Zakintos’a Nasıl Gidilir?

2
11890

Yunanistan‘ın İyon Denizi’nde yer alan rüya adası Zakintos (Zakynthos), Zante ismiyle de anılıyor. İyon Adaları grubunun üçüncü büyük adası Zakintos, dünyaca ünlü Navagio Koyu, yemyeşil doğası ve muhteşem sahilleriyle özellikle Avrupalı seyahat severlerin rotasında.

Güney Kore’de çekilen Descendants of The Sun (Güneşin Torunları) dizisiyle birlikte Uzak Doğulu turistlerin de ilgi göstermeye başladığı Zakintos adası, Akdeniz’de en çok yabancı konuk ağırlayan Yunan Adaları arasında.

Yunanistan ana karasının batısında, İyon Denizi’nde kuzeyden güneye sıralanan Korfu ve Kefalonya ile İyon Adaları’nın bir parçası olan Zakintos, Ege Denizi’ndeki alışılageldik Yunan adaları profilinden çok farklı.

Zakintos-Nasil-Gidilir

Zakinthos’a Nasıl Gidilir

Zakintos adasına ulaşım için otobüs+feribot ve uçak alternatifi bulunuyor.

1. Zakintos’a otobüsle ulaşım

Zakintos adasına Yunanistan ana karasından üç farklı güzergahtan otobüs seferleri bulunuyor. Atina, Selanik ve Patras ile Zakintos arasında KTEL otobüsleri karşılıklı sefer yapıyor.

Atina-Zakintos otobüs seferleri

Yaz döneminde Atina’dan Zakintos’a haftanın 7 günü 4 farklı sefer var. Atina’da Kifissou Otobüs Terminali’nden 07.45, 10.15, 12.30 ve 16.30 saatlerinde otobüsler hareket ediyor. Bu hatta yolculuk yaklaşık 6 saat sürüyor. Atina-Zakintos tek yön, kişi başı otobüs bileti ücreti 28,60€. Bu ücrete feribot ücreti dahil değil.

Atina’dan kalkan otobüs Patras üzerinden Kyllini’ye ulaştıktan sonra yolcular otobüsten iniyor ve feribota biniyor. Feribot bileti ise 9,10€. Feribot adaya yanaştıktan sonra feribottan inen yolcular tekrar otobüse binerek KTEL Zakintos Otobüs Terminali’ne ulaşıyor.

Zakinthos-Nasil-Gidilir

Zakintos-Atina otobüs seferleri

Yaz döneminde Zakintos’tan Atina’ya haftanın 7 günü 4 sefer düzenleniyor. Sadece pazar günleri sefer sayısı 5’e çıkıyor. Zakintos KTEL Otobüs Terminali’nden hareket eden otobüsler limandan feribota bindikten sonra Kyllini kentine geçiyor. Kyllini’den sonra otobüs Patras üzerinden Atina’ya geçiyor.

Zakintos-Atina yönünde haftanın 6 günü (pazar hariç) 05.00, haftanın 7 günü ise 09.45, 14.30 ve 18.30’da direkt sefer var. Pazar günleri 07.30’da ek bir sefer daha var. Zakintos-Atina otobüs bileti tek yön, kişi başı 28,60€, feribot bileti ise 9,10€.

Selanik-Zakintos otobüs seferleri

Selanik-Zakintos hattında yaz döneminde haftada 3 gün direkt sefer var. Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri saat 12.00’de Selanik KTEL Otobüs Terminali’nden kalkan otobüs Patras üzerinden Kyllini Limanı’ndan Zakintos’a geçiyor. Yolculuk süresi 8 saat sürüyor. Selanik-Zakintos tek yön, kişi başı otobüs bileti 54,40€, feribot bileti ise 9,10€.

Zakintos-Selanik otobüs seferleri

Zakintos-Selanik hattında yaz döneminde haftada 3 direkt otobüs seferi var. Salı ve perşembe günleri 07.30, pazar günleri ise 07.15’te otobüs seferi düzenleniyor. KTEL Zakintos Otobüs Terminali’nden kalkan otobüs, feribotla Kyllini Limanı’na geçtikten sonra Patras üzerinden Selanik’e devam ediyor. Yolculuk süresi ortalama 8 saat. Zakintos-Selanik tek yön, kişi başı otobüs bileti 54,40€, feribot bileti ise 9,10€.

Zakintos-Ulasim
Zakintos-Kyllini feribotu

Patras-Zakintos otobüs seferleri

Patras-Zakintos güzergahında haftanın 7 günü otobüs seferi var. Haftanın 7 günü 10.45, 15.30 ve 19.30 saatlerinde hareket eden otobüsler Kyllini Limanı’ndan feribotla Zakintos’a geçip KTEL Otobüs Terminali’ne ulaşıyor. Patras-Zakintos tek yön, kişi başı otobüs bileti 8,70€, feribot bileti ise 9,10€. Bu hatta yolculuk 2 saat 40 dakika sürüyor.

Zakintos-Patras otobüs seferleri

Zakintos-Patras güzergahında haftanın 7 günü otobüs seferi düzenleniyor. Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 05.00, 09.45, 14.30 ve 18.30 saatlerinde, pazar günleri ise 07.30, 09.45, 14.30 ve 18.30 saatlerinde sefer var. Zakintos KTEL Otobüs Terminali’nden kalkan otobüsler önce feribotla Kyllini Limanı’na geçiyor, ardından Patras’a ulaşıyor. Zakintos-Patras tek yön, kişi başı otobüs bileti 8,70€, feribot bileti ise 9,10€. Bu hatta yolculuk 2 saat 40 dakika sürüyor.

KTEL Zakintos web sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

2. Zakintos’a uçakla ulaşım

Zakintos-Ucak-Bileti
Zakintos Havalimanı

Zakintos adasına en kısa süren ulaşım yöntemi uçak. Atina’dan yaz döneminde her gün uçak seferleri var. Olympic Air, Aegean Airlines, Sky Express ve Hanh Air’den uçak bileti alarak Atina-Zakintos ulaşımını uçakla 50 dakikada gerçekleştirmek mümkün.

Uçak biletlerinin fiyatları değişken. Yaz döneminde ilginin artmasıyla birlikte tek yön uçak bileti 25-200€ arasında değişiyor. Yaz döneminde Avrupa ülkeleri, Rusya ve Uzak Doğu’dan charter seferler de düzenleniyor.

Zakintos nerede?

İyon Denizi’ndeki 3 Yunan Adası’ndan biri olan Zakintos’a Türkiye‘den en kolay ulaşım Atina üzerinden uçakla. Uçak bileti fiyatlarının yüksek olduğu dönemde otobüs alternatif olarak öne çıkıyor.

2 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz