Zorlukları Yeni Fikirlerle Aştı Turizmcilere Örnek Oldu

1
899

Şirince Nişanyan Hotel’in İşletmecisi Müjde Tönbekici, Türkiye’de butik otel anlayışının gelişmesine katkı sunan en önemli isimlerden. Turist rehberliği de yapan Tönbekici, Şirince’yi, turizmi ve butik müteahhitlik deneyimlerini anlattı.

Şirince’nin Türkiye’nin en tanınan köylerinden birine dönüşmesinde büyük emeği olan Nişanyan Hotel İşletmecisi Müjde Tönbekici, 80’lerde yerleştiği köydeki yaşamını anlattı. Şirince Köyü’ne kuş bakışı bakan, 20 dönüm arazi üzerine kurulu Nişanyan Hotel’de imza attığı birçok işle hem köylüye hem de turizmcilere örnek olan Tönbekici, Şirince’nin tadını çıkarmak için herkesi köye bekliyor.

Mujde-Tonbekici-Nisanyan
Müjde Tönbekici

Nişanyan Hotel’de birçok etkinlik düzenliyorsunuz, biraz bahseder misiniz?

Nişanyan Hotel 20 dönüm arazi üzerine kurulu. Türkiye’de kendi alanınızda güzel bir şey yaptığınızda kısa sürede duyuluyor. Avrupa ya da batı ülkelerinde çok çok iyi olmanız lazım. Otelde düzenlediğimiz köy gurme atölyemiz için çok iyi tepkiler alıyoruz. TRT, BBC, Avustralya televizyonlarından ekipler çekime gelip Türk mutfağının örneklerini otelimizde deneyimledi. Türk konuklarımıza sunmak üzere alafranga gurme mutfak atölyemiz var. Yemeğin öyküsünden, pişirilip yenmesine kadar tüm aşamalarını birlikte gerçekleştiriyoruz. Antik mutfak konusundaki bilgi ve kaynakları tarayarak oluşturduğumuz antik mutfak atölyemiz de öyle. 1-2 saatlik anlatım ve uygulama pişirme atölyesi şeklinde antik dünya mutfağını deneyimliyoruz. Tüm atölyelerimiz konaklamalı, hamamlı, doğa yürüyüşlü ve bol bol enerji yüklemeli şekilde ilerliyor.

Şirince’deki değişimden şikayetçi olanlar var, siz neler düşünüyorsunuz?

Şirince’de 1923’e kadar 5-6 bin kişi yaşıyordu. Günümüzde köyün nüfusu 507. Hane sayısı 10’da birine indi. Ben 35 yıl önce köye geldiğimde burası tam anlamıyla bir köy görünümündeydi. Günümüzde yalnız hafta sonları Şirince’ye 8-10 bin konuk geliyor. Şirince bu ilgiyi ağırlarken çöp, alt yapı, otopark gibi sorunlar yaşıyor. Günlük ve geçici çözümlerle atlatılmaya çalışılan bu sorunlara kalıcı çözümler bulmak gerekiyor. Yerli ve yabancı turistin ilgisi nedeniyle Şirinceliler bu ilgiyi haklı olarak kazanca dönüştürmek istiyor. Ev hanımlarımızın el işi dantelleriyle konukların beklentilerini karşılayamadığımızda ucuz Çin ve Tayvan malları piyasayı ele geçirmiş durumda. Öte yandan mimari doku da paramparça. Belediye örnek bir sokak ilan etti. O örnek sokak üzerinden geliştirme yapılacak diye belirtildi. Estetik açıdan yol alınması gerekiyor.

Nisanyan-Hotel-Sirince
Şirince Köyü, Selçuk, İzmir

İnsanlar Şirince’ye neden gelsinler?

Şirince, Ege’nin en güzel köylerinden. 450 metre yükseklikteki dağlarla kuşatılmış. Arkamız deniz, Muhteşem bir tarımımız var. Aktiviteler ve yürüyüş rotaları ile mükemmel bir çıkış noktası. 1-2-5 saatlik rotalar var. Matematik Köyü, Tiyatro Medresesi ile sanatsal etkinlikler, farklı temsiller yapılıyor. Şirince’nin tadını çıkarın diyorum.

Turist rehberliği de yapıyorsunuz, turizmdeki beklentiler ne yönde değişiyor?

Benim formasyonum kimya mühendisliği. Hiç mühendislik yapmadım. 1984 yılında turist rehberi oldum. Hep arkeoloji, sanat tarihi okumak istedim. Yabancı dillerimi kullanarak 21-22 yaşında Anadolu yollarına çıktım. Hobimi mesleğe çevirdim. Yürüyüş rehberliği yapıyorum şehir rehberliği dışında. Parayla ölçülemez bir zevk bu. Evlilik, doğumlar, çocuklar nedeniyle ara verdim. Son yıllarda yabancı turist sayısında azalma var. Zorlukta yeni şeyler üretilir. Geçmişte Türk misafirlerimizi çok gezdirmemiştim. Bir süredir ‘’Müjde Mardin’i iyi biliyorsun, bizi de götür’’ diye talepler geliyordu. Yıllardır İngilizce, Almanca anlatan biri olarak Türkçe nasıl anlatırım diye düşündüm. Mardin’de gittiğim gruba Türkçe rehberlik yapınca ‘’Türklere Türkçe de anlatabiliyormuşum’’ dedim. Şubat ve Mart’ta farklı gruplarla Kars’a, Mart’tan sonra da Mardin’e turlarım olacak. Benim seyahat anlayışım farklı. Turlara katılacak misafirlerimle seyahat öncesinde buluşup onlara ödevler veriyorum. Kars’a gideceksek; ‘’Şu kitabı okuyun, şu videoları izleyin, araştırın, Ruslar neden gelmiş, şunlar nedir’’ gibi sorular hazırlıyorum. Ben bu bilgileri anlatacağım ama öncesinde okumakta yarar var. İnsanlar 3-4 gün gidecekleri seyahate hazır olurlarsa, özümlerlerse her şey daha farklı oluyor.

Otelimizde çalışan Ahmet’imiz var. Mardinli. Mardin’e gittiğimizde 7-8 grupla Ahmet’in köyünü ziyaret edeceğiz. Grubu köydeki tüm evlere dağıtacağız. Yöresel yemekler pişirilecek yer sofrasında, konuklar ailelerle zaman geçirecek. Ben de köy de bu konuda çok heyecanlıyız. Tarihi, turistik özelliği olmayan bir köyde bunun gerçekleştirilecek olması ayrı bir güzellik. Müjdeli turlar olacak bu turların ismi sanıyorum. Analı çocuklu, babalı çocuklu turlar da düşünüyorum.

Mujde-Tonbekici
Ahmet Buğra Tokmakoğlu, Müjde Tönbekici

Butik müteahhitlik adını verdiğiniz bir işiniz de var…

35 yıldır köyde yaşıyorum. Hayatım, misyonum eskiyi ayağa kaldırmak. 21-22 yaşından beri bir şeyler yapıyorum. Hiçbir zaman yeni bir daire yapmadım. Her zaman eski yapılara ruh ve anlam kazandırmaya çalıştım. Eski yapı ustaları, eski mimarlar o kadar güzel şerler yapmışlar ki. Onların yaptıklarını kurtaralım, ayağa kaldıralım inancındayım. 15 yıldır bu otel devam ediyor. Gelen konuklar bizim de bir taş evimiz olsun teklifinde bulunuyor. Şirince’nin imar planının çıkmaması nedeniyle taş ev isteğinde olanlara Şirince’yi öneremiyorum. Ege o kadar güzel ki. Civar köyler çok güzel. Gökçealan’ın havası harika, Türkiye’nin Toskanası, insanları çok güzel. Gökçealan’da yerler aldık. Bu işler hep dostlarla başlar. Ben hiçbir zaman şu işi yapacağım demedim. Hep işler bana geldi. Hareket noktam iyi şeyler yapmak, parası sonradan geliyor.

Bazı insanların ömür boyu tek bir işi olur, benim çok mesleğim var. Gökçealan’da ve Selçuk’ta dürüst işler yaptık. Öyle evler yapmalıyız ki bir ömür sonra bu evler terk edildiğinde bu evlerin doğaya karışıp iz bırakmaması lazım. Plastik ve suni malzemeler asla katılmıyor yaptığımız işlere. Doğadan aldığım malzemelerle, ahşap, taşla, kireçle çalışıyorum. Konsept işler yaptık. Taş ustam çok iyi, marangozum çok iyi. Bende de fikir çok. Aileli mi, çocuklu mu, partici mi gibi başlıklara göre projeler yapıyoruz. Şimdiye kadar 2 ev yaptık. Biri Gökçealan biri Selçuk’ta oldu. Konforlu sürekli yaşanan yerlere dönüştürdük. 1-2 ay dinlenceden sonra Gökçealan’da devam edeceğiz. Butik taş müteahhitlik diyorum ben buna.

Sirince-Nisanyan-Hotel
Nişanyan Hotel, Şirince, İzmir

Belgemi aldım. Müteahhit bir şeyi taahhüt eden ve yapandır. Bu yapı işini çok iyi özümsemiş, nasıl dokularla malzemelerle yapılır onları biliyorum. Akılcı mantıklı fiyatlarla yapıyorum. Sadece Ege ile sınırlı değil tabi, Mardin’de de Kastamonu’da da yaparız. Rehber olduğum için kalbim Mezopotamya’da bir anlamda. Mardin’de eski harabe bir konak yavrusu aldık. Orda da muhteşem bir evimiz oldu. 200-250 yıllık bir ev. 120 yıl öncesine kadar eklentilerini tespit ettik. Ruhuna yakışır bir şekilde eklenmiş.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz