Yunanların En Çok Sevdiği 7 Yunan Adası

Milos-Yunanistan

Ege Denizi’nin karşı kıyısındaki komşumuz Yunanistan, insanlık tarihine tanık olan antik kentleri, muhteşem sahilleri, bakir köyleri, beyaz badanalı evleri, her biri kendine has kültürü bulunan adaları ile onlarca farklı alternatife sahip. Her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan Yunanistan, Türk seyahat severlerin de en çok tercih ettiği yabancı ülkelerden.

Yunanistan önemli bir denizcilik ülkesi. Ege ve Akdeniz kıyıları boyunca uzanan ülkede 2 binden fazla ada, adacık ve kayalık bulunuyor. Bu adaların yalnızca 300 kadarında yerleşim var. Yunan adalarının her birini bir gün ziyaret etmek ve keşfetmek için 16 yıldan daha fazla bir süre ayırmak gerekiyor.

Özellikle ilkbahar ve yaz döneminde ziyaretçi akınına uğrayan Yunan adaları, ülkenin turizm gelirlerinde en büyük paya sahip. Türk kıyılarına yakın olan Yunan adaları, Türk seyahat severlerin Yunanistan’da en çok ilgi gösterdiği bölüm. Meis, Rodos, İstanköy, Sisam, Sakız ve Midilli adaları Yunanistan’ı tercih eden Türk ziyaretçilerin kolaylıkla ulaşabildiği, vakit geçirdiği yerler arasında.

Resmi tatil ve bayramlarda Türk akını nedeniyle adalarda Türkçe dışında bir dil duyulmazken, tatilini yakın coğrafyada geçirmek isteyenler bu durumdan şikayet etmeye başladı. Hem yurt dışına gidelim hem de çok Türkle karşılaşmadan Yunan adalarının tadını çıkaralım diyenler için Yunanistan’ın yerlilerinin en çok tercih ettiği 7 Yunan adasını bir araya getirdim.

Yunanların En Çok Sevdiği 7 Yunan Adası

1. Milos

Milos-Yunanistan

Son yıllarda yabancı turistlerin de rotasında sıkça ismini duyduğumuz bir yere dönüşen Milos, 80’den fazla plajı, el değmemiş balıkçı köyleri, Kleftiko ve Tsigrado gibi turkuaz renkli sularıyla öne çıkan sahilleriyle doğal yapısını korumayı başaran Yunan adalarından. Ulaşım Atina üzerinden feribotla ya da uçakla.

2. Folegandros

Folegandros-Yunanistan

Milos’tan 1 saatlik feribot yolculuğu ile ulaşılabilen Folegandros, Ege Denizi’nin saklı hazinelerinden. Konuklarını beyaz badanalı küçük kiliseleri ile karşılayan adanın gündelik hayattında hiçbir telaş ve koşturmaya yer yok.

3. Lefkada

Lefkada-Yunanistan

İyon Denizi’nin dördüncü büyük adası olan Lefkada, Yunanistan ana karasına küçük bir köprüyle bağlı. Benzerleri Karayipler’de görülen kristal mavi sular ve bembeyaz kum taneli plajlar Lefkada’yı ziyaret etmek için en önemli sebeplerden.

4. Paros

Paros-Yunanistan

Mavi renkli kapı ve pencereleri, şirin yel değirmenleri, Parikia köyündeki romantik yürüyüş rotaları, huzurlu ve sessiz sokakları ile Paros, Ege’nin en keyifli adalarından. Ulaşım Atina’dan feribot ve uçakla.

5. Andros

Andros-Yunanistan

Güney Ege’de, Kiklad Adaları’nın en kuzeyinde konumlanan Andros, özellikle Atina ve çevresinde yaşayanların hafta sonları akın ettiği bir tatil merkezi. yemyeşil doğası ve etkileyici kumsallarıyla tanınan adaya hafta içi uğramak gerek. Ulaşım Atina’dan feribot ve uçakla.

6. Mykonos

Yunanistan-Adalari

Ege Denizi’nin parti başkenti Mykonos, dünyanın dört bir yanından keyifli vakit geçirmek, eğlenmek ve gece hayatının tadını çıkarmak isteyenleri ağırlıyor. Çılgın plaj partilerinin sabaha kadar devam ettiği ada, yel değirmenleri ve sokaklarda özgürce dolaşan pelikanlarıyla meşhur. Dünya jet sosyetesinin özel jetleriyle uğradığı ada, Yunanistan’da ismi en çok duyulan noktalardan. Mykonos’a İstanbul ve Atina’dan uçak, Ege adalarının birçoğundan da feribotla ulaşılabiliyor.

7. Korfu

En-Guzel-Yunan-Adalari

Yemyeşil zeytin bahçeleri ve huzur veren doğasıyla ‘dünyadaki cennet’ olarak nitelendirilen Korfu, İyon Denizi’nin en gözde turizm merkezlerinden. Zümrüt rengi sularıyla konuklarını hayrete düşüren bu ada, huzurlu bir tatil arayışında olanlar için bölgenin en güzel kaçış rotalarından.

Yunan adalarını merak ediyor, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, adaları Yunanistan’ın yerlileri gibi keşfetmeyi deneyin.

  1. Saadet Erbey says:

    Gectigimiz yaz kusadasindan hareketveden Curuies gemisiyle Yunan adalarina gittik…Once , Patmos, Girit, Mikanos, Santorini, Atina yi gezdik…cok guzeldi…tavsiye ederim…

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like