Zakintos’ta Gezilecek Yerler

1
2396


Yunanistan‘ın İyon Denizi’ndeki doğa harikası Zakintos Adası (Zakynthos), Türk seyahat severlerin çok tanımadığı, Avrupalı ve Asyalı turistlerin yaz tatillerinde akın akın geldiği bir turizm destinasyonu.

Akdeniz’in en gözde plajlarına ev sahipliği yapan Zakintos, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının üreme alanı. Turkuaz renkli koyları, şirin köyleri ve her bütçeye hitap eden farklı standarttaki konaklama tesisleri ile Zakintos, Yunanistan tatili planlayanlar için iyi bir alternatif.

Zakintos Gezilecek Yerler

1. Navagio Plajı

Yunanca kelime anlamı ‘gemi enkazı’ olan Navagio Plajı, Zakintos ve Yunanistan’ın en ünlü plajlarından biri. 1982’de kötü hava şartları nedeniyle karaya vuran ve kaçaklılık yaptığı tahmin edilen Panagiotis gemisinin kazasının ardından kısa bir süre içerisinde ünlenen plaj, adayı ziyaret eden birçok kişi için Zakinthos’a seyahat sebebi.

Etrafını çevreleyen dik kayalıklar, altın sarısı kumu ve berrak turkuaz denizi ile nefes kesen bir manzaraya sahip olan plajı görebilmek için ben de 2 günlük bir Zakynthos tatil planı yapmıştım. En güzel Zakinthos plajları arasında yer alan plajda bulunan eski geminin iskeleti, Navagio’nun eşsiz bakir güzelliğini tamamlıyor.

2. Laganas

Laganas, aynı adı taşıyan körfezin kıyısında, ada merkezine 9 km uzaklıkta konumlanan, çok sayıda otel, restoran, kafe ve barlarıyla turistlerin uğrak noktası. Nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının üreme alanı da olan bir plajın bulunduğu Laganas, sığ ve ince kumlu uzun plajıyla deniz keyfi yapabileceğiniz bir yer.

3. Venedik Kalesi

İyonya Denizi adalarının çoğu gibi, Zakynthos da yabancı deniz istilacıları ve korsan baskınlardan muazzam kaleleri tarafından korunuyordu. Zakynthos Venedik Kalesi, adanın antik Akropolünün yerine yerleştirilmiş ve yıkıcı depremlerden sonra yenilenerek günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Kale, Venedik hapishaneleri, barut binaları, İngiliz askeri barakaları ve tarihi bölümlerinin yanında aynı zamanda önemli sayıda dini alanı da içeriyor.

4. Solomos Müzesi

Tek bir Yunanca kelime bilmeseniz bile, kesinlikle Yunan Ulusal Şairi Dionysios Solomos’a adanmış bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. 1966 yılında kurulan müze, Dionysios Solomos ve adada doğan bir başka büyük şair olan Andreas Kalvos’un etkileyici mezarları içeriyor. Müzede Solomos’a ve Zakynthos’un diğer önemli şairlerine ait portreler, el yazmaları, kitaplar ve objeler de bulunuyor.

5. Zakynthos Bizans Müzesi

Zakynthos Bizans Müzesi, adanın kalbinde, Yunanistan’ın milli şairine adanmış Solomos Meydanı’nda yer alıyor. Müzede 19. yüzyıla kadar uzanan zengin bir simge koleksiyonu ile Yunan ve Bizans heykellerine görmeye değer. Müze koleksiyonunda Doxaras, Katouzis ve Damaskinos gibi ünlü Yunan ressamlarının eserleri yer alıyor.

6. Romas Mansion

Ada tarihinde önemli bir yere sahip olan Aristokrat Romas Ailesi’nin konağı günümüzde Romas Mansion adıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Adada 1953’te yaşanan büyük depremden sonra ayakta kalan az sayıdaki klasik yapıdan biri olan konakta, İyon toplumu ve kültürünün örnekleri sunuluyor.

7. Agios Dionysios

Zakynthos’un koruyucu azizi olan Agios Dionysios’a adanmış kilise, adanın merkezinde bulunuyor. Aziz Agios Dionysios’un hatırasını koruyan kilise, Hristiyan kilisesinin örneklerinin sunulduğu bir müzeye de sahip.

8. Βochali

Zakintos’un en yüksek noktalarından biri olan Bochali, ada merkezine 2 km uzaklıkta, muhteşem bir şehir manzarasına sahip. Şehrin, limanın ve İyonya Denizi’nin muhteşem manzarasını sunan Bochali, aynı zamanda Zakynthos’un en eski mahallelerinden biri.

9. Keri Deniz Feneri

Keri Deniz Feneri, Zakynthos şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer alan, adanın sembol yapılarından. 9 metre yüksekliğindeki deniz feneri, 1925 yılında, gemilerin geçmesine yardımcı olmak için dik bir uçurumun kenarında inşa edildi. Fotoğraf tutkunlarının karelerini süsleyen deniz fenerini ziyaret edenler dik ve heybetli kıyıların, sonsuz denizin, romantik gün batımının ve doğal güzelliklerin büyülü manzarasının tadını çıkarıyor.

10. St. Nicolas Plajı 

St. Nicolas Plajı, adanın güneydoğusunda, ada merkezinden 15 km uzaklıktaki Vassilikos kasabasında yer alıyor. Adını bulunduğu burnun ucundaki Agios Nikolaos Şapeli’nden alan, yemyeşil manzarası ve sahil barları ile popüler olan plajda su sporları aktiviteleri de yapılıyor.

Önceki İçerikBrüksel’de Yapılacak Şeyler
Sonraki İçerikZakintos’ta Görmeniz Gereken Müzeler
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz