Eğitim İçin En Çok Tercih Edilen 5 Ülke

8
4515

Yurt dışında eğitim imkanlarından yararlanan öğrenci sayısı her geçen yıl artıyor. Dünyanın gün geçtikçe birbirine yakınlaşmasıyla birlikte eğitim için yabancı ülkeler daha fazla tercih ediliyor. Yurt dışı eğitim, erişilmesi nispeten daha kolay, ekonomik ve toplumun neredeyse tüm kesimlerinin yararlandığı bir imkana dönüştü.

Birçok ebeveyn artık çocuklarını eğitim için yurtdışına göndermeyi tercih ediyor. Yabancı dil eğitimi isteği başta olmak üzere, daha kaliteli ve nitelikli bir okulda eğitim görme, yabancı dil sayısını artırma gibi beklentiler yurtdışına olan talebi de olumlu etkiliyor. Kendi ülkesinin dışında eğitim alan öğrenciler hem turizme katkı sağlıyor hem de yeni kültürleri keşfederek deneyim kazanıyor. Yurtdışında eğitim için en çok tercih edilen 5 ülkeyi sizler için sıraladık.

Yurtdışı Eğitimin 5 Gözde Ülkesi

1. İngiltere

Türkiye’nin en çok öğrenci gönderdiği ülkeler arasında ilk sırada İngiltere yer alıyor. Her yıl 30 bin Türk öğrenci eğitim almak için İngiltere’ye gidiyor. Dünyada en çok konuşulan diller arasında yer alan İngilizce için tercih edilen İngiltere, eğitim kalitesi, sosyal imkanlar ve Türkiye’ye olan yakınlığı ile de ilgi çekiyor. Ülkedeki Türk nüfusunun fazla olması da talebi arttıran nedenler arasında gösteriliyor.

2. Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

Eğitim kalitesi ve eğitim sonrasındaki geniş iş olanakları ile Amerika Birleşik Devletleri, Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği ikinci ülke. Gelişmişlik düzeyi ve göçmen nüfusa olan yaklaşımıyla kaliteli bir yaşam vaat eden ABD’nin tek dezavantajı Türkiye’ye olan uzaklığı. Kısa süreli dil kursu, lisans ve yüksek lisans eğitimi için yoğun olarak tercih edilen ABD, Türkiye’de birçok iş imkanının da kapısını açıyor.

3. Malta

Kısa süreli dil eğitiminde listenin zirvesinde yer alan Malta, yabancı öğrenci cenneti olarak tanınıyor. Yabancı öğrencileri etkin olarak kullanan ülke, özellikle yoğun sezondaki turizm işgücü ihtiyacını da bu öğrenciler aracılığıyla çözüyor. 3-6-12 aylık sürelerle dil eğitimi fırsatı sunan Malta, fiyat avantajı ile öğrencileri cezbediyor. Hem teorik eğitim alma hem de pratik yapma şansına kavuşan öğrenciler Türkiye’ye memnun dönüyor.

4. Kanada

Zorlu iklim şartları ve coğrafi uzaklığı ile Kanada, diğer ülkelerin bir adım gerisinde kalsa da Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında. Eğitimli nüfusa olan ihtiyacı göz önünde bulundurulduğunda, eğitim sonrası tanıdığı imkanlarla Kanada avantajlı konuma geliyor. Eğitim ve yüksek nitelikli yaşam kalitesi sunan ülke, suç oranının en düşük olduğu yerlerden biri.

5. Avustralya

Türkiye’ye bir hayli uzak bir coğrafyada yer alan Avustralya, anadil avantajını kullanıyor. Rahat bir yaşam fırsatı ile Türk öğrencileri cezbeden ülke, bürokratik işlemler açısından da çok yormuyor. Avustralya’da geçirilecek zamanın insana katacağı olumlu değerleri göz ardı etmemek gerekiyor. Hem macera hem de eğitimi bir arada deneyimlemek isteyen Türk öğrencilerin tercihi Avustralya kıtasından yana.

Nitelikli bir eğitim alan ve kendini sosyal alanda da geliştiren bireylere ihtiyacın her zamankinden fazla olduğu günümüzde, yurtdışı eğitim fırsata dönüşüyor. Belirlenecek hedefler doğrultusunda yapılacak seçim hayati önem taşıyor.

Gelecek adına atılan en önemli adımlardan biri olan eğitim için, yurtdışı seçenekleri son yıllarda daha da fazla ilgi görüyor. Birçok farklı alternatifi bir arada sunan eğitim imkanları gençleri cezbediyor.

Önceki İçerikRiga Gezilecek Yerler
Sonraki İçerikBrezilya’nın Aşk Adası: Sao Luiz
Keşfetsek
Her yeni gün keşfetsek dileğiyle başlar

8 Yorumlar

  1. 1 2 4 çöp en iyi okul Bali’de… Amerika nedir ya! Dünyayı mahveden bir ülke, hala hayran millet… Güney Amerika ve Asya varken lafı olmaz. Hadi, Avrupa sevdalılarına Finlandiya diyorum, neden İngiltere, neden Amerika… İçi boş şişme idealar!

  2. Beni hatırlarsınız Kemal Bey, 2002 senesinde, Şubat’ın 13’ü. Master yapmak için düştüm Sydney’in yollarına, Macquarie Üniversitesi’nden mezun oldum. Uluslararası ilişkiler, Avustralya lı eşimle tanıştım evlendim kaldım buralarda. LaTrobe üniversiteni gittim Victoria eyaletinde öğretmenlik masterı mı Yaptım, şimdi Darwinde kadrolu ilkokul öğretmeniyim.
    Buralara gelirseniz bağımlılık yapıyor 🙂 Dünyanın her yerinden gelen insanlarla tanışmanın en kolay yolu! Amerikalılar gibi burunları havada değil Avustralyalılar cana yakın ve çok rahat bir millet.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz