bazı acentalar gençlere araba kiralamaktan kaçınırken, tüm risklere karşı günlük 8 €’dan başlayan ücret karşılığında sigorta yaptırarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Standart motosiklet kiraları da günlük 15 -35 € civarında değişirken motosiklet kiralama sözleşmesinde A2 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu bulunuyor.

3 YORUMLAR

  1. bir sorum olacak; eşimin türk ehliyeti var ama yeni ehliyetlerimizi ikimizde almadık. eski ehliyet oluyormu, yoksa ( kartlı olan ) yeni ehliyet ile yenileme yapmalı mıyız? bir de eğer gerekiyorsa bunun dışında başka bir işlem yapılıyormu? teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here