Yunanistan’ın En Güzel 10 Tatil Yeri

Santorini-Adasi-Yunanistan-Tatil-Yerleri

Yunanistan, dünyanın en hareketli turizm merkezlerinden. Türkiye’den kolaylıkla ulaşılabilen ülke, güneyden kuzeye onlarca alternatif rotaya sahip. Onlarca Yunan adası, yaz aylarında deniz-kum-güneş, doğa, eğlence ve müthiş lezzetlerin peşinden gelen misafirleri ağırlıyor.

Yunanistan ana karası zengin kültürel ve tarihi dokusuyla insanlık tarihine tanık olmak için bire bir. Başkent Atina başta olmak üzere Selanik, Kavala ve Dedeağaç gibi şehirlerin her birinin kendine has bir dokusu ve atmosferi var.

✔︎ Instagram hesabım @kesfetsek

Yunanistan’ın En Güzel Tatil Yerleri

Yunanistan, dünyanın en güzel turizm destinasyonlarından biri. Ege ve Akdeniz kıyıları boyunca kilometrelerce uzanan muhteşem kıyı şeridi ve sayısız adaya ev sahipliği yapan Yunanistan, Türkiye’den de oldukça kolay bir şekilde ulaşılabilen bir tatil cenneti.

Ucuza bilet imkanlarından yararlanıp hem uçak hem de feribotla yanı başımızdaki birçok Yunan şehrini ziyaret etmek mümkün. Yunanistan seyahati düşünüyor ancak nereden başlayacağınız konusunda net fikriniz yoksa Yunanistan’ın en güzel tatil yerleri listeme göz atın.

1. Arachova (Sterea)

Arachova-Yunanistan

Delphi yakınında dağlık bir kasaba olan Arachova (Sterea), başkent Atina’dan arabayla yaklaşık üç saat uzaklıkta. Yunanistan’ın kış aylarındaki en popüler turizm destinasyonlarından biri olarak anılan bu şirin kasaba, canlı gece hayatıyla da adından söz ettiriyor. Parnassus Dağı’ndaki kayak merkezleri nedeniyle kış sporlarına meraklı gezgin ve turistlerin gözdesi olan kasabanın, ahşap dağ evleri de oldukça meşhur.

2. Sakız Adası (Chios)

Chios-Adasi-Yunanistan

İsmini ada içindeki sakız ağaçlarından alan Sakız Adası (Chios), Ege Denizi’nde Karaburun yarımadasının karşısında yer alıyor. Sakız, tertemiz plajları, deniz ürünleriyle süslü restoranları ve samimi insanlarının yanı sıra Mesta, Pirgi, Anavatos gibi doğal özellikleri bozulmadan günümüze dek ulaşan köyleriyle eşsiz bir tatil yeri. Adada görülmesi gereken en önemli yerlerden biri de, adanın sembolü haline gelen yel değirmenleri.

3. Midilli Adası

Midilli-Adasi-Yunanistan

Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası olan Midilli, bin 631 kilometrekarelik yüzölçümüyle bir günde gezip bitirilemeyecek kadar geniş bir alana sahip. Adanın 150 yıllık taş evleriyle ünlü Petra bölgesi, muhteşem günbatımı manzarasıyla kendine hayran bırakıyor.

Adadaki en güzel deniz ürünlerini bulabileceğiniz küçük bir liman olan Skala Skamnia, UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’ndeki Molivos ve uzonun anavatanı Plomari de Midilli’nin en gözde turistik adreslerinden.

4. Halkidiki

Halkidiki-Yunanistan

Yunanistan’ın kuzey kısmında yer alan ve parmak şeklinde sıralanan üç yarımadası bulunan Halkidiki; Aristotelis, Kassandra, Nea Propontida, Polygyros ve Sithonia gibi şirin ve turistik ilçelerden oluşuyor.

Uzun yıllar Selanik’te yaşayan yerel halk tarafından tatil bölgesi olarak kullanılan bu etkileyici bölge, birbirinden güzel plajları ile yabancı turistlerin de dikkatini çekmeyi başarmış.

5. Selanik

Selanik-Yunanistan-Tatil-Yerleri

Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Selanik, turizm alanındaki gelişmişliğinin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeri olmasıyla da öne çıkan bir yerleşim yeri. Kültürel ve tarihi geziler yapmayı sevenler için harika bir tatil durağı olan şehirde, Beyaz Kule, Atatürk Evi Müzesi, Galerius Kemeri Arkeoloji Müzesi, Yedi Kule, Bizans Kültürü Müzesi, Aziz Dimitrios Kilisesi ve Aristoteles Meydanı gibi görülmesi gereken çok sayıda yer bulunuyor.

6. Rodos Adası

Rodos-Adasi-Yunanistan

Ege Denizi’ndeki Oniki Adaların en büyüğü olan Rodos Adası, harika plajları ve limanları ile göz alıyor. Zengin tarihi dokusuyla da kendine hayran bırakan bu turizm bölgesinde; UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Old Town bölgesi, beyaz evleri ve tertemiz plajı ile ünlenen LindosGrandmaster’s Palace, Şövalyeler Caddesi, Kelebekler Vadisi gibi görülmeye değer sayısız adres yer alıyor.

7. Kefalonya Adası

Kefalonya-Adasi-Yunanistan

İyon Denizi sınırlarında yer alan Kefalonya Adası, büyüleyici atmosferiyle dünyanın dört bir yanından ziyaretçi toplayan Melissani Mağarası ve Gölü ile tanınıyor. Masmavi suları ile cezbedici bir manzarası bulunan bu mağarayı sandallarla yapılan turlar aracılığıyla gezebilirsiniz.

Adada görülmesi gereken diğer yerler arasında ise Agios Gerasimos ManastırıFiscardo KöyüMyrtos Baia gibi turistik noktalar göz çarpıyor.

8. Mikonos Adası

Mikonos-Adasi-Yunanistan-Tatil-Yerleri

Her türlü çılgınlığa açık rengarenk gece hayatı ile ünlenen bir eğlence ve turizm merkezi olan Mikonos Adası, dar sokakları, Küçük Venedik Bölgesi olarak bilinen deniz kıyısındaki beyaz evleri, restoranları ve harika plajları ile anılıyor. 

Kalafatas PlajıParadise PlajıAno Mera Köyü ve yel değirmenleri ise adanın dikkat çeken diğer turistik yerlerinden.

9. Atina

Atina-Yunanistan-Tatil-Yerleri

Adı mitolojik hikayelerde geçen, oldukça eski bir yerleşim yeri olan Atina, Yunanistan’ın başkenti. Antik çağlarda önemli bir kültür ve ticaret merkezi olan şehir, kozmopolit ve modern görünümüyle de beğeni topluyor.

Adını savaş tanrıçası Athena’dan alan Atina’dan, heybeti ile şehrin her yerinden görülebilen AkropolisSyntagma Meydanı, Akropolis MüzesiAnafiotika Bölgesi ve Monastiraki Meydanı‘nı görmeden ayrılmayın.

10. Santorini Adası

Santorini-Adasi-Yunanistan-Tatil-Yerleri

Ege‘nin romantik tatil noktaları arasında gösterilen Santorini Adası, bembeyaz evleri, unutulmaz manzaralarıyla hayranlık uyandırıyor. Dünyanın en muhteşem günbatımı manzarasını izleme fırsatı bulacağınız bu cennet ada, Yunanistan’ın en popüler turizm merkezlerinden biri. Adanın en çok ziyaret edilen yerler arasındaki Ohia ve Thira köyleri ise özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyor.

Tatil planı yaparken çok uzağa gitmeden harika bir yurtdışı deneyimi yaşamak istiyorsanız, Yunanistan’ın birbirinden güzel tatil yerlerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

  1. Emrah Bey bence Şuan Atina’da ev satın almak Yunanistan’daki kriz dolayısıyla mantıklı. Ev fiyatlarının yakın zamanda yükselmesi kaçınılmaz ayrıca diğer ülkelere göre daha uygun fiyata golden visa sahibi olabiliyorsunuz. Ayrıca diğer ülkelere göre vergilerde de avantajlı bence. Vergi deyip geçmemek lazım bazı ülkelerde ev sahibi olduğunuza sizi pişman edecek vergiler var. Vergileri araştırmadan kesinlikle dış ülkede ev almanızı önermem ben bir defa yaptım o hatayı çünkü. Buradan tranio.com/greece/taxes/ Yunanistan’daki emlak ve satın alma vergilerini inceleyebilirsiniz isterseniz.

  2. Yunanistanda gezilecek yerlerden bir yer kısmet olursa bende kısa zaman sonra burayı gezmek isterim. Böyle güzel yerlerin tanıtımını yaptığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like