Çeşme Ilıca’ya İsmini Veren Sıcak Su Kaynağı, Yıldızburnu

5
47703

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden Çeşme, birbirinden güzel plajları ile tatilcilere alternatif sunuyor. Çeşme’nin ince kumu ve berrak deniz suyuyla en çok tercih edilen plajlarından Ilıca Plajı‘na oldukça yakın bir konumda bulunan Yıldızburnu, Ilıca’ya ismini veren sıcak su kaynağının olduğu yer.

Termal sularıyla sağlık turizminde de iddialı olan bölgede, denizin içerisinden çıkan sıcak su, etrafı kayalarla çevrilerek doğal bir havuza dönüştürülmüş durumda. Yılın her dönemi binlerce kişinin ziyaret ettiği bu yer, biraz bakım ve düzenle Çeşme’nin en gözde noktalarından birine dönüşmeye aday.

cesme-ilica-yildizburnu

Özellikle romatizmal rahatsızlığı bulunan orta yaş ve üzeri kişilerin ziyaret ettiği sıcak su kaynağı, günün her saati kalabalık. Ilıca Balıkçı Barınağı ve Çeşme Yelken İhtisas Kulübü’nün bulunduğu korunaklı bölgenin en sonundaki kaynak birden çok sızıntıyla, denizin soğuk suyuyla buluşuyor.

Etrafı çevrili, havuzu andıran bu doğal güzellik, denizin soğuk suyuyla birleştiğinde keyifli bir his yaşatıyor insana.

ilica-cesme-sicak-su

Soyunma kabini, duş, tuvalet gibi imkanların bulunmadığı Yıldızburnu’nda çantaları bırakacak bir tesis de yok maalesef. Barınağı denizle ayıran kayalıklar, termal sudan yararlanan herkesin eşyalarını koyduğu doğal bir dolaba dönüştürülmüş.

Herhangi bir marketin de bulunmadığı Yıldızburnu’nda sıcak suyun keyfini birkaç saat yaşayıp, diğer plajlara geçmek benim önerim.

Çeşme Ilıca Sıcak Su Kaynağı Nerede? 📍

Çeşme Ilıca Sıcak Su Kaynağına Nasıl Gidilir? 🚖

Çeşme’nin Ilıca Mahallesi’nin merkezine yaklaşık 800 metre uzaklıkta bulunan sıcak su kaynağı, Ilıca Balıkçı Barınağı ile Çeşme Yelken İhtisas Kulübü’nün de yer aldığı marinanın en sonunda.

Marinanın içerisine araçla giriş imkanı yok. Yelken kulübünün önü otopark olarak kullanılıyor. Yıldızburnu olarak da bilinen bu yerde barınağın içine girdikten sonra elle yazılı ‘sıcak su’ tabelası yönlendiriyor ziyaretçileri.

Marina boyunca dümdüz yürüdükten sonra yolun bittiği bölümde, etrafı kayalarla çevrili doğal bir havuzla karşılaşılıyor. Bu havuz, sıcak su kaynağının çıktığı yer.

yildizburnu-sicak-su

Çeşme Ilıca sıcak su kaynağı, Çeşme merkeze 8 km, Alaçatı’ya 4 km, İzmir‘e 81 km, İstanbul’a 562 km, Ankara’ya ise 668 km uzaklıkta. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın Ilıca’ya uzaklığı 88 km.

Havalimanından yaz döneminde HAVAŞ servisleri transfer sağlıyor. İzmir Otogarı ve Üçkuyular Semt Garajı’ndan kalkan Çeşme otobüsleri ile yolculuk 1 saat sürüyor. ayrıca büyük şehirlerden direkt otobüs seferleri de mevcut. Ilıca merkeze geldikten sonra taksi ya da yürüyerek kolaylıkla ulaşım sağlanıyor.

Ilıca sıcak su kaynağı, dünyada birçok ülkeye nasip olmayan bir zenginlik. Çeşme’yi ziyaret edenlerin rotasına ekleyebileceği Yıldızburnu, keyifli ve sağlıklı bir durak.

Önceki İçerikİzmir Otogar’dan Bornova’ya Nasıl Gidilir?
Sonraki İçerikHer Mevsim Tatil: Kızılcahamam
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

5 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz