Zakintos’ta Görmeniz Gereken Müzeler

2
208


Zakintos (Zakynthos), Yunanistan‘ın İyon Denizi’ndeki en popüler turistik adalarından. Turkuaz renkli deniz suyuyla çok sayıda büyüleyici koy ve plaja sahip olan adada doğal güzelliklerin yanı sıra kültürel miras da oldukça zengin.

Zakintos Adası, yüzölçümü açısından küçük olmasına rağmen keşfedilmeye değer zengin bir müze koleksiyonuna sahip. Zakintos’ta görmeniz gereken müzeleri bu listede bir araya getirdim.

En İyi Zakintos Müzeleri

1. Bizans Müzesi

1960 yılında açılan Bizans Sanatı Müzesi, Zakynthos ada merkezinde, adanın kalbi sayılan Solomos Meydanı’nda. Üç döneme ayrılan müzede, 15., 16. ve 17. yüzyıllardan kalma bir dizi fresk, Bizans ikonları, ahşap oymaları koleksiyonu yer alıyor. 1953 depremiyle büyük yıkım yaşayan adanın depremden kurtarılan eski fotoğrafları, dini kıyafetler, Doxaras ve Kantouni gibi sanatçıların resimleri de müzede sergileniyor.

2. Solomos ve Kalvos Müzesi

Agios Markos meydanında bulunan Solomos ve Kalvos Müzesi, Şair Dionysios Solomos’a ve diğer ünlü Zakintoslulara adanmış. 1957 yılında inşa edilen müze, toplanan bağışlarla 1968’de kapılarını açmış. Müzenin birinci katı Solomos ve Andreas Kalvos ve karısının kemiklerini içeren bir anı bölümüne sahip. Diğer katlarda ise adalı ünlü isimlerin kişisel eşyalarının yanı sıra fotoğraflar, heykeller, el yazmaları, arkeolojik ve folklorik eşyalardan oluşan bir koleksiyon bulunuyor.

3. Ulusal Denizcilik Parkı Sergi Merkezi

Akdeniz çanağında nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının en önemli yaşam alanlarından biri olan Zakynthos, deniz kaplumbağası Caretta-Caretta’ya odaklanmış bir sergi merkezine ev sahipliği yapıyor. Agios Ioannis’te, Dafni Plajı’nın yakınında bulunan merkez, deniz kaplumbağaları ve adanın çeşitli kumsalları hakkında ziyaretçileri bilgilendiren bir nokta. Yerel fauna ve floranın endemik türleri hakkında da bilgi alabileceğiniz merkez, çocuklu aileler için mükemmel bir yer.

4. Helmi Doğal Tarih Müzesi

Agia Marina Köyü’nde, adanın merkezine 13 km uzaklıkta yer alan Helmi Doğal Tarih Müzesi, Zakynthos’un faunası, florası ve deniz yaşamı hakkında bilgi sunuyor. 2000 yılında kurulan müze, ziyaretçilere kumlu plajlardan yemyeşil ormanlara kadar uzanan zengin ekosistemini tanıtmayı hedefliyor. Müze, doğal ortamlarında yaşayan hayvanların yanı sıra, kaya ve fosil koleksiyonları ile bin 500’den fazla örnek ve türden oluşan koleksiyona sahip.

5. Xenopoulos Müzesi

1998 yılında kurulan Xenopoulos Müzesi, Yazar Grigorios Xenopoulos’a (1867-1951) adanmış. Ada merkezindeki Faneromeni semtinde yazarın 1883’e kadar büyüdüğü ve yaşadığı ev olan yapı günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Yunan edebiyatına büyük katkısı bulunan Xenopoulos, romanlar ve kısa öyküler yanı sıra çocuk eğitimi hakkında gazetede yazılar yazdı. Yazar, Yunan nesirinin babası ve çocuk edebiyatına büyük katkı sağlayan biri olarak kabul ediliyor. Müzede, yazarın eserlerinin örnekleri ve kişisel eşyaları bulunuyor.

2 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz